statystyki

Święczkowski: Środowiska sędziów i prokuratorów powinny być krystaliczne

autor: Ewa Ivanova29.01.2016, 19:45
Czy sędziowie powinni ujawniać oświadczenia majątkowe?

Czy sędziowie powinni ujawniać oświadczenia majątkowe?źródło: ShutterStock

Już na jutrzejszym posiedzeniu Senat powinien przyjąć nową ustawę Prawo o prokuraturze, której podstawowym założeniem jest powrót do unii personalnej prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Reklama


Reklama


Dziś zajmowała się nią komisja senacka. Kontrowersje wzbudziło m.in. wprowadzenie wymogu, aby prokurator posiadał wyłącznie obywatelstwo polskie (art. 75). Jak tłumaczył, Bogdan Święczkowski, wiceminister sprawiedliwości, od kilku lat wymóg wyłączności obywatelstwa polskiego istnieje na przykład w ustawie o CBA. I - przekonywał - powinno to też dotyczyć prokuratora, który przecież może prowadzić śledztwa dotyczące zdrady lub szpiegostwa. Posiadając podwójne obywatelstwo pozostawałby w konflikcie moralnym.

Ale spór dotyczył też jawności oświadczeń majątkowych oskarżycieli.

- Jako prokurator w stanie spoczynku, będąc radnym sejmiku województwa śląskiego, składałem jawne oświadczenia majątkowe i żyję. A byłem przecież szefem ABW, byłem dyrektorem biura do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej - przypominał Święczkowski.

- Moja żona jest sędzią, a mamy wspólność majątkową. Mimo to ujawnienie oświadczenia majątkowego nie rodzi dla mnie jakiegokolwiek problemu. Teraz jako wiceminister też złożyłem oświadczenie, które możecie państwo sprawdzić – deklarował.

– Nie wiem dlaczego w środowisku prokuratorskim czy sędziowskim ujawnienie oświadczenia budzi jakiekolwiek wątpliwości. Być może – mam nadzieję, że tak nie jest – spowodowane jest to problemami majątkowymi czy własnościowymi. Chciałabym, aby te środowiska były krystaliczne, przejrzyste i transparentne – dodawał wiceminister sprawiedliwości.

Ustawa ma trafić jeszcze na sobotnie posiedzenie Senatu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Karolina(2016-01-29 20:20) Odpowiedz 96

  Krystaliczni?! To w takim razie Ziobro odpada. Tak samo Lech Morawski i Mariusz Muszynski- nowi sedziowie TK wybrani przez PIS- jeden podobno spowodowal wypadek i ucieka od odpowiedzialnosci, drugi obrazal ludzi na twitterze

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • gosc(2016-01-30 02:43) Odpowiedz 93

  KRYSTALICZNi? urzednicy sprawujacy WYZSZE STANOWISKA w POLSCE- IPN- PELNA LUSTRACJA !

 • Joanna żakowska(2016-01-30 12:45) Odpowiedz 83

  To powinno być oczywiste ! A w tej chwili są to nieuczciwi ludzie zupełnie bezkarni ! Zbrodnia doskonała bo sami siebie oceniają . Niby XXI w. a ciemnogród wśród "elit" straszny... Na dodatek psychopaci....

 • Ewa(2016-01-29 20:18) Odpowiedz 88

  Nie rozumie Pan, że ludzie ktorym nie spodobal sie wyrok czy rola oskarzyciela moga wykorzystac oswiadczenia majatkowe np. do zemsty?

 • zorientowany(2016-01-30 10:23) Odpowiedz 86

  Gdy chodzi o krytaliczność, także etyczną, to musiałby spojrzeć najpierw na siebie.To co robi ze swoim kumplem,to po prostu odwet na środowisku, które uznało, że nie nadaje sie do prokuratury i mu podziękowało, dając na odczepne stan spoczynku.

 • jan(2016-01-29 20:40) Odpowiedz 67

  ciekawe który lekarz dał mu zdolność do pracy bo wygląda na schorowanego

 • sn(2016-01-31 14:29) Odpowiedz 51

  No tak nie może być jak pokazywały media (info prasy, TV pr.Jaworowicz i inne ) np. sąd Gdański -afera AG, lotnictwo tamtejsze, komornicy ,syndycy ,jedna sitwa , grabież cudzego mienia(sąsiada) przez organ Państwa ,to profanacja Państwa Prawa i jego organów . Powstała widoczna bezkarność osób , brak skutecznego uczciwego nadzoru przez sądy ,ponoszenia odpowiedzialności za konsekwencję błędów , wyrównywania natychmiastowego wyrządzonych szkód Obywatelom ,firmom itp. (była to tylko iluzja nadzoru dla pozoru ) wg KK,KC,KPC.

 • stan47.emeryt(2016-01-30 18:11) Odpowiedz 35

  I kto to mówi!!!!!!!Zaniemówiłem.

 • dezaprobant(2016-01-30 15:16) Odpowiedz 25

  Teraz przy władzy są sami "krystaliczni" ministrowie, posłowie, senatorowi itp. Aż strach się bać, tego, jak nam ten kryształ przyłoży!!!! 25 lat się państwa do porządku nie doprowadzi. A czystki trwają........

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama