statystyki

Sejm odwróci reformę: Sąd nie będzie biernym arbitrem

09.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 10.02.2016, 19:18

Sąd nie będzie biernym arbitrem rozstrzygającym spór między oskarżycielem a obrońcą. Po półrocznym eksperymencie reforma wprowadzająca kontradyktoryjność w sprawach karnych zostanie praktycznie przekreślona. Wszystko za sprawą rządowego projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Dziś odbędzie się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Reklama


Reklama


Za sprawą zmiany w art. 167 k.p.k. do postępowania sądowego wraca inkwizycyjność. Dowody będą przeprowadzane na wniosek stron albo z urzędu przez sąd. Zniknąć ma instytucja obrońcy na żądanie (dziś przysługuje niezależnie od sytuacji majątkowej oskarżonego) i umorzenia pojednawczego (restytucyjnego – art. 59a k.k.). Do kosza ma też trafić art. 168a k.p.k. wykluczający możliwość posłużenia się w procesie karnym dowodami uzyskanymi do celów postępowania karnego za pomocą czynów zabronionych.

Utrzymana ma być natomiast – wprowadzona w lipcu 2015 r. – reformatoryjność postępowania odwoławczego. Zmiany mają wejść w życie od kwietnia. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Pan Murzyński - Filipiński(2016-02-09 09:30) Odpowiedz 00

    Chobieliński i spółka mogą zacząć się bać ? Może jednak będą się tłumaczyć z ośmiorniczek, chociaż sądzę, że raczejbędzie to tylko straszak.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama