statystyki

Polska przygotowuję się na przyjęcie imigrantów: Rząd przyjął projekt nowelizacji ws. cudzoziemców

23.02.2016, 17:07; Aktualizacja: 23.02.2016, 17:07
imigranci

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. źródło: ShutterStock

Rozwiązania te zwiększą bezpieczeństwo Polski w związku z wykonywaniem przez nasze państwo zadań dotyczących relokacji lub przesiedleń cudzoziemców na terytorium RP - poinformowało w komunikacie po posiedzeniu rządu CIR.

Reklama


Reklama


Projekt ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do decyzji Rady UE z września 2015 r. Zgodnie z nią - w ramach unijnych programów relokacji uchodźców - w latach 2016-2017 do krajów UE ma trafić 160 tys. osób z Grecji i Włoch. To do tych krajów napłynęła większość spośród ponad miliona migrantów, którzy przybyli do Europy w 2015 r. Polska w ciągu dwóch lat ma przyjąć ok. 7 tys. osób, z czego maksymalnie 400 jeszcze w tym roku.

Projektowane zmiany polegają m.in. na wydłużeniu terminu przewidzianego na przekazanie przez komendanta głównego policji, komendanta głównego Straży Granicznej lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacji Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Polski może stanowić zagrożenie "dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami organy te mają na to siedem dni. Okres ten ma wydłużyć się do 45 dni, z możliwością dalszego przedłużenia o kolejne 14 dni (ale nie więcej), jeśli sytuacja jest szczególna.

Jak podkreśla MSWiA, zmiany te mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa państwa; wydłużenie terminu jest zasadne, gdyż obecny może nie gwarantować rzetelnego zebrania informacji.

W projekcie rezygnuje się też z przewidzianego dotychczas domniemania, iż w razie braku informacji uważa się, że wjazd cudzoziemca i jego pobyt w Polsce nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa lub ochrony porządku publicznego. Projektowana regulacja nakłada bowiem obowiązek wypowiedzenia się organów, do których zwróci się szef UdSC. "Nie będą one mogły poprzestać na milczeniu, gdy z ich ustaleń będzie wynikało, że względy bezpieczeństwa państwa nie stoją na przeszkodzie przyjęciu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lecz będą musiały poinformować o tym Szefa Urzędu" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Zgodnie z opracowywaną nowelą informacja o tym, że cudzoziemiec może stwarzać zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, będzie wiążąca dla szefa UdSC nawet w sytuacji, jeśli będzie pochodzić tylko od jednego z organów. "W takim przypadku cudzoziemiec nie będzie podlegał przesiedleniu, a w przypadku relokacji szef urzędu będzie zawiadamiał właściwy organ państwa członkowskiego, z którego terytorium ma nastąpić relokacja, że cudzoziemiec nie został zakwalifikowany do relokacji" - wyjaśniono.

Równocześnie, zgodnie z projektem, obowiązek uzyskiwania informacji, czy wjazd cudzoziemca i jego pobyt w Polsce mogą stanowić zagrożenie nie będzie dotyczył cudzoziemca, który ma mniej niż 13 lat.

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie. Polska stoi na stanowisku, że potrzebne jest jak najszybsze wcielenie planu, który ma zabezpieczyć granice i dokonać rozróżnienia pomiędzy uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Lutec(2016-02-24 16:36) Odpowiedz 210

  Jakoś nie zwiększa to bezpieczeństwa obywateli mieszkających w sąsiedztwie islamistycznych imigrantów.

 • ana(2016-02-24 23:01) Odpowiedz 211

  Na wizytę z dzieckiem u kardiologa czeka się ponad rok, do okulisty ponad pół roku, do zwykłego lekarza kilka dni. Jak dojdą dzieci imigrantów dostanie się z dzieckiem do lekarza stanie się w ogóle niemożliwe.

 • Ja.(2016-02-24 21:09) Odpowiedz 212

  Pięknie. Kolejni zdrajcy. Brawo. Mam nadzieję, że Polacy szybko obrzydzą imigrantom pobyt w Polsce.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Ggg(2016-02-24 22:26) Odpowiedz 121

  To jeszcze śmiecie z peło wkręciły nas w 7k tego czegoś. Po co mieszać w to pis ?

 • ana(2016-02-24 23:01) Odpowiedz 90

  Na wizytę z dzieckiem u kardiologa czeka się ponad rok, do okulisty ponad pół roku, do zwykłego lekarza kilka dni. Jak dojdą dzieci imigrantów dostanie się z dzieckiem do lekarza stanie się w ogóle niemożliwe.

 • Andrew(2016-02-25 13:49) Odpowiedz 80

  Idąc twoim tokiem myślenia to w 39 najeźdźców hitlerowskich i sowieckich powinniśmy witać kwiatami. Miłosierdzie o którym wspominasz, nie oznacza naiwności i zgodę na przyjmowaniu osób, które są wrogami naszego społeczeństwa i naszych wartości. Świata nie zbawisz, a możesz zamienić nasz kraj w przyszłości w piekło na ziemi.

 • góral(2016-02-25 11:46) Odpowiedz 51

  PiS robi teatr z Wałęsą a za kulisami nam nachodźców wciśnie

 • jorry123(2016-03-31 09:55) Odpowiedz 00

  dziękuję bardzo, raczej powinniśmy się przygotowywawać na ich nieprzyjęcie....

 • kor(2016-02-25 13:29) Odpowiedz 016

  Skąd u was ludzie tyle nienawiści ,podobno w kościele jest rok miłosierdzia,podobno 90 % to katolicy ,wstyd mi że żyję w takim kraju,

  Pokaż odpowiedzi (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama