statystyki

Zdaniem adwokatury dostęp do danych samorządów prawniczych jest zbyt szeroki

autor: Anna Krzyżanowska25.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 25.01.2016, 09:55
prawnik; adwokat

W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej zachodzi bowiem podejrzenie, że ustawa narusza dwa przepisy ustawy zasadniczej – art. 2 oraz 61.źródło: ShutterStock

Adwokatura chce, by Trybunał Konstytucyjny pochylił się nad ustawą o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.). Właśnie została podjęta uchwała o zbadanie jej zgodności.

Reklama


Reklama


W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej zachodzi bowiem podejrzenie, że ustawa narusza dwa przepisy ustawy zasadniczej – art. 2 oraz 61. Pierwszy z nich stanowi, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. W drugim ukonstytuowane zostało zaś prawo obywateli do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. W prawie tym mieści się również prawo do uzyskania informacji o działalności organów samorządów zawodowych w zakresie, „w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa”.

W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej przepis art. 61 konstytucji przewiduje więc, że samorząd zawodowy zobowiązany jest do przekazywania osobom postronnym informacji tylko w zakresie, w jakim wykonuje zadania władzy publicznej. Ustawa o dostępie do informacji publicznej określa zaś jedynie tryb (a nie zakres) udzielania takich informacji. Tymczasem jej przepisy interpretowane są przez sądy administracyjne rozszerzająco: tak, jakby informacją publiczną była każda informacja dotycząca spraw samorządów zawodowych, także taka, która nie dotyczy wykonywania przez nie zadań władzy publicznej (a więc np. informacja o postępowaniach dyscyplinarnych). W ocenie NRA należy rozróżnić informację publiczną od informacji samorządowej, która należna jest jedynie członkowi samorządu zawodowego. A na gruncie przepisów obowiązującej ustawy sądy tej różnicy nie dostrzegają. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama