statystyki

Ustawa o inwigilacji: Przedsiębiorcy poniosą koszty udostępniania danych

autor: Piotr Szymaniak18.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:50
podatki pieniądze

Zdaniem Lewiatana odpłatność za udostępnianie policji danych była korzystna nie tylko dla prywatnych przedsiębiorców, lecz także dla obywateli, działa bowiem jako swego rodzaju hamulec przed gromadzeniem danych na zapasźródło: ShutterStock

Do tej pory służby korzystające z danych telekomunikacyjnych musiały płacić za dostęp do nich. Takie rozwiązanie było korzystne dla przedsiębiorców, którzy z mocy prawa zostali zaangażowani w działania służb.

Reklama


Reklama


Jednak w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o policji (piszemy o niej szerzej na stronie B8) wynika, że przedsiębiorca telekomunikacyjny, operator pocztowy lub usługodawca świadczący usługi drogą elektroniczną udostępniać będą policji te dane nieodpłatnie.

To znaczy, że oprócz operatorów publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, do przekazywania danych zobowiązani zostali także usługodawcy świadczący usługi społeczeństwa informacyjnego: e-sklepy, wyszukiwarki internetowe, sieci społecznościowe. Tymczasem, jak wskazuje Konfederacja Lewiatan, znaczna część tych podmiotów to mikro lub mali przedsiębiorcy, którzy nie mają pracowników zatrudnionych do obsługi takich zapytań policji czy innych służb.

Zdaniem Lewiatana odpłatność za udostępnianie policji danych była korzystna nie tylko dla prywatnych przedsiębiorców, lecz także dla obywateli, działa bowiem jako swego rodzaju hamulec przed gromadzeniem danych na zapas. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w kontekście wątpliwości co do skuteczności kontroli sądowej nad pozyskiwaniem danych, przewidzianej w ustawie. 

Etap legislacyjny

Ustawa skierowana do Senatu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama