statystyki

Ustawa antyterrorystyczna narusza z Konstytucję

autor: Piotr Szymaniak24.03.2016, 15:16; Aktualizacja: 24.03.2016, 15:20
Każdy zatrzymany powinien być w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania przekazany do dyspozycji sądu

Każdy zatrzymany powinien być w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania przekazany do dyspozycji sąduźródło: ShutterStock

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji wraz z Mariuszem Kamińskim, koordynatorem do spraw służb specjalnych przedstawili niektóre rozwiązania nowej ustawy antyterrorystycznej. Projekt ma być gotowy w przyszłym tygodniu, ale niektóre przedstawione już pomysły budzą poważne wątpliwości konstytucyjne,

Reklama


Reklama


Podczas dzisiejszego briefingu Mariusz Kamiński poinformował, że ustawa wprowadzi możliwość zatrzymywania na 14 dni osób podejrzewanych o zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i działalność terrorystyczną, za zgodą sądu, ale bez postawienia zarzutów. – Odpowiednie służby będą miały dwa tygodnie aby zgromadzić taki materiał dowody, aby wnioskować o dalsze zatrzymanie zatrzymania tej osoby – mówi minister koordynator.

Kłopot w tym, że jak zwraca uwagę Zbigniew Krüger z kancelarii Krüger & Partnerzy jest to wprost niezgodne z art. 41 ust. 3 Konstytucji.

Przepis ten stanowi, że każdy zatrzymany powinien być w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania przekazany do dyspozycji sądu. Zatrzymanego należy zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania do dyspozycji sądu nie zostanie mu doręczone postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu wraz z przedstawionymi zarzutami.

- Proponowane rozwiązanie jest więc absurdalne. Jeżeli wprowadzamy jakiś specjalny areszt tylko dla przypadków związanych z terroryzmem, który ma być odmienny normalnemu aresztowi stosowanemu na podstawie kodeksu postępowania karnego, to nie rozumiem dlaczego ma to się odbywać bez postawienia zarzutów. Konieczność postawienia zarzutów i to związanego z czynem o charakterze terrorystycznym powinno być nierozerwalna z możliwością stosowania takiego zatrzymania – tłumaczy mec. Krüger. – Przecież przy normalnym areszcie, który można zastosować na czas do trzech miesięcy, wystarczy tylko uprawdopodobnienie popełniania czynu zabronionego. Nie trzeba jeszcze tego udowadniać. Jeżeli mamy rezygnować z wartości konstytucyjnych, to znaczy, że terroryści odnieśli sukces – kwituje adwokat.

Z drugiej strony ustawa powiela rozwiązania już istniejące. Jak zapowiada minister Kamiński w związku z zagrożeniem terrorystycznym Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja będzie miała prawo do przeszukań i zatrzymań przez całą dobę. – Bez ograniczeń czasowych, tak jak to miejsce w chwili obecnej, że między godziną 6 a 22 takie czynności nie są możliwe. W związku z zagrożeniem terrorystycznym służby będą mogły przez całą dobę przeprowadzać rewizję i dokonywać zatrzymywać osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną – zapowiada Mariusz Kamiński, zapominając jednak, że takie możliwości już dziś są.

Zgodnie z art. 221 par. 1 kodeksu postępowania karnego już teraz można dokonywać przeszukania zamieszkałych pomieszczeń w porze nocnej w wypadkach nie cierpiących zwłoki. A zagrożenie terrorystyczne bez wątpienia do takich przypadków należy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • mpm(2016-03-24 15:31) Odpowiedz 1523

  Szczerze mówiąc to dla własnego bezpieczeństwa i mojej rodziny, jestem gotów olać konstytucję

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Ktosik(2016-03-24 18:18) Odpowiedz 1113

  Jeszcze nie ma ustawy, nikt jej nie widział - a już niezgodna z konstytucja ? Nadgorliwość gorsza od faszyzmu jak to mówią

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ffbb(2016-03-24 18:40) Odpowiedz 812

  Konstytucję na pewno narusza tytuł artykułu.

 • StAAbrA(2016-03-24 19:35) Odpowiedz 83

  Jak na razie , to rządy są największymi terrorystami - tak , tak , z obecnym włącznie - i może być tak , że te wszystkie ustawy naród zastosuje wobec tego całego towarzystwa , od tych ustaw , ma się rozumieć .

 • Krzysiek(2016-03-25 08:21) Odpowiedz 72

  Dlaczego PiS boi się kontroli ? Przecież działania służb należy sprawdzać, kontrolować, a w ustawie tego brakuje. PIS buduje swoją politykę na strachu, a tak robią najgorsi, tutaj nie chodzi o bezpieczeństwo, ale o jeszcze większą władzę, kontrolę nad obywatelami.

 • zxc(2016-03-25 01:26) Odpowiedz 50

  Taka ustaw nie ma sensu, przecież potencjalny terrorysta zanim się wysadzi, przeczyta konstytucje (tak jak koran) i stwierdzi, iż zamach samobójczy jest niezgodny z Polską konstytucją. Rychło odstąpi od przeprowadzenia niekonstytucjonalnego zamachu... Teraz zejdźcie na ziemię, i zastanówcie się nad swoimi artykułami. Nie istnieje wojna humanitarna. Nawet zimna wojna miała swoje ofiary. Zamiast się solidaryzować, trzeba zacząć likwidować terrorystów. Nie myślałem, że w XXI wieku będziemy prowadzili wojnę z pobudek religijnych...

 • to anioła glos.....(2016-03-24 21:49) Odpowiedz 11

  Panie Piotrze Szymaniak---niech Pan namówi koleżanki.-mądrale od zdrowia- do wyjaśnienia dlaczego ZNOWU medycy chcą podwyżek - gdyż za 2 miesiące będzie strajk "stetoskopów".

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama