statystyki

Ranking DGP: 50 najbardziej wpływowych prawników. Na czele Kaczyński, Duda, Łączewski

26.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 26.01.2016, 09:12
Ranking DGP

Prawnicy spod znaku „dobrej zmiany” rządzą. Ale są i inni. źródło: DGP

Ranking 50 najbardziej wpływowych prawników co roku wywołuje kontrowersje. Nie inaczej będzie teraz. Zwłaszcza że to prawdziwa mieszanka prawników „dobrej zmiany” i spoza niej.

Reklama


Reklama


Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna DGP

Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zdziwienie, szok, a może radość? Bardzo ciekawa jestem Państwa reakcji na nasz tegoroczny ranking wpływowych prawników. Czy były związane raczej z emocjami negatywnymi jak oburzenie czy pozytywnymi w rodzaju zadowolenia? W końcu podium z jednej strony jest oczywiste, ale z drugiej może zupełnie zaskakiwać. Bo nazwiska, które się tu znalazły, były i są związane z ogromną debatą, jaka się toczyła w ostatnich miesiącach ubiegłego roku i wciąż trwa ze względu na działania wokół polskiego państwa i prawa. Dwie pierwsze osoby to prawnicy spod znaku „dobrej zmiany”. Weźmy jedynkę, czyli Jarosława Kaczyńskiego. W ciągu pięciu lat publikowania naszego zestawienia nie zmieniło się jego wykształcenie. Był i jest prawnikiem. Ale pierwszy raz zagościł na liście i to od razu na miejscu pierwszym. W dotychczasowych czterech edycjach rankingu nie mógł się w nim znaleźć, bo choć w tym czasie liderował Prawu i Sprawiedliwości, nie miał rzeczywistego wpływu na to, co się w krajowych instytucjach i regulacjach działo. To się zmieniło w 2015 r. i to mimo że faktycznie nie zaczął pełnić żadnych publicznych funkcji. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że to on teraz rozdaje karty na polskiej scenie polityczno-państwowo-prawnej, a nasza rankingowa dwójka jest na jego usługach. Chciałabym napisać, że prezydent Andrzej Duda otrzymał tak wysoką pozycję ze względu na swoje fantastyczne osiągnięcia i „dobrą zmianę”, ale niestety nie mogę. Po prostu odsyłam Państwa do uzasadnienia redakcyjnej decyzji dotyczącej głowy państwa. Wojciech Łączewski, który zajął trzecie miejsce w zestawieniu, nie spodoba się prawnikom (i nieprawnikom również) związanym z „dobrą zmianą”. To w końcu on stoi za wyrokiem na Mariusza Kamińskiego, który tak mocno zamieszał w polityczno-prawnym tyglu. Na koniec, gwoli przypomnienia: piąty ranking wpływowych prawników był układany tak jak poprzednie, czyli według oceny dokonań osób z dyplomem wydziału prawa w 2015 r. I jak Państwo – mam nadzieję – pamiętają, są to oceny subiektywne, bo wystawienie not i przypisanie miejsc na liście należy wyłącznie do redakcji, niekierującej się w tym względzie wskaźnikami policzalnymi. To dlatego ranking co roku wywołuje kontrowersje. Nie inaczej będzie teraz. Zwłaszcza że to prawdziwa mieszanka prawników „dobrej zmiany” i spoza niej.

Cały ranking dostępny na serwisie Prawnik.pl: Ranking DGP: 50 najbardziej wpływowych prawników

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Brian(2016-01-26 14:10) Odpowiedz 220

  Myślę, że ranking powinien dotyczyć prawników wykonujących zawód. Bo inaczej jest on pozbawiony sensu. Równie dobrze można zrobić ranking najbardziej wpływowych elektryków gdzie na czele byłby Lech Wałęsa. Bez sensu.

 • Karol(2016-01-26 12:04) Odpowiedz 81

  Kaczynskiego mozna bylo nazwac prawnikiem tylko kilka lat po studiach. Zostalo w nim z prawnika moze jakies kilka %. On jest politykiem z krwi i kosci i wlasnie przede wszystkim politykiem. Jak juz go stawiacie na 1 miejscu to po co Duda i Piotrowicz w tym rankingu, skoro wiadomo, ze decyzje za nich podejmuje JK, a wplywu oni zadnego nie maja.

 • addaea(2016-01-26 11:05) Odpowiedz 52

  Tegoroczny ranking to chyba żart, umieścić na trzecim miejscu sędziego, za wydane jednego wyroku co do którego istnieje podejrzenie złamania prawa (ujawnienie danych agentów służb specjalnych)-to chyba przesada. Obiektywnie patrząc na prawników mających największy wpływ na sytuację w Polsce i na wymiar sprawiedliwości pierwsza piątka powinna wyglądać następująco: 1.Kaczyński 2. Rzepliński 3. Duda 4. Ziobro 5.Andrzej Seremet

 • sceptyk(2016-01-26 13:45) Odpowiedz 52

  Łączewski to chyba w rankingu najbardziej sprzedajnych ... wyroki na żądanie POlszewickiej partii wskazywały by raczej na jego słabość a nie siłę, Rzepliński sędzia który jest ponad prezydentem, rządem państwem i dla wielu Bogiem, też powinien startować w tym drugim rankingu. Oto sędziowie tak apolityczni jak tylko definicja tego słowa pozwala TFUU

 • zorientowany(2016-01-27 11:29) Odpowiedz 31

  Wielu z wymienionych na liście powinno mieć tytuł : bezprawnika roku. Należy traktować to tylko jako zabawę, ale nie nadaje to powagi Waszemu pismu. Kaczyński jako "prawnik" to oksymoron.

 • Marek (2016-01-26 13:38) Odpowiedz 37

  Jak można dawać do rankingu "wpływowych prawników" Kaczyńskiego, Dudę i Piotrowicza, którzy pokazali, co prawo dla nich znaczy i jak głęboko mają je w dupie.. ich "wpływowość" nie wynika z racji tego, że są prawnikami, tylko pełnią określone funkcje w państwie (nie dotyczy Kaczyńskiego, jego funkcję dopiero trzeba opisać..). Co za kretyn ułożył ten ranking!? To zupełnie, jakby Hitlera nazwać najbardziej wpływowym malarzem okresu II wojny, lub Goeringa mecenasem sztuki..

 • ale jaja(2016-01-26 19:54) Odpowiedz 33

  Z prezesa i prezydenta taki prawnik jak z koziej d..py trąbka. Dziwne macie kryteria. Zamiast tego sugeruję dwa plebiscyty na kształt Oscarów oraz Złotych Malin. No i w tym drugim obaj panowie mają pole do popisu. Próbkę już dali, a to nie jest ich ostatnie słowo.

 • Cider(2016-01-26 17:36) Odpowiedz 11

  Jeszcze jeden dowód na to że prawiczki nigdy nie oczyściły swoich ubeckich szeregów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama