statystyki

Posłowie walczą z rządem o spiralę zadłużenia

autor: Patryk Słowik10.03.2016, 07:32; Aktualizacja: 10.03.2016, 08:41
pieniądze wyangrodzenie pensja

Zdaniem posłów każda regulacja dotycząca spirali długów odbywa się kosztem wierzycieliźródło: ShutterStock

Sejmowa komisja ds. petycji zwróci się do Rady Ministrów z prośbą o wszczęcie prac nad polepszeniem sytuacji dłużników. Może jednak nie być łatwo o przychylność resortów. Na wczorajszym posiedzeniu Ministerstwo Sprawiedliwości stanęło nie po stronie dłużników, lecz wierzycieli.

Chodzi o problem, który wczoraj opisaliśmy na łamach DGP. Zgodnie z art. 1025 i 1026 kodeksu postępowania cywilnego możliwa jest sytuacja, gdy chwilowa niewypłacalność dłużnika zaważy na jego całym życiu. W toku egzekucji spłaty są bowiem zaliczane najpierw na poczet odsetek, a dopiero następnie należności głównej. W efekcie jeśli ktoś uiszcza małe sumy, cały czas będzie spłacał jedynie odsetki. Te zaś, jako że podstawa zadłużenia się nie zmniejsza, będą rosły – często szybciej, niż dokonywane są spłaty.

Stąd jeden z obywateli zwrócił się do Sejmu z petycją, aby odwrócić kolejność: najpierw ściągnięte przez komornika kwoty byłyby zaliczane na poczet należności głównej, a dopiero po jej spłaceniu, egzekutor zajmowałby pieniądze z tytułu odsetek.

– Jeśli ktoś ma wolę spłacania swych zobowiązań, nie można dopuścić do sytuacji, że płaci wielokrotnie więcej, tak że przez całe swoje życie nie może oswobodzić się z długu. A do tego prowadzą obowiązujące regulacje – twierdzi poseł sprawozdawca Magdalena Kochan (PO).


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane