Prezydent o TK: Funkcjonuje fatalnie. Potrzeba rozwiązań politycznych

22.03.2016, 17:38; Aktualizacja: 22.03.2016, 17:52
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje fatalnie, kilkukrotnie złamał prawo - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda. W jego ocenie, obecna sytuacja jest "patowa". Trzeba rozwiązań na drodze politycznej - dodał.
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • stan47.emeryt(2016-03-22 18:19) Zgłoś naruszenie 306

    Robią wszystko, żeby ubezwłasnowolnić TK narzucając rozwiązania niekonstytucyjne a potem pretensje, że funkcjonuje fatalnie. Panie Duda, niech pan się zastanowi ile razy w swojej krótkiej karierze prezydenta złamał pan konstytucję. Typowo pisowska logika - najpierw narobić bałaganu, a potem mieć pretensje do innych.

    Odpowiedz
  • fisher(2016-03-22 18:05) Zgłoś naruszenie 257

    bredzisz, przestan lamac konstytucje

    Odpowiedz
  • j.(2016-03-22 19:09) Zgłoś naruszenie 215

    Prawdopodobnie chodzi o to, żeby całkowicie wyeliminować TK z gry, albo jakimś cudem obsadzić go swoimi ludźmi. Przecież to nawet te 6-latki, które teraz nie pójdą do szkoły są na tyle rozgarnięte, żeby się połapać w tym, o co tu chodzi: nie mogąc zmienić Konstytucji a chcąc uchwalać ustawy, których zgodność z Konstytucja jest bardzo wątpliwa należy sparaliżować organ, który jako jedyny może tę zgodność podważyć. A ONI to zrobią! Nie cofną się przed niczym, być może nawet przed użyciem siły w stosunku do sędziów TK! Opinie wybitnych konstytucjonalistów, profesorów prawa, I Prezes i byłego I Prezesa SN, Rzecznika Prawa Obywatelskich, byłego Prokuratora Generalnego, Komisji Weneckiej, Krajowej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych, Krajowej Rady Sądownictwa itd. itp., z których jednoznacznie wynika, że TK miał prawo i obowiązek orzekać o zgodności z Konstytucją tzw. „ustawy naprawczej” nie stosując tej ustawy, a Prezydent łamie prawo nie przyjmując ślubowania od 3 legalnie wybranych sędziów, nic dla NICH nie znaczą! Obawiam się, że gdyby nawet sam Pan Bóg krzyknął z nieba, że w sporze o TK nie mają racji, miała by miejsce tzw. „ostra reakcja”, z której by wynikało, że to jest tylko prywatna opinia Pana Boga, z którą nie zamierzają się liczyć! Dla nich liczy się tylko i wyłącznie to, co im rozkaże J. Kaczyński, no i... to jest jedna wielka granda! Jeśli Wódz im rozkaże uchwalić ustawę, która np. znosi wolność słowa i delegalizuje tzw. „liberalne media”, albo po prostu ustawę, która przedłuża obecną kadencję parlamentu na czas nieograniczony to oni taką ustawę uchwalą w ciągu jednej nocy! Niekonstytucyjne? Oczywiście, ale kto o tym orzeknie, jeśli nie będzie TK, albo będzie fasadowy? Wtedy też powiedzą, że ustawa została uchwalona i obowiązuje! Gdzie pójdziemy na skargę? Do organizacji międzynarodowych? Przecież to jest haniebne „donoszenie na Polskę” i być może na ten temat też będzie ustawa pozwalająca na wsadzanie do kicia takich „donosicieli”... Oj, zamieniliśmy sobie 25 października dżumę na cholerę i będziemy teraz inaczej, ale jeszcze ciężej chorować! Niestety udało im się położyć łapę na publicznych mediach i oglądający np. rządowe wiadomości mogą się dowiedzieć, jaki to mamy wspaniały rząd i jak ta opozycja nie mogąc się pogodzić z przegraniem wyborów teraz tylko szkodzi Polsce. Do wielu ludzi to trafia i obawiam się, że jeśli ONI będą tracili w sondażach to bardzo powoli. Ludzie zbyt dobrze jeszcze pamiętają grzechy poprzedniej ekipy i w dalszym ciągu naiwnie wierzą, że ci, którzy przyszli po tamtych, to są jakieś anioły z nieba i że teraz trzeba im całkowicie zawierzyć. Nic bardziej błędnego! To właśnie po obaleniu złych rządów wyrastały najgorsze dyktatury, bo na początek ludzie wiwatowali na cześć nowej władzy i dzięki temu poparciu mogła ona robić co chciała (aż strach podawać przykłady, to może nie będę...) No, a że nie ma w tej chwili rozsądnej alternatywy, to jest niestety następny dramat, bo opozycja jest słaba, po części skompromitowana i wykonuje jakieś szalone ruchy, które ją jeszcze pogrążają. Ale mamy chyba wszyscy za małą świadomość takich rzeczy i pozwalamy politykom wodzić się za nos, a oni tylko zacierają ręce, że udaje im się po raz kolejny nami zamanipulować!

    Odpowiedz
  • Dewiza Prezydenta (2016-03-22 18:15) Zgłoś naruszenie 173

    "JAK BY TO ZROBIĆ, ...ŻEBY NIE ZROBIC" ... jak ten Spowiadający się z grzechów Księdzu przed konfesjonalem ... "JAK by to wyspowiadać się, ... ale żeby nie powiedzieć o grzechu"

    Odpowiedz
  • aasd(2016-03-22 21:48) Zgłoś naruszenie 122

    ciekawe, czy Duda ułaskawi się sam od oskarżenia złamania Konstytucji zanim zaproszą go przed Trybunał Stanu? zdąży? ;))

    Odpowiedz
  • Brian(2016-03-22 19:47) Zgłoś naruszenie 122

    Politycznych? No tak, zamiast sędziów posadzić polityków? Może tak naprawicie śmiecie jedne!

    Odpowiedz
  • Detrytus (2016-03-22 21:31) Zgłoś naruszenie 102

    Ktokolwiek, nie ważne z jakiej opcji politycznej, próbuje przeprowadzić zamach na niezawisłość TK i konstytucji jest zdrajcą działającym przeciw narodowi. Kara za zdradę jest surowa i w końcu zostanie wymierzona.

    Odpowiedz
  • Lenka(2016-03-22 23:43) Zgłoś naruszenie 90

    Jak można być tak obłudnym???

    Odpowiedz
  • mm(2016-03-22 19:11) Zgłoś naruszenie 81

    Panie Prezydecie hihihi hahaha

    Odpowiedz
  • stas(2016-03-23 12:13) Zgłoś naruszenie 40

    takich mamy ludzi wyksztalconych dzieki tatusiowi i mamusi a teraz glupa rzniei sie wywyszsza

    Odpowiedz
  • Jade(2016-03-29 18:05) Zgłoś naruszenie 03

    Dziwaczne te komentarze. Nikt nie ma ani odrobiny refleksji na temat upolitycznienia TK, na temat wypowiedzi prezesa nt. konstytucyjności ustaw zanim sąd się zbierze, żeby je ocenić itp. Nie rozumieją Ci ludzie, że jeśli rząd opublikuje ostatnie "orzeczenie" TK - to będzie równoznaczne z nadaniem prawotwórczych koncepcji TK. Bo czymże jest procedowanie zgodnie z derogowaną przez parlament ustawą, cieszącą się "domniemaniem konstytucyjności"? Może w innym roku TK odgrzeje ustawę dotycząca procedowania TK z 1986 roku? A potem materialna z 1948 roku - bo będzie bardziej pasowała? Wtedy też rząd będzie musiał opublikować takie orzeczenie? Muszą istnieć fundamenty prawa. Kombinuje PIS z nocnymi akcjami itp, żeby być tylko w prawie. Kombinuje prezes TK z niedopuszczaniem legalnie wybranych sędziów, żeby postawić na swoim. To wszystko ociera się o naruszenie prawa. Ale dopuszczenie do prawotwórstwa TK otwiera nowa furtkę. Nakaz ogłoszenia każdego "wyroku" wydanego nawet niezgodnie z obowiązująca ustawą, a co za tum idzie włączenie takiego "orzeczenia" do porządku prawnego jest podminowaniem fundamentów państwa prawa. Prawnicy będą walczyć o rozszerzenie uprawnień swojej kasty - ale proszę o odrobinę rozsądku.

    Odpowiedz