statystyki

Nawet co trzeci senior spotkał się z agresją. Przemoc wobec starszych przybiera coraz bardziej brutalną postać

21.01.2016, 07:00; Aktualizacja: 21.01.2016, 08:38

Przemoc wobec osób starszych nasila się i przybiera coraz bardziej brutalną postać. Według różnych statystyk nawet co trzeci spotkał się z agresją. Najczęściej oprawcami jest najbliższa rodzina. W polskim prawie brakuje odpowiednich narzędzi, więc sprawcy są bezkarni.

Reklama


Reklama


Jak wynika z raportu „Polski 50+” częstość tego zjawiska można statystycznie określić, ale nadal brak jest rzetelnych danych wskazujących na liczbę ofiar przemocy domowej i pozadomowej wśród osób starszych. Na te problemy najbardziej narażone są kobiety, ale znowu – w statystykach nie zostaje to odnotowane. Dzieje się tak, gdyż zwykle są one wykluczane z badań sondażowych, bo przemoc wobec nich jest traktowana jako część ogólnego zjawiska, jakim jest złe traktowanie osób starszych. Dodatkowo, częściej niż mężczyźni, ukrywają, że są ofiarami przemocy Trudności w rozpoznawaniu przemocy wśród starszych kobiet mogą wynikać z lęku ofiar przed konsekwencjami ujawnienia tego faktu (nasilenia wobec nich zachowań przemocowych ze strony domowników), szczególnie w sytuacji zależności od sprawcy przemocy, występującego w roli opiekuna. Podobnie może się dziać w instytucji opiekuńczej, gdzie pensjonariuszka jest zależna od personelu.

Wyniki międzynarodowego projektu „Breaking the Taboo. Empowering health and social service professional to combat violence against older women within families”, w którym uczestniczyła również Polska wskazują, że seniorzy są najbardziej narażeni na przemoc domową pomiędzy małżonkami lub przemoc wobec starszej kobiety dokonywana przez dorosłe dzieci, wnuków lub osoby powinowate.

Wyniki badania Abuse and Violence against Older Women in Europe (AVOW-study) przeprowadzone w pięciu krajach Unii Europejskiej, tj. w Finlandii, Austrii, Belgii, w Portugalii i na Litwie, które objęły swym zasięgiem 2880 starszych wiekiem kobiet (nie zamieszkujących w instytucjach) pokazały, że ogółem na przemoc było narażonych 28,1% kobiet, w tym na przemoc fizyczną 2,5%, na przemoc seksualną 3,1%, na zaniedbanie 5,4%, na łamanie opraw obywatelskich 6,4%, na przemoc finansową 8,8%, a najwięcej było ofiarami przemocy emocjonalnej (23,6%). Najczęściej sprawcą przemocy wobec starszej kobiety był mąż lub partner, a w następnej kolejności dzieci (głównie syn). W grupie wiekowej 60-69 lat sprawcą przemocy był gównie mąż/partner (53,9%) – w najstarszej grupie, tj. powyżej 80 lat tylko 12,2% doznawało przemocy z tej strony, natomiast sprawcami przemocy były dzieci lub partnerzy dorosłych dzieci (od 23,5% w młodszej grupie starszych kobiet do 34,0 - 31,6% w bardziej zaawansowanych wiekiem grupach kobiet).

Według danych Centrum Badania Opinii Publicznej (2005), 24% polskich kobiet w wieku 65 lat i więcej było ofiarami przemocy psychicznej (wyzwiska, obrażanie) ze strony męża, a na przemoc fizyczną (popychanie, uderzanie) przez męża skarżyło się 8% kobiet.

Prof. Małgorzata Halicka z Uniwersytetu w Białymstoku przeanalizowała akta sądowe Sądu Rejonowego w Białymstoku w latach 2001-2010, dotyczące przestępstw z zakresu przemocy domowej. Pozwoliło to na zidentyfikowanie 70 przypadków przemocy na terenie województwa podlaskiego; 75,7% przypadków dotyczyło kobiet starszych, mieszkających w mieście, a 24,3% osób mieszkających na wsi. Z analizy wynika, że przemoc wobec seniorów staje się coraz bardziej brutalna. Najczęściej sprawcy przemocy posuwali się do bicia (74,3% kobiet), szarpania (61,4%), kopania (30%), popychania (52,9%), jak również duszenia (14,3%) czy wykręcania rąk (12,9%).

- W aktach prawa międzynarodowego przemoc wobec osób starszych uznano za poważny problem społeczny. Organizacja Narodów Zjednoczonych jako jeden z celów swojego działania wskazała zapewnienie pełnego korzystania z praw ekonomicznych, społecznych i kulturalnych, praw obywatelskich i politycznych oraz praw człowieka, i zwalczanie wszelkich form przemocy i dyskryminacji wobec osób starszych. Programy edukacyjne powinny poświęcać więcej uwagi pozytywnemu postrzeganiu starości i zmieniającym się rolom kobiet i mężczyzn. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego kształcenia osób odpowiedzialnych za rejestrowanie przypadków przemocy i osób pracujących z kobietami będącymi ofiarami przemocy, celem zwiększenia ich wrażliwości i edukacja ogółu poprzez kampanie uświadamiające na temat nadużyć wobec starszych kobiet – mówi prof. Monika Płatek.

- Model polski, w którym brak stypizowanego przestępstwa przemocy w rodzinie, a występuje zaledwie znęcanie się, pozwala dostrzec problem przemocy doznawanej przez kobiety i przemocy domowej, ale co najmniej sprzyja bierności w wyniku założenia, że organy ścigania mogą oczekiwać, by móc zakwalifikować to, co się dzieje jako przestępstwo znęcania się z art . 07 k.k. Skutki uboczne polegają na wyrobieniu wśród sprawców poczucia bezkarności, wśród ofiar poczucia bezradności, osamotnienia i wiedzy, że nie bardzo mogą liczyć na organa ścigania – dodaje prof. Płatek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • starzy ludzie maja calkiem dobrze w Polsce(2016-01-21 14:44) Odpowiedz 1212

  Stary czlowiek ma taką starość na jaką sobie pracował całe zycie, jesli chlał, imprezował, żarł tłusto i niezdrowo to potem jest ciezko schorowany i chce aby inni zrzucali sie na jego leczenie. Jesli zle traktował swojego wspolmalzonka, swoje dzieci, wyzywal sie na nich, zdradzał zonę, pił i awanturował się, gwalcil swoje dzieci psychicznie, ekonomicznie albo i seksualnie to na starosc nie powienien oczekiwac dobrego traktowania. Starzy ludzie dziecinnieja, chca aby ich nianczyc, najlepiej zeby jedno z dzieci, przewaznie corka, nie ulozylo sobie zycia i zeby zostało w domu i do smierci znosilo zadreczanie ze strony starego czlowieka... Starzy ludzie maja bezpieczenstwo w Polsce - przewaznie poprzejmowali za 1 zł lokale wiec maja gdzie mieszkac, nigdy nie musieli brac kredytu zeby miec wlasny kąt. W komunie pracowali "czy sie stoi czy sie lezy 2000 sie nalezy" a teraz zyja kilkadziesiat lat na emeryturze, czyli na koszt swoich dzieci ( ktore dosdtaja marne pensje bo musza utrzymywac emerytow) i co calkiem wygodnie. Emerytury ok 1500 -2000 zł a niektorzy nawet 13 000 zł.... A mlody czlowiek dostaje na reke 2000 zł ( jak dobrze pojdzie ) i z tego ma kupic mieszkanie, i utrzymac siebie oraz swoje dzieci... Nie opowiadajcie bzdur o tym jak to zle maja starzy ludzie w Polsce.

  Pokaż odpowiedzi (6)
 • Łucka(2016-01-21 13:15) Odpowiedz 91

  Mama odmawia zdjęcia zasikanych majtek. wokół śmierdzi moczem. Tłumaczenia, prośby nie docierają. Wg niej jeszcze nie kapie, tylko rozrzutna osoba zmienia mokre majty codziennie. I co mam w tej sytuacji zrobić: podnieść głos, krzyknąć czy siłą zdjąć te majty? - to już chyba przemoc, czyn karalny. Nikt kto nie opiekował się codziennie osobą z demencją nie zrozumie problemu.

 • XXYYZZ(2016-01-21 10:23) Odpowiedz 80

  Z Wikipedii: Ageizm (ang. agism i ageism, od age – wiek, wym. ejdżyzm; także: wiekizm) – dyskryminacja ze względu na wiek. Najczęściej, choć nie zawsze, dotyczy problemów na rynku pracy (tak z jej znalezieniem, jak i utrzymaniem). Widoczny jest także w lekceważącym traktowaniu osób starszych oraz braku oferty rozrywkowej i rekreacyjnej. Dotyka ludzi starych, postrzeganych jako niepotrzebnych [ ... ] Aktualny i potrzebny - ku refleksji - tekst! Zwłaszcza przy okazji DNIA BABCI i DZIADKA.... Ale trzeba też wiedzieć, że brak kontaktów dzieci, wnuków, krewnych z seniorami w rodzinie, to też przemoc, PRZEMOC EMOCJONALNA. Lekceważenie potrzeb emocjonalnych seniorów jest wysublimowaną formą przemocy - bolesną, bo pozostawiającą blizny w psychice! A wystarczy wysłuchać, zadzwonić, zajrzeć.... Problem przemocy wobec osób starszych jest "zamiatany pod dywan"! A sparafrazuję dziewięciolatkę, która napisała list do Pani Premier: GDYBY NIE BYŁO STARSZYCH, NIE BYŁOBY MŁODSZYCH! A "starszakom" zacytuję: „Bez Twojego przyzwolenia nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy.” [ Eleanor Roosevelt ].

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • bar(2016-01-21 09:53) Odpowiedz 20

  szkoda,ze nie ma statystyk jak urzędyy stosują przemoc wobec starszych osób i bezrobotnych w celu ściagania podatków. A nie wspomnę jak zachowują się firmy, które wchodzą na rynek telekomunikacyjny. To jest nie pojęte po trupach a do celu. Starszy człowiek nie ma szacunku u młodych osób, którzy chcą się dorobić kosztem starszych osób.

 • ubugi poloak(2016-01-21 20:32) Odpowiedz 01

  najgorsze jest panstwo polskie, renty 600pln i zyj a te chamy z sejmu lub trybunalu dlaczego dostaja tyle pienndzy.morze maja krew bleknitna.wszystkich czeka smierc. i to jest dobra wiadomosc dla ubogich i niepelnosprawnych........

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama