statystyki

Prezes TK po wizycie Komisji Weneckiej: Nie jesteśmy państwem w ruinie

09.02.2016, 14:41; Aktualizacja: 11.02.2016, 12:11
Andrzej Rzepliński po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej

Andrzej Rzepliński po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiejźródło: DGP

"Nigdy nie myślałem, że będę w takiej sytuacji, że Komisja Wenecka przyjedzie do państwa o już mocno ugruntowanej demokracji i rządach prawa" - powiedział dziennikarzom Andrzej Rzepliński po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej.

Reklama


Reklama


"Nigdy nie myślałem, że będę w takiej sytuacji, że Komisja Wenecka przyjedzie do państwa o już mocno ugruntowanej demokracji i rządach prawa" - powiedział dziennikarzom Andrzej Rzepliński po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej.

Przyznał, że wizyta przedstawicieli KW może przybliżać do rozwiązania kryzysu wokół TK. "Prawnicy to ludzie, których zadaniem jest znajdowanie rozwiązań, przybliżanie stanowisk. To bardzo poważni ludzie (przedstawiciele KW - PAP). Przyjechali tu bez żadnych uprzedzeń. Otrzymali od każdego podmiotu materiały, których żądali. Od nas otrzymali po angielsku teksty ustawy (o TK - PAP) z 25 czerwca, ustawy z 17 listopada i ustawy z 22 grudnia (obie to nowelizacje ustawy o TK - PAP). Otrzymali główne tezy obu wyroków z 3 i 9 grudnia (ws. ustawy i nowelizacji ustawy o TK - PAP). Otrzymali tezy wniosku - to był pierwszy w kolejności wniosek pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - kwestionujący konstytucyjność ustawy z 22 grudnia" - mówił Rzepliński.

Pytany, czy przewiduje, jaka będzie opinia Komisji Weneckiej, odpowiedział: "Jak wychodzimy na salę rozpraw, nigdy nie wiemy, jaki będzie wyrok rozprawy po naradzie sędziów, a skąd ja mogę wiedzieć, co oni napiszą. Nie wiem". Dodał, że choć dyskusja była ciekawa, to nie zakończyła się żadną konkluzją. "Przecież oni teraz będą pracować nad tym wszystkim" - zaznaczył.

Odniósł się też do sytuacji w kraju: "Okazuje się, że jednak nie jesteśmy państwem w ruinie. Mamy wybrany demokratycznie Sejm, mamy rząd, który pracuje. Spory wokół sądów konstytucyjnych są normalne. Ten jest najostrzejszy nie tylko w naszym regionie, ale w całej Europie, bo dotyczy i kompetencji sądu konstytucyjnego, i procedowania przez sąd konstytucyjny" - mówił Rzepliński.

Pytany, czy jego zdaniem polskie władze wprowadzą w życie rekomendacje Komisji Weneckiej, powiedział: "Nie mam pojęcia i nie mam zdania". "Najważniejszy akt prawa międzynarodowego w obszarze praw podstawowych - swoisty dekalog o relacjach między człowiekiem a władzą publiczną - to Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. To nie jest konwencja. Nikt jej nie musi ratyfikować, ale ci, którzy chcą zaliczać się do rodziny narodów cywilizowanych, muszą respektować wszystkie jej postanowienia. (...) Ten akt przyjęty 10 grudnia 1948 roku w Paryżu przez Narody Zjednoczone był okupiony krwią 50 mln ludzi. Nikt, kto chce się zaliczać do rodziny narodów cywilizowanych, nie może go ignorować" - dodał.

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie zaprosił wszystkich sędziów TK na spotkanie z Komisją Wenecką, odrzekł: "Wybrałem tych, którzy byli sędziami sprawozdawcami w sprawach grudniowych, które były rozstrzygane". "Osiemnastu sędziów trudno zaprosić na półtoragodzinne spotkanie, bo ani oni nie mogliby zadać pytania, ani oni nie mogliby na nie odpowiedzieć" - tłumaczył.

Odnosząc się do tej kwestii, Biuro TK napisało w komunikacie przesłanym PAP: "W związku z – wyrażoną godzinę przed wizytą delegacji – prośbą czworga sędziów wybranych przez Sejm VIII kadencji o umożliwienie im udziału w spotkaniu, Prezes TK zapytał przedstawicieli Komisji Weneckiej, czy chcieliby się spotkać z tymi sędziami. Przedstawiciele Komisji Weneckiej odpowiedzieli, że nie widzą takiej potrzeby".

Poinformowano, że w spotkaniu - oprócz prezesa Rzeplińskiego - wzięli udział sędziowie sprawozdawcy w sprawach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego: Leon Kieres (ustawa o TK), Piotr Tuleja (listopadowa nowela o TK), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (uchwały Sejmu dot. sędziów TK) i wiceprezes Stanisław Biernat (grudniowa nowelizacja ustawy o TK). Spotkaniu przysłuchiwał się Andrzej Misztal, dyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ.

W rozmowach z sędziami TK uczestniczył m.in. szef delegacji KW Gianni Buquicchio. "Nasze rekomendacje nie są obowiązkowe, ale myślę, że jest dobra wola ze strony polskich władz, aby wziąć je pod rozwagę. (...) Ogólnie Trybunał Konstytucyjny to bardzo ważna instytucja, musi być efektywna, niezależna i respektowana. To bardzo ważne" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu.

Jak zaznaczył, spotkanie z przedstawicielami TK - jak wszystkie wcześniejsze - było pomocne. "Otrzymaliśmy wiele informacji, które umożliwią naszą dalszą pracę. Osobiście każdy z nas ma opinię o tym, co się dzieje w Polsce. Jednak teraz musimy je porównać i skonfrontować" - zaznaczył.

Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywanej Komisją Wenecką, przebywa w Polsce z dwudniową wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Szef MSZ wystąpił do Komisji o opinię nt. zmian w TK na prośbę pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, złożony z niezależnych ekspertów prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i sądów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw, także USA.

Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej pod koniec grudnia ub.r. w związku z nowelizacją ustawy o TK, która zmieniła m. in. definicję pełnego składu TK, stanowi też, że orzeczenia pełnego składu zapadają większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków będą wyznaczane według kolejności wpływu. Na początku grudnia o zbadanie sytuacji wokół TK występowały do Komisji polskie organizacje pozarządowe i organizacje prawnicze. Projekt nowelizacji ustawy o TK złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, izba uchwaliła ją 22 grudnia po burzliwej debacie, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

24 grudnia MSZ poinformowało, że szef MSZ zwrócił się do Komisji Weneckiej o opinię "na temat zagadnień prawnych będących przedmiotem prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym". Wniosek do Komisji Waszczykowski uzasadniał przekonaniem, iż "Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje". O zbadanie sytuacji TK występowały wcześniej do Komisji także polskie organizacje pozarządowe. Wypracowany przez delegację projekt opinii będzie przedmiotem obrad kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej. Komisja zbierze się 11-12 marca w Wenecji. Opinia Komisji nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Zib(2016-02-09 15:44) Odpowiedz 5457

  W ruinie to jest prezesik TK i jego POplecznicy co to chcieli z.poziomu trybunaliku rządzić Polską za pomocą stwierdzania niekonstytucjonalnosci ustaw legalnie wybranego rządu. TO SIE JDNAK KONCZY!

 • Inspektor Pracy(2016-02-09 15:36) Odpowiedz 4734

  Co On bredzi ,POlska jest w ruinie finansowej,moralnej i braku poczucia sprawiedliwości społecznej- a to też jest ruina! .... Dwa lata temu obligacje należące do Otwartych Funduszy Emerytalnych zostały „przetransferowane” do ZUS i tam umorzone. Tzw. reforma emerytalna sprowadziła się do przeksięgowania jawnego długu publicznego w przyszłe zobowiązania państwa wobec emerytów – przypomina portal bankier.pl. a Ja dodam... Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ........Mamy raczej do czynienia z Mafią oligarchów utrzymującymi swoje statusQwo niż z reprezentantami najwyższych wartości. .........To przez tych wykształciuchów Naród wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można ukraść ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tycm z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tym z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem.. Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła? Co z art 12 ustawy POdmostowej która nie zalicza nadgodzin do stażu choć każdą absencje odlicza? .........Gdzie się to wykazuje na świadectwach pracy -dlaczego nie? Już nikt nie chce płacić składek ,już nikt nie chce ufać systemowi nadzorowanemu przez bandę oszustów ,każdy Kto może ucieka i to zostanie na pokolenia . Oni potrafią tylko niszczyć. .Jak by mimochodem na poparcie tych tez wypowiedział sie prof. Cezary Mech, były wiceminister finansów :......... Przejęcie 150 mld zł i wydłużenie wieku emerytalnego miało dewastujący wpływ na stabilność finansów publicznych, jak i efektywność mikroekonomiczną – uważa –........ Dodatkowo zostawiało ZUS z bilionowymi zobowiązaniami i zmieniało charakter składek z odłożonych oszczędności na daninę podatkową, powodując systemową ucieczkę przed oskładkowaniem i walkę grup o przywileje emerytalne, jak i „wyścig” państwa do podwyższania wieku" – dodaje ekonomista...................... - "Uważam, że taką decyzję, jak podwyższenie wieku emerytalnego, należy podejmować po konsultacjach społecznych, a nie z zaskoczenia jak w 2012 roku – mówi prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów "Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

  Pokaż odpowiedzi (6)
 • guru122(2016-02-09 14:49) Odpowiedz 4457

  ZAchodni nadzorcy przyjechali przywołac do pionu jedną ze swoich kolonii...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • x(2016-02-09 14:58) Odpowiedz 4337

  spojrzysz na fotkę i wiesz wszystko

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • o czym mówi tytuł?(2016-02-09 17:31) Odpowiedz 3740

  że król Rzepa stwierdził, ze państwo nie jest w ruinie/ O co chodzi temu towarzyszowi z PZPR-u. O czym on w ogóle mówi?

 • garfield(2016-02-09 19:14) Odpowiedz 3428

  rzepliński nie dopuscił nowych sedziów na spotkanie z Komisją Wenecką - to jest demokrata

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ja(2016-02-09 17:41) Odpowiedz 3147

  Niech podziekuje kolegom z PO ze tak latają na skargi Poza tym mogl zrezygnować ze swojej funkcji i obylo by się bez tej komisji

 • tylko polska krew(2016-02-09 17:21) Odpowiedz 2427

  RUINA, a na ruinie stare ramole siedzą. Nie wierzcie PiSowi ,PO, SLD, Nowoczesnej ,Kukizowi, Macierewiczowi itp w ogóle mediom. to wszystko jest jedna banda,oni mają jedno tylko zadanie, wykończyć Polaków co do jednego i to robią

 • lolek(2016-02-09 21:03) Odpowiedz 2328

  rozwiązać ten komunistyczny trybunał powołać nowy

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • fafik(2016-02-09 20:24) Odpowiedz 2314

  Mam tylko nadzieję, ze wszsytkie strony zaakceptują wyrok Komisji Weneckie. W końcu to min. Waszczykowski poprosił Komisję o wydanie opinii...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • mazza(2016-02-10 04:03) Odpowiedz 2110

  Pan sedzia...ba przewodniczacy TK i co...i nic, strzela slepakami o praworzadnosci, niezawislosci itp...gdzie pan byl panie przewodniczacy jak koalicja PO PSL robila nalot na OFE ?

 • Anna(2016-02-10 06:36) Odpowiedz 2112

  Czytając niektóre komentarze to widzę, że Polska jest w ruinie moralnej. Ludzie nie wiedzą, jak ważny jest niezależny Trybunał Konstytucyjny. Chcieliby TK zależne również od KAczyńskiego. PIS nauczyło ludzi, że nie trzeba szanować sądów, prokuratury, urzędów, innych ludzi a teraz jeszcze wmawiają, żeby nie szanować żadnej instytucji europejskiej. I to jest właśnie ta ruina, ruina moralna. Ten TK wypowiedział się również, że kwota wolna od podatku powinna byc o wiele wyższa od obecnej, PIS nie chce tego wyroku zrealizować. Szkoda , że ludzie nie rozumieją, że jesli praworządność ma polegać na tym, że wola Kaczyyńskiego jest tylko realizowana i nie będzie instytucji kontrolującej te poczynania to skończymy jak Rosja z Putinem.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Polak(2016-02-10 10:24) Odpowiedz 121

  od Prezesa TK - dotyczy to także Rzepińskiego powinni być apolityczni, a Rzepiński jednoznacznie wykazuje się, że w całości popiera jedną opcję

 • g(2016-02-10 10:13) Odpowiedz 100

  a może jest tak, ze Komisja Wenecka pobiera wynagrodzenie, kto pokrywa koszty , jak większosć chce zarobić i zarabiać godnie, bo inaczej człowiek na uboczu, niszczony co w Polsce w ruinie normą

 • bmbjbjb(2016-02-10 16:57) Odpowiedz 60

  Jesteśmy ,jesteśmy ,zobacz tylko ile POlska narobiła długów ,tych nieoficjalnych rówineż!

 • Stalin(2016-02-10 21:52) Odpowiedz 41

  Żyjesz z pracy robotnika, a twoje działanie jest bezproduktywne, ktoś na ciebie robi, dlatego nie jesteś w ruinie. A krwią pisze się kłamstwa - F. Nietzsche . Ciężko świnię od koryta odciągnąć - rolnik

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama