statystyki

KNF: Zajmowanie kont bankowych nadal z problemami. Zagrożone rachunki przypadkowych osób

autor: Patryk Słowik16.02.2016, 19:00
Ryzyko skierowania egzekucji z rachunku bankowego przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem, nadal istnieje

Ryzyko skierowania egzekucji z rachunku bankowego przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem, nadal istniejeźródło: ShutterStock

Wciąż występuje szereg problemów dotyczących zajmowania kont bankowych. Wynikają one z nieprecyzyjnych przepisów i stosowanej przez organy egzekucyjne niejednolitej praktyki. Taki wniosek płynie z analizy przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która sprawdzała praktyki banków związane z egzekucją.

Reklama


Na problem omyłkowych zajęć komorniczych zwracaliśmy uwagę w DGP wielokrotnie. Pomóc miała nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego obowiązująca od 7 lipca 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 654). Nałożyła ona na strony obowiązek posługiwania się numerem PESEL lub NIP (dla przedsiębiorców numerem KRS lub innym wynikającym z ewidencji). Dzięki temu prostsza miała być identyfikacja dłużników, a co za tym idzie, rozwiązany miał zostać problem egzekucji przeprowadzonych przez pomyłkę.

Tyle że – na co zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich – ryzyko skierowania egzekucji z rachunku bankowego przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem, nadal istnieje. „Zmuszony jestem poinformować, że nadal zdarzają się omyłkowe zajęcia rachunku bankowego w stosunku do osoby, która nie jest dłużnikiem, a posiada tożsame lub podobne dane, co osoba rzeczywiście zobowiązana” – wskazał dr Adam Bodnar w swym piśmie do przewodniczącego KNF.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane