statystyki

Więzienna dieta nie jest taka zła

autor: oprac. Natalia Ryńska26.03.2016, 15:00
Tematowi żywienia więźniów poświęcone zostało rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie wyżywienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych

Tematowi żywienia więźniów poświęcone zostało rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie wyżywienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczychźródło: ShutterStock

Odseparowanie od społeczeństwa i napiętnowanie nagannego zachowania to najważniejsze dolegliwości, jakie odczuwają osoby przebywające w więzieniach. Wielu z osadzonych skarży się także na wyżywienie. Zwracają uwagę na: za małe porcje, nieświeże produkty, brak smaku oraz przypraw.

Reklama


Reklama


Trzeba przyznać, że kuchnie zajmujące się zbiorowym żywieniem nigdy nie będą na równi z renomowanymi restauracjami. Trudno też będzie im zaspokoić wymagania wszystkich, ale więzienie to nie jest miejsce, które ma zapewniać luksusy i spełnianie zachcianek. Biorąc pod uwagę wymagania jakie ustawodawca postawił przed podmiotami zajmującymi się więziennym cateringiem nie można powiedzieć, że osadzeni słusznie narzekają.

Tematowi żywienia więźniów poświęcone zostało rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie wyżywienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Wynika z niego między innymi, że zadbano o :
- podział wiekowy, posiłki przygotowywane są dla osób poniżej i powyżej 18 roku życia,
- zalecenia zdrowotne, inną dietę mają osoby chorujące na cukrzycę, ci którzy wymagają posiłków lekkostrawnych. Uwzględniane są również indywidualne potrzeby.
Więźniowie pracujący w warunkach szczególnie uciążliwych mogą liczyć an posiłki dodatkowe.

Nie zapomniano o napojach. Są one dodawane do każdego posiłku. Uwzględniono także wymogi religijne i kulturowe.

Dziennie zapotrzebowanie kaloryczne ustalono na poziomie nie niższym niż 2800 kcal w artykułach żywnościowych dla osadzonych w wieku do ukończenia 18-go roku życia oraz 2600 kcal w artykułach żywnościowych dla pozostałych.

Ponadto dziennie posiłki muszą zawierać od 350 g. do 500 g. warzyw i owoców. Owoce serwowane są codziennie do śniadania i kolacji.

Minimalny dzienny koszt posiłków i napojów przewidziany przez ustawodawcę wygląda następująco:
- posiłku podstawowego - 4,00 zł
- posiłku dla małoletnich - 4,40 zł
- posiłku lekkostrawnego - 4,80 zł
- posiłku cukrzycowego - 5,70 zł
- posiłku indywidualnego - 5,80 zł
- posiłku dodatkowego - 3,20 zł.

Nowe zasady weszły w życie 24 marca 2016 roku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • kto(2016-03-26 16:29) Odpowiedz 90

  Dieta lepsza niż w szpitalu.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • tiurma(2016-03-26 15:40) Odpowiedz 42

  Kryminalnych harcowników wysłać na kilka dni do przyjaciół Moskali. Nabraliby pokory i odbyty mieliby czyściejsze.

 • bartnicka(2016-03-26 18:16) Odpowiedz 33

  jak ktos zazdrosci wiktu to zapraszam na darmowy pobyt na okres powiedzmy miesiąca...gwaranuje że przejdzie wam po tym okresie.........Polaczki narzekaczki. Jednak ironia jest ze ludzie na wolnosci nie maja tyle co osadzeni......Ale to na inny temat

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • mark(2016-03-27 11:14) Odpowiedz 31

  A więzienie to przypadkiem nie ma być kara? System powinien być celkowy. A dieta to chleb i woda. Choć osobiście jestem zwolennikiem kary chłosty za średnie przestępstwa. W Singapurze ją stosują, a jest to kraj o znacznie wyższym stopniu ucywilizowania niż my. Chłosta to kara sprawiedliwa, szybka, zniechęcająca do popełniania przestępstw. Wymierzana na tyłek w dodatku nie byłaby powodem do chwały, bo nijak nie można by epatować bliznami :).

 • mmm(2016-03-27 19:02) Odpowiedz 10

  Kryminalista ma lepiej niż chory.... BZDURA.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama