statystyki

Sędzia Przyłębska w zdaniu odrębnym: TK naruszył zasadę równowagi władz

09.03.2016, 15:45; Aktualizacja: 09.03.2016, 15:57
Sędziowie Piotr Pszczółkowski i Julia Przyłębska

Sędziowie Piotr Pszczółkowski i Julia Przyłębskaźródło: PAP

Trybunał naruszył zasadę równowagi władz; powinien był orzekać w składzie 15 sędziów i działać według zapisów nowelizacji - wskazała sędzia Julia Przyłębska w zdaniu odrębnym do środowego wyroku TK.

reklama


reklama


"Konstytucja nie przyznaje sędziom TK kompetencji do stanowienia własnych procedur postępowania przed Trybunałem" - zaznaczyła. Dodała, że działanie Trybunału dotyczące procedowania w tej sprawie stanowi "naruszenie konstytucyjnej zasady podziału i równowagi władz".

"Trzeba pamiętać, że separacja władzy sądowniczej nigdy nie może być całkowita. Równowaga władzy w relacji między TK a innymi organami państwa polega właśnie na tym, że TK orzeka o zgodności określonych aktów normatywnych z konstytucją, a parlament określa za pomocą aktu normatywnego sposób procedowania" - wskazała sędzia Przyłębska. Dodała, że przyjęcie odmiennego stanowiska "narusza jądro kompetencyjne obu segmentów władzy i jest sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawa".

W środę Trybunał uznał, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Orzekł też, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Zdania odrębne do wyroku złożyło dwoje sędziów TK: Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

"W Trybunale jest obecnie 15 sędziów - wszyscy obecni na dzisiejszej rozprawie oraz jest sędzia Henryk Cioch, sędzia Mariusz Muszyński, sędzia Lech Morawski. Uważam, że ci trzej sędziowie zostali wybrani zgodnie z obowiązującymi przepisami przez Sejm, prezydent odebrał od nich ślubowanie, a oni złożyli gotowość do orzekania" - wskazała Przyłębska.

Dodała, że nie zna przepisów ani norm, które mówiłyby o "dodatkowej formule badania zdolności do orzekania sędziego TK". "Wszystkie przesłanki do objęcia stanowiska zostały przez tych trzech sędziów spełnione" - podkreśliła.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • jacek(2016-03-09 16:10) Odpowiedz 9064

    Poznań przeprasza za sędzie Julię Przyłebską

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Lkk(2016-03-09 16:31) Odpowiedz 6181

    TK usiłuje przejąc władzę w Polsce. Sprzeciwiło się temu raptem dwoje sędziów, a pozostali, co sobie myślą? Na co liczą?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mmm(2016-03-09 17:05) Odpowiedz 6045

    Cóż niektórzy potrafią zachować się przyzwoicie, inni nie potrafią. Ta pani jest przynajmniej w tym szczera, nie potrafi i nie chce zachować się przyzwoicie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • T1000(2016-03-09 17:47) Odpowiedz 5342

    Gdzie ta baba się prawa uczyła ? Na uniwersytecie Kim Ir Sena w Pyongjangu???

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Jest dyspozycyjna do bólu(2016-03-09 18:23) Odpowiedz 5022

    Nawet na prorządowym TVP Info redaktor zapędził ją w kozi róg pytając czy premier ma prawo ocenić o zgodności z prawem orzeczenia TK by je opublikować albo odrzucić i z jakiego przepisu to wynika. Baba się zaplątała zupełnie i wiedząc dobrze, że konstytucja nie pozwala na odmowę publikacji, w końcu wybąkała że ona jako sędzia nie ma prawa tego komentować :))

  • emeryt(2016-03-09 19:48) Odpowiedz 4128

    Ciekawe jak się zachowa w kontekście opinii weneckiej! Wstyd mi za nią!!!!!!!!!!!!!

  • Inspektor Pracy(2016-03-09 19:33) Odpowiedz 3928

    Gdzie byli Trybunalscy jak PO okradało ludzi zatrudnionych od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane nawet 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.)z wieku emerytalnego .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 święta w roku więcej. Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto już to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ? Nowa Ustawa stworzona przez Nich o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych ) jak by z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega rozszerzeniu przez Sądy to jeszcze zawiera art 12 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy . Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa czyli nie dolicza się (Ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy. Pamiętacie że były już premier ogłosił :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. Gdzie byliście ?jak Oni rzekomo w majestacie prawa okradali tak POtwornie tych ludzi

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • drgg(2016-03-09 17:21) Odpowiedz 3622

    szkoda słów

  • z(2016-03-09 21:23) Odpowiedz 2711

    1. Dla działania Trybunału Konstytucyjnego ważniejsza jest ustawa czy konstytucja? - Powinien się kierować przede wszystkim ustawą czy konstytucją? 2. Trybunał ma prawo sprawdzać czy ustawa jest zgodna z konstytuują? - Jeżeli jest niezgodna i dotyczy Trybunału to w jaki sposób może ją sprawdzić? 3. Sedziowie Trybunału mieli do wyboru działać w oparciu o konstytucję lub nie działać!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kajmir(2016-03-09 21:33) Odpowiedz 2416

    A gdyby sejm podjął ustawę, że Trybunał Konstytucyjny obraduje raz na 100 lat, w dniu gdy jest zorza nad Równikiem w Ekwadorze to ta osoba, również uważałaby, że TK nie ma prawa wydać wyroku w kwestii tej ustawy ponieważ ją łamie? Czy ta pani nie wie, że tamci sędziowie zostali wybrani niezgodnie z konstytucją, na co jest wyrok. Wydany zgodnie z każdym prawem? Nie dziwię się, polski system sądowniczy kuleje, skoro ma takich "sędziów".

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • lika(2016-03-09 21:28) Odpowiedz 2123

    TK to twór z 1982r.przez Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka utworzony.Oni widząc co się dzieje pokładają się ze śmiechu w grobach.Twór komunistyczny w postaci niezmienionej działa jako ciało polityczne a nie niezawisła instytucja.Ma w poszanowaniu obywateli.Orzeka ,że złodziejstwo składek OFF-e jest zgodne z konstytucją,że zmiana reguł dotycząca wydłużenia wieku emerytalnego większości obywateli aktualnie pracujących a służbom mundurowym przywileje zostawił, dopiero wstępujący do służby po 2012r. mają podniesiony wiek emerytalny.To obrazuje równość obywateli wobec prawa w/g TK.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • zlikwidowac stroniczy i uPOlityczniony TK///////??(2016-03-09 18:18) Odpowiedz 2140

    ile jeszcze lat my podatnicy będziemy łożyć na POstkomunistyczne cele??????a na emerytury okradzione nie będzie rekompensaty....

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Paragraf(2016-03-09 19:11) Odpowiedz 2012

    Nie ma pieniedzy na emerytury dla biedakow, bo od 1 maja 2015r. "stary" Sejm stworzyl mozliwość przeliczania emerytur dla najbogatszych (chyba głównie dla spalonych polityków), tj. pracujących i pobierających emerytury(średnia z 10 lat ponad 250%). Są to podwyżki rzędu kilkaset zł lub nawet ponad 1000zł. Ale nie dla plebsu!!!!!!!!!!!!!! I stąd budżet został pusty dla pozostałych biedaków. A ciemnota wykrzykuje przed kamerami (wiadomo przez kogo naszczuta), ze to wina P I S -u!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • MS(2016-03-09 20:04) Odpowiedz 1723

    Prawnicza durnota widzę jest powszechna. Nic dziwnego portal prawniczy przecie. Jak już się ma dr albo prof nauk prawniczych to się zapomina o podstawach. To przypomnę. Zapominacie o tym, co suweren może zrobić ze święta konstytucją i trybunałem ..ostytucyjnym, Otóż może zrobić dokładnie to co mu się spodoba, no chyba że w RP to suwerenem już nie są wyborcy.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Paragraf(2016-03-09 19:11) Odpowiedz 1216

    Nie ma pieniedzy na emerytury dla biedakow, bo od 1 maja 2015r. "stary" Sejm stworzyl mozliwość przeliczania emerytur dla najbogatszych (chyba głównie dla spalonych polityków), tj. pracujących i pobierających emerytury(średnia z 10 lat ponad 250%). Są to podwyżki rzędu kilkaset zł lub nawet ponad 1000zł. Ale nie dla plebsu!!!!!!!!!!!!!! I stąd budżet został pusty dla pozostałych biedaków. A ciemnota wykrzykuje przed kamerami (wiadomo przez kogo naszczuta), ze to wina P I S -u!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Po prostu PO nie chce oddać władzy i tyle.(2016-03-10 01:38) Odpowiedz 1016

    "Przypadkowe społeczeństwo" nie może przy pomocy jakiejś tam demokracji odebrać władzy PO-wcom. Może ktoś oświecony z PeO wyjaśni mi gdzie w konstytucji jest " zasada poprawnej legislacji." Z którego artykułu to wynika. Tylko nie piszcie że z art. 2 :)))), jak większość tych "zasad" konstytucyjnych.

  • Mirek(2016-03-10 08:16) Odpowiedz 98

    Pani sędzia nie widzi,że w Konstytucji nie ma sankcji dla TK ,gdy wyjątkowo odstępuje od procedury ustawowej.Jak można nie zauważyć,że PiS celowo nie wprowadził vacatio legi ustawy ???

  • eLKa(2016-03-10 12:21) Odpowiedz 53

    A przy okazji - kiedy to pani sędzia zdążyła sformułować i wyedytować swoje zdanie odrębne do wczorajszego wyroku ?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Prawdziwy Polak(2016-03-10 13:17) Odpowiedz 53

    Jak mógł orzekać w składzie 15 sędziów, skoro prez. RP nie odebrał przysięgi od 3 demokratycznie i zgodnie z prawem wybranych sędziów TK RP?

  • alina(2016-03-09 22:47) Odpowiedz 412

    Do kajmir- Pani wypowiedż to bełkot .Zal czytac.