statystyki

Sędziowie apelują o poszanowanie zasady trójpodziału władz

03.03.2016, 16:16
Sędziowie apelują o poszanowanie zasady trójpodziału władz

Sędziowie apelują o poszanowanie zasady trójpodziału władzźródło: ShutterStock

O poszanowanie konstytucyjnej zasady trójpodziału władz oraz wynikających z niej zasad niezależności sądów - zaapelowali przedstawiciele sędziów sądów apelacyjnych oraz okręgowych. Uchwały w tej sprawie w czwartek opublikowała Krajowa Rada Sądownictwa.

Reklama


Reklama


Uchwały przyjęto w środę na zebraniach przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych i przedstawicieli zgromadzeń sędziów okręgów. Sędziowie wskazali w nich m.in. na konieczność konsultowania ze środowiskiem sędziowskim wszystkich planowanych zmian w organizacji i ustroju sądów powszechnych.

"Ustawodawca wielokrotnie dokonuje zmian w przepisach dotyczących ustroju sądów, które wręcz pogarszają ich funkcjonowanie" - zaznaczono w uchwałach. Jednocześnie zaapelowano, aby "wszelkie propozycje zmian organizacji i ustroju sądów powszechnych były konsultowane ze środowiskiem sędziowskim na etapie założeń, a nadto zawierały pogłębione uzasadnienie naukowe i empiryczne".

Według sędziów "trwałe rozwiązania systemowe powinny uwzględniać opinie przedstawicieli wielu środowisk, w tym sędziów, innych uczestników postępowań, przedstawicieli nauki i organizacji pozarządowych".

"Celem zagwarantowania realnej niezależności władzy sądowniczej jest zapewnienie rzeczywistego wpływu na tworzenie i wykonanie budżetu wymiaru sprawiedliwości. Tylko w ten sposób, przy zagwarantowaniu odpowiednich nakładów, możliwa jest realizacja zwiększających się zadań sądów" - dodali sędziowie.

W uchwałach zwrócono także uwagę m.in. na potrzebę zmiany modelu nadzoru administracyjnego nad sądami, kwestię ograniczenia kognicji sądów i na potrzebę prowadzenia przez sądy aktywnej i skutecznej działalności informacyjnej.

Środowe zebrania przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych i przedstawicieli sędziów okręgów zostały zwołane przez przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Dariusza Zawistowskiego w celu przedstawienia sprawozdania za ostatnie dwa lata działalności Rady.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Komunisci i masoni, Eurokolchoz odwoluje sie do (2016-03-03 16:54) Odpowiedz 42

    Trybunał Niekonstytucyjny, powolany za czasow konstatucji PRL-u ! ! ! Cała Polska z was się śmieje - komuniści, hipokryci demokracji Merkel i złodzieje!

  • Żniwiarz(2016-03-03 19:45) Odpowiedz 01

    A WY KANALIE SZANUJECIE PRAWA OBYWATELI ? JESTEŚCIE KOMUSZĄ BANDĄ..

  • yup(2016-03-03 19:28) Odpowiedz 03

    znowu nic nierobiący apelują a weżcie się do roboty,najłatwiej uchylić nie wiedząc dlaczego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama