statystyki

Ziobro: Będzie śledztwo ws. przecieku ws. projektu wyroku TK

10.03.2016, 18:12; Aktualizacja: 10.03.2016, 21:22
Zbigniew Ziobro podczas konferencji

Zbigniew Ziobro podczas konferencjiźródło: PAP

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił w czwartek prokuraturze śledztwo, by wyjaśnić okoliczności przecieku projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o TK autorstwa PiS. Doniesienia wz. z przeciekiem złożyli tego dnia posłowie PiS i prezes TK.

Reklama


Reklama


Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował w czwartek, że polecił wszcząć śledztwo, by wyjaśnić okoliczności przecieku ws. projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zapewnił, że nie będzie w to śledztwo ingerował.

Ziobro: będzie śledztwo ws. przecieku dot. projektu wyroku TK (opis)

Jak powiedział Ziobro, polecenie wszczęcia śledztwa wiąże się z zawiadomieniami złożonymi w prokuraturze przez posłów PiS i prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego oraz zapowiedzią złożenia zawiadomienia ze strony posłów PO.

„Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że sędziowie Rzepliński i (Stanisław) Biernat potwierdzili, że (…) upubliczniony w dniu zebrania się sędziów, w dniu wczorajszym w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego, na portalu wpolityce.pl, tekst projektu wyroku to autentyczny tekst, który był przygotowany przez sędziów TK” – mówił Ziobro.

„Fakt ten bezsprzecznie wskazuje, że w tej sprawie doszło do przecieku, a zawiadamiający wskazują również, że przy tej okazji mogło nawet dojść do przestępstwa korupcji w wymiarze sądowo-politycznym” – dodał.

Śledztwo ma ustalić okoliczności wycieku projektu wyroku TK i osób odpowiedzialnych za przeciek - „gdzie powstał tekst i kto jest jego faktycznym autorem, w jakim zakresie powstał rzeczywiście w Trybunale Konstytucyjnym, a w jakim zakresie ewentualnie był przedmiotem prac osób trzecich, które nie były uprawnione, aby wpływać na treść przygotowywanego wyroku; czy treść stanowiska TK była - jak twierdzą dziennikarze portalu - przedmiotem uzgodnień między jakąś nieokreśloną grupa sędziów a politykami PO lub innymi osobami wskazanymi w artykule i zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa”.

Prokuratorzy mają też wyjaśnić, „czy politycy albo jakiekolwiek inne osoby wywierały w tej sprawie presję na sędziów TK, czy obiecywały sędziom jakieś korzyści, czy były z tym związane jakieś pertraktacje, które byłyby jawnym przekroczeniem prawa”.

Jak powiedział Ziobro, „powaga tych zarzutów, całej sprawy, narastającego kryzysu konstytucyjnego, ale też i tych wątków natury kryminalnej, które nadają temu kryzysowi dodatkowy kontekst” - wymagają wyjaśnienia wymienionych okoliczności.

Gdyby śledztwo potwierdziło zarzuty portalu – mówił Ziobro - „byłoby to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości”.

"Chciałbym, by te fakty nie potwierdziły się" - podkreślił Ziobro. "Rzetelnie prowadzone śledztwo będzie miało na celu zweryfikowanie i wykluczenie bądź potwierdzenie każdego z tych wątków, który został podniesiony i wyeksponowany w treści tych zawiadomień" - powiedział prokurator generalny.

Zapewnił, że zlecając wszczęcie śledztwa, działał „w interesie autorytetu Trybunału Konstytucyjnego i polskiego wymiaru sprawiedliwości”, a "postępowanie przyczyni się do zwiększenia zaufania do polskich organów wymiaru sprawiedliwości, do polskiego sądownictwa w szczególności".

Ziobro odniósł się też do środowej wypowiedzi wiceprezesa TK Stanisława Biernata, że nie może być tak, że sędziowie idą na rozprawę i dopiero po rozprawie myślą, jaki wydać wyrok. Według Ziobry znaczyłoby to, że „zanim dojdzie do rozprawy i wysłuchania stron, sądy już przygotowują wnikliwe uzasadnienie wraz z planowaną sentencją wyroku”.

„To jest proceder nieznany mi osobiście. Jeżeli pan sędzia Biernat wie o tego rodzaju przykładach spraw polskich obywateli, które toczą się dziś przed sądami powszechnymi, to bardzo bym go prosił, aby (…) dostarczył te informacje do prokuratury, bo sądzę, że mogłyby te przypadki być również przedmiotem postępowań” – mówił Ziobro.

„Nie zdziwiłoby mnie oczywiście jako prawnika to, że uczestnicy postępowań, w tym sędziowie, przygotowują sobie jakieś argumenty, ale zdziwiłbym się bardzo, gdyby okazało się, że zanim dochodzi do rozprawy, są już gotowe sentencje wyroku wraz z wnikliwym uzasadnieniem” – dodał.

Podkreślił, że publikacja wpolityce.pl zawierała sentencję wraz z 300 stronami uzasadnienia.

Pytany, czy możliwe jest wejście prokuratorów do siedziby TK, Ziobro odparł, że "w tej sprawie niezależne śledztwo będą prowadzić prokuratorzy". Dodał, że taktyka śledztwa i zakres czynności procesowych leży w ich kompetencjach. "Nie zamierzam w tym zakresie podejmować ingerencji; mam zaufanie do profesjonalizmu prokuratorów, którzy będą tę sprawę prowadzić; ufam, że będą podejmować takie działania, które są niezbędne i konieczne, by sprawę wszechstronnie wyjaśnić" - podkreślił.

Ziobro powtórzył ocenę, że rozstrzygnięcie Trybunału w sprawie nowelizacji ustawy o TK nie jest wyrokiem.

W czwartek posłowie PiS złożyli do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez sędziów TK, w związku z doniesieniami, że projekt orzeczenia TK ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS miał być konsultowany z politykami PO. Według PiS mogło dojść do "korupcji sądowo-politycznej".

W środę PO zapowiedziała złożenie do prokuratury własnego zawiadomienia przeciwko portalowi wpolityce.pl, który w nocy z wtorku na środę opublikował projekt wyroku, sugerując, że był on znany wcześniej posłom Platformy. Politycy PiS mówili, że gdyby potwierdziło się, że TK konsultował z posłami PO projekt środowego orzeczenia, "to może być to jeden z największych skandali w historii Trybunału". PO temu zaprzeczyło. Redakcja podtrzymała wszystko, co napisała.

Zawiadomienie ws. przecieku projektu wyroku złożył także prezes Trybunału Andrzej Rzepliński.

Zdaniem posłów PiS mogło dojść do przestępstw z art. 231 par. 2 i art. 266 par. 2 Kodeksu karnego. Art. 231 par. 2 stanowi, że gdy funkcjonariusz publiczny przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Według art. 266 par. 2 funkcjonariusz publiczny, który ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli "zastrzeżone" lub "poufne" lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • asaysdd(2016-03-11 09:57) Odpowiedz 90

  Ale czegoś nie rozumiem - dotychczas Ziobro twierdził, że to jest spotkanie towarzyskie i po spotkaniu wydana może być co najwyżej opinia jego uczestników. Teraz słyszymy, że jednak był wyrok sędziów TK - czyli co Ziobro uznaje, że jednak odbyło się legalne posiedzenie i został wydany "wyrok". Zdecydujcie się bo wasze wypowiedzi Panie Ziobro są niespójne i nielogiczne.

 • PP(2016-03-10 21:42) Odpowiedz 611

  Prezes TK stosuje metodę Stalina. Stalin zlecił zabić Kirłowa, co dało mu pretekst do mordowania ludzi

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • null(2016-03-11 07:58) Odpowiedz 40

  Juz nikt nigdy wyroków nie uzgodnionych z Naczelnikiem wydawał nie będzie

 • ZRR(2016-03-11 16:21) Odpowiedz 32

  JAK WIDZĘ TĄ GĘBĘ TO MI SIĘ NIEDOBRZE ROBI

 • drwal(2016-03-11 09:34) Odpowiedz 25

  Przecież prezes TK cały czas pisał dla PO i Komorowskiego, to że połowie PO razem z nim się kontaktowali widzieliśmy w Sejmie, to nie jest trybunał sprawiedliwy, tylko platformiarski.

 • oreg(2016-03-14 01:14) Odpowiedz 20

  Przecież to TK ma w tej sprawie status pokrzywdzonego, znowu coś się Panu Zbyszkowi popierdzieliło. Musisz się bardziej postarać chłopie bo łaska Prezesa na pstrym koniu jeździ.

 • Inspektor pracy(2016-03-11 19:06) Odpowiedz 14

  .........ROZWIĄZAĆ TK gdyż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości POwiedział:Kocham SBków ,Kocham Milicje ,Kocham Wojskowych gdyż to Oni ochraniali mnie jak ćpałem w hotelu spółdzielni Świetlik ale POtem publicznie też oświadczył" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać.

 • obiektywny, apolityczny(2016-03-11 17:15) Odpowiedz 04

  Pisanie projektu wyroku z rozstrzygnięciem i uzasadnieniem przed członka (członków) składy sędziowskiego przed przeprowadzaniem postępowania, w tym przypadku rozprawy jest niedopuszczalne. Czyni rozprawę bezprzedmiotową, wyłącza sędziego z udziały w sprawie jako nie będącego już bezstronnym (on już zajął stanowisko w sprawie przed przeprowadzeniem rozprawy)., Czyni całe postępowanie bezprzedmiotowym i fikcyjnym. Sędzia na rozprawie ma zapoznać się ze stanowiskiem stron, dowodami itd. Dopiero po rozprawie sędziowie udają się na naradę i tam głosują rozstrzygnięcie. Jeżeli nie są w stanie go wydać od razu, bo nie mogą uzgodnić stanowiska lub wyrok jest zbyt obszerny to dla takiej sytuacji przepisy przewidują instytucję odroczenia wydania wyroku. Jak takie rzeczy mogą dziać się i to w takiej instytucji? Przecież ta instytucja ma bronić przestrzegania Konstytucji, a tego typu postępowaniem sama łamie ją w wielu artykułach.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama