statystyki

Prawo pozwala rozpowszechniać wizerunek bez zgody

autor: oprac. Natalia Ryńska20.01.2016, 07:00
Aby dochodzenie odpowiedzialności za naruszenie było skuteczne, musi do niego dojść

Aby dochodzenie odpowiedzialności za naruszenie było skuteczne, musi do niego dojśćźródło: ShutterStock

Gdy podobizna przedstawiona na fotografii stanowi element większej całości, na przykład obrazuje przebieg publicznej imprezy, nie trzeba prosić o pozwolenie na jej wykorzystanie.

Reklama


Reklama


Wizerunek zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014r. poz. 121 z zm.) jest jednym z dóbr osobistych przysługujących każdemu z nas. Jako takie podlega ochronie prawnej. Każdej osobie, której dobro osobiste zostało naruszone przysługuje: żądanie zaniechania problematycznego działania (o ile jest ono bezprawne), żądanie usunięcia skutków naruszenia, a także żądanie zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Aby dochodzenie odpowiedzialności za naruszenie było skuteczne, musi do niego dojść. Nie zawsze ten, który czuje że jego prawa zostały złamane ma rację. W przypadku prawa do wizerunku należy pamiętać o włączeniach, które pozwalają w niektórych przypadkach na publikowanie podobizny bez zgody przedstawionej na fotografii osoby.

Zgodnie z art. 81 ust. 2 ustawy Prawo autorskie (Dz. U. z 2010r., Nr 152, poz. 1016 z zm.) „rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej”. Zwolnienie z tej powinności następuje gdy:
• wyraźnie nie zastrzeżono konieczności uzyskania zgody, a pozujący otrzymał wynagrodzenie,
• fotografia dotyczy osoby powszechnie znanej, a wizerunek uwieczniono w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych
• podobizna osoby stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Oznacza to, że uczestnicząc w imprezie publicznej musimy liczyć się z tym, że nasz wizerunek zostanie opublikowany podczas prezentacji wydarzenia. Sąd Apelacyjny w Łodzi (sygn. akt: I ACa 429/14) przyznał, że „osoba decydująca się na udział w publicznym zgromadzeniu nie tyle wyraża w sposób dorozumiany zgodę na upublicznienie jej wizerunku jako szczegółu całości, ale godzi się na to, że wizerunek taki może zostać rozpowszechniony w ramach publikacji całości bez jej zgody, dorozumianej czy nie - to nie ma w tym przypadku znaczenia, ponieważ zgoda taka nie jest wymagana na podstawie regulacji ustawowej”.

Nie można więc dochodzić odpowiedzialności od publikującego fotografię, na której jesteśmy jeżeli jej zadaniem jest ukazanie szerszej skali np. opowiedzenia o zdarzeniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • mi(2016-01-20 10:19) Odpowiedz 20

  A publikacja zdjęcia klasowego czy potrzebna jest zgoda?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • OTTO(2016-01-21 03:06) Odpowiedz 10

  Jakkolwiek "nie można dochodzić odpowiedzialności od publikującego fotografię, na której jesteśmy jeżeli jej zadaniem jest ukazanie szerszej skali np. opowiedzenia o zdarzeniu" to jednak PT Publikujący nie powinie naginać tego warunku i wykonywać zdjęcia osoby w znaczącej części wypełniającej pierwszy plan ujęcia np. manifestacji. Jest to wówczas "osoba na tle" a nie "manifestacją z wyeksponowaną osobą" (chyba że jest to osoba publiczna, o czym wcześniej)

 • Lott(2016-01-21 03:00) Odpowiedz 00

  "W przypadku prawa do wizerunku należy pamiętać o włączeniach..." - WYŁĄCZENIACH?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama