Spadkobierców pożyczkobiorcy nie można obciążyć odsetkami umownymi – uznał Sąd Rejonowy w Ciechanowie.

Sprawa dotyczy Z.C., który zaciągnął pożyczkę w SKOK. Zanim ją jednak spłacił, zmarł. Był bezdzietnym kawalerem, dlatego spadek po nim przypadł ojcu i trójce rodzeństwa.

SKOK sprzedał wierzytelność, przysługującą jej wobec Z.C., firmie windykacyjnej. A ta zwróciła się do spadkobierców o spłatę zadłużenia wraz z odsetkami. Sprawa trafia do Sądu Rejonowego w Ciechanowie, który uznał, że roszczenie firmy zasługuje na uwzględnienie lecz nie w pełnej wysokości.

Zgodnie z art. 922 par. 1 k.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Jest to istota sukcesji uniwersalnej.

Po śmierci Z. C. pozostała nie zwrócona kwota pożyczki, dlatego na mocy dziedziczenia niewątpliwie obowiązek jej zwrotu przeszedł na spadkobierców pożyczkobiorcy.

Sąd zaznaczył jednak, że spadkobiercy Z.C. nie zostaną obciążeni odsetkami karnymi, albowiem nie mogą być w stosunku do nich zastosowane niekorzystne warunki umowy (określają one obowiązek zapłaty odsetek karnych w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP w skali roku). Nie można bowiem w stosunku do tych osób zastosować zapisów o odsetkach karnych, skoro nie zawierały one umowy pożyczki - przyznał. Dodał też, że w tym przypadku nie ma mowy o odpowiedzialności ex contractu, gdyż spadkobiercy pożyczkobiorcy nie wstępują w stosunek prawny z umowy pożyczki.

W ocenie sądu powodowi należą tylko odsetki ustawowe za opóźnienie.

PS

Wyrok Sądu Rejonowego w Ciechanowie sygn. I C 1020/14