statystyki

Prawo do udogodnień bytowych

autor: Dominika Bychawska-Siniarska29.03.2016, 09:13; Aktualizacja: 29.03.2016, 10:16
Sędziowie strasburscy zwrócili następnie uwagę, że zarówno urząd skarbowy, jak i sądy administracyjne czy minister finansów, odmawiając zwolnienia z podatku, nie ustosunkowali się do argumentu dotyczącego niepełnosprawności chłopca i specjalnych wymagań mieszkaniowych rodziny, jakie były z tym związane.

Sędziowie strasburscy zwrócili następnie uwagę, że zarówno urząd skarbowy, jak i sądy administracyjne czy minister finansów, odmawiając zwolnienia z podatku, nie ustosunkowali się do argumentu dotyczącego niepełnosprawności chłopca i specjalnych wymagań mieszkaniowych rodziny, jakie były z tym związane.źródło: ShutterStock

Pan Guberina jest obywatelem Chorwacji. W 2003 r. urodził mu się syn z porażeniem mózgowym. Dziecko zostało uznane w 2008 r. przez służby socjalne za niepełnosprawne w stopniu pełnym.

W 2006 r. Guberina kupił dom w miejscowości Samobor. Mieszkanie w Zagrzebiu, które posiadał od kilku lat, nie było odpowiednie dla osób niepełnosprawnych. Szczególnym utrudnieniem było to, że lokal znajdował się na trzecim piętrze w budynku bez windy.

Po nabyciu domu Guberina wystąpił do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwolnienie z podatku. Powołał się na przepisy przewidziane w ustawie dotyczącej obrotu nieruchomościami, w których świetle nie podlegał opodatkowaniu zakup nieruchomości w celu zapewnienia warunków bytowych rodziny, z zastrzeżeniem, że żaden z jej członków nie ma innego lokalu. Guberina argumentował, że mieszkanie w Zagrzebiu nie zaspokajało potrzeb, gdyż jego usytuowanie uniemożliwiało niepełnosprawnemu dziecku wychodzenie z domu.

W 2009 r. urząd skarbowy wydał decyzję odmowną, wskazując, że mieszkanie zapewniało warunki bytowe rodziny, było bowiem wyposażone w elektryczność i bieżącą wodę. Urząd nie odniósł się do argumentów dotyczących niepełnosprawności syna i braku windy w budynku. Odwołania do ministra finansów, sądów administracyjnych i trybunału konstytucyjnego nie przyniosły rezultatu.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane