statystyki

Partner nie potrąci długu osobistego z wierzytelnością spółki

autor: Anna Borysewicz29.03.2016, 11:40; Aktualizacja: 29.03.2016, 12:15

Jestem wspólnikiem spółki partnerskiej. Jednym z jej dłużników jest pan Marcel. Od kilku miesięcy zalega on wobec naszej spółki z płatnościami za dostarczone towary. Wartość jego długu sięga obecnie ok. 30 tys. zł. Ja natomiast jakiś czas temu kilkukrotnie pożyczałem od pana Marcela pieniądze na swoje prywatne cele. Obecnie jestem mu winien 10 tys. zł z tytułu niezwróconej o czasie pożyczki. Zastanawiam się, czy w tej sytuacji, gdy jestem partnerem w spółce, mogę dokonać potrącenia kwoty 10 tys. zł z częścią wierzytelności spółki w kwocie 30 tys. zł? Czy w tej sytuacji potrącenie jest w ogóle prawnie dopuszczalne?

Problem czytelnika jest dość często spotykany w spółkach partnerskich. Zdarza się, że partner w tej spółce ma prywatny dług wobec innego przedsiębiorcy. A ten sam przedsiębiorca jest z kolei dłużnikiem spółki partnerskiej. Czy w tej sytuacji możliwe jest wzajemne potrącenie należności? Niestety – odpowiedź jest negatywna.

W sprawach nieuregulowanych w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.), a dotyczących spółki partnerskiej (dalej: sp.p.), odpowiednie zastosowanie znajdują unormowania o spółce jawnej (dalej: sp.j.), chyba że k.s.h. stanowi inaczej. Powyższe wynika z art. 89 k.s.h. Jednym z przepisów o sp.j., który z mocy odesłania zawartego w art. 89 k.s.h. znajdzie odpowiednie zastosowanie do sp.p., jest art. 36 k.s.h. W świetle art. 36 k.s.h., który ma charakter bezwzględnie obowiązujący, w czasie trwania spółki wykluczone jest żądanie od dłużnika przez wspólnika (partnera) zapłaty przypadającego na niego udziału w wierzytelności spółki, jak również przedstawienie przez wspólnika (partnera) do potrącenia wierzytelności spółki swojemu wierzycielowi. Dłużnik spółki nie może natomiast przedstawić spółce do potrącenia wierzytelności, jaka mu służy wobec jednego ze wspólników (partnerów).

Skoro więc czytelnik jest dłużnikiem osobistym pana Marcela (pożyczka w kwocie 10 tys. zł), a ten ostatni natomiast ma dług wobec sp.p. w wysokości 30 tys. zł, to zgodnie z art. 36 par. 1 w zw. z art. 89 k.s.h. wykluczone jest przedstawienie przez czytelnika swojemu wierzycielowi osobistemu (panu Marcelemu) oświadczenia o potrąceniu kwoty 10 tys. zł z wierzytelnością spółki w wysokości 30 tys. zł.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane