statystyki

Niższe opłaty sądowe dla konsumentów oraz rolników

20.01.2016, 13:13; Aktualizacja: 20.01.2016, 13:16
złotówka-waluta

Z przywileju niższej opłaty w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych obecnie mogą korzystać wszystkie podmiotyźródło: ShutterStock

Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt zmienia jeden z artykułów tej ustawy, który został do niej wprowadzony w listopadzie zeszłego roku przy zmianie zapisów Prawa bankowego.

Reklama


Reklama


Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, przepis ten spowodował "nieuzasadnione uprzywilejowanie strony dochodzącej roszczeń wynikających z czynności bankowych w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu albo przedmiotu zaskarżenia przekracza 20 tys. zł". "Strona postępowania cywilnego dochodząca roszczenia wynikającego z innego źródła niż czynność bankowa ponosi bowiem wyższe koszty sądowe" - wskazano.

Z przywileju niższej opłaty w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych obecnie mogą korzystać wszystkie podmioty, także - jak wskazano - spółki posiadające znaczny majątek oraz inne banki. Dlatego w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie zaproponowano, aby ten przywilej niższej opłaty obowiązywał wyłącznie w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych zainicjowanych przez konsumentów oraz rolników prowadzących gospodarstwa rodzinne.

Zaproponowano, aby opłaty wynikające z czynności bankowych wynosiły 5 proc. "wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia", jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1 tys. zł.

Jak poinformowało w środę CIR jest to korzystne dla osób, które korzystają z usług banków i biorą kredyty na zakup np. mieszkania czy dla producentów rolnych, korzystających z kredytów na zapewnienie ciągłości działalności swojego gospodarstwa.

"Dotychczas z obniżonej opłaty (...) korzystają podmioty, wobec których ta niższa opłata sądowa nie znajduje uzasadnienia, np. spółki posiadające znaczny kapitał czy banki".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Norbert(2016-01-20 15:16) Odpowiedz 30

    Tak rolnik 300 ha to biedak a przedstawiciel handlowy na samozatrudnieniu to bogacz. Dobra zmiana.... dla bogatych!!!

  • 500(2016-01-20 14:27) Odpowiedz 20

    Rolnicy tak, ale drobni przedsiębiorcy już nie. Czyli jak ktoś ma 300 ha pola (max przy gospodarstwie rodzinnym) to tak ale jak ktoś ma kiosk albo sklep osiedlowy to już nie.

  • Brawo(2016-01-20 19:35) Odpowiedz 10

    ...........a może stwórzmy osobną POlske dla Rolnikow - nice nie będą płacili i na wszystko ulgi.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama