statystyki

Stawki adwokackie wzrosły prawie dwukrotnie. Będzie łatwej odzyskiwać długi?

12.01.2016, 11:28; Aktualizacja: 12.01.2016, 11:34
umowa prawo prawnik

Wzrost opłat za czynności prawne może także wpłynąć na zmniejszenie zatorów płatniczych bez konieczności interwencji sądowejźródło: ShutterStock

Z początkiem tego roku po raz pierwszy od kilkunastu lat w sposób istotny zmieniły się w Polsce opłaty za czynności adwokackie i radcowskie. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że od 1 stycznia 2016 r. wzrosły one dwukrotnie. Nowe regulacje dotyczą także kwot, które w razie przegrania procesu dłużnik będzie musiał zapłacić wierzycielowi tytułem zwrotu kosztów wynagrodzenia prawnika. Co ta zmiana w praktyce oznacza dla klientów kancelarii prawnych i dlaczego w konsekwencji jest ona korzystna szczególnie dla przedsiębiorców czekających na swoje należności?

Reklama


Reklama


Mogłoby się wydawać, że zmiana kosztów obsługi prawnej mocno uderzy po kieszeni klientów kancelarii prawnych, jednak – jak zauważa adwokat Michał Jurczak z WFY Group LAW&TAX – wbrew pojawiającym się komentarzom nowelizacja przepisów nie musi się wiązać ze zwiększeniem kosztów pomocy prawnej, a wręcz przeciwnie – w ostatecznym rozrachunku może pozytywnie wpłynąć na szybkość i skuteczność funkcjonowania wielu procedur, szczególnie tych związanych z odzyskiwaniem zaległych firmom należności.
Jak to możliwe? – Obecnie w sprawach o zapłatę z reguły nie są pobierane opłaty wstępne w przypadku spraw mniej skomplikowanych i to nadal nie ulegnie zmianie. Tam, gdzie opłaty są pobierane, wzrost minimalnej stawki praktycznie nie będzie odczuwalny dla klientów, zwiększa się bowiem kwota, którą to nie klient, ale jego przeciwnik będzie musiał zapłacić tytułem kosztów wynagrodzenia kancelarii, gdy przegra proces – wyjaśnia Jurczak.

Co ważne wzrost opłat za czynności prawne może także wpłynąć na zmniejszenie zatorów płatniczych bez konieczności interwencji sądowej, szczególnie jeśli mowa o mniejszych kwotach zadłużenia. – Dla osób zalegających z zapłatą drobnych kwot proces sądowy może wiązać się z dodatkowymi, bardzo wysokimi kosztami. W skrajnych przypadkach suma, którą dłużnik w razie przegranej będzie musiał zapłacić, gdy sprawa trafi do sądu, może nawet przewyższyć wartość pierwotnego długu – wyjaśnia Michał Jurczak z WFY Group LAW&TAX. – W konsekwencji sprawy częściej niż dotychczas mogą się kończyć jeszcze na etapie przedsądowym. Dłużnik świadomy ewentualnych kosztów bądź nauczony doświadczeniem będzie starał się spłacić dług lub zawrzeć ugodę zanim sprawa trafi do sądu. Rozwiązanie takie dla wierzyciela będzie oznaczało oszczędność czasu, a dla dłużnika pieniędzy – dodaje.

Dla przykładu dłużnik zalegający z zapłatą 1501 zł w razie przegrania procesu będzie musiał uregulować płatność za adwokata drugiej strony w wysokości 1200 zł. Do tego dochodzą jeszcze także opłaty sądowe, w tym przypadku 30 zł. Pamiętajmy jednak, że będą to jedynie podstawowe wydatki. Mogą one bowiem dodatkowo wzrosnąć o koszty stawiennictwa świadków lub opinii biegłych. W konsekwencji będzie oznaczać to powiększenie pierwotnego zadłużenia prawie o 100%. W przypadku sprawy o zapłatę 5000-10000 zł koszy adwokackie wyniosą 2400 zł, a przy kwocie 10000-50000 zł będzie to 4800 zł. – W długoterminowej perspektywie zmiana przepisów może mieć więc pozytywny wpływ na przedsiębiorców. Spowoduje bowiem, że łatwiejsze i bardziej opłacalne, nawet gdy konieczne będzie wystąpienie na drogę sądową, stanie się dochodzenie drobnych kwot, które w wielu branżach, np. spożywczej lub transportowej, stanowią przecież większość zaległości – podsumowuje Jurczak.

Źródło: WFY Group LAW&TAX

Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

 • zdegustowany(2016-01-12 17:31) Odpowiedz 2013

  Istnienie czegoś takiego jak korporacje adwokackie i radcowskie wspierane przymusami państwowymi - to ewidentne złamanie KONSTYTUCJI. To spadek po komuniźmie i gospodarce reglamentowanej. Ale w tym kraju kto by się tym przejmował, jak trybunał konstytucyjny składa się z ludzi związanych z korporacjami. Więc udają, że nie widzą, że art. 17 zakazuje tworzenia monopoli zawodowych, w zawodach innych niż zawody zaufania publicznego - a pełnomocnik strony takim zawodem nie jest. Z kolei norma mówiąca, że w Polsce panuje GOSPODARKA RYNKOWA, wskazuje, że reglamentowanie podaży - jest zaprzeczeniem takiej gospodarki. A to wydaje się trybunałowi LOTTO. Oni mają ważnejsze sprawy - mianowicie przepychanki o stołki.

 • SŁOŃCE PERU(2016-01-12 19:53) Odpowiedz 127

  Rzutem na taśmę Budka wiedząc że nie będzie ministrem sprawiedliwości załatwił sobie ewentualne przyszłe zyski jako adwokat. Przecież jest to jak zauważył- zdegustowany -złamanie konstytucji. Już nie mówiąc iż pokrzywdzeni np.w sprawach pracowniczych pozbawia się prawa do sądu. Który adwokat będzie występował bez żądania zapłaty z góry licząc że kiedyś to się zwróci, a okradzionych pracowników nie będzie na nich stać? A może o to właśnie chodzi. Bandyckie państwo.

 • LJK(2016-01-12 15:35) Odpowiedz 719

  Dziękuję za ten artykuł. Dobrze, że coraz więcej osób zauważa związek między tanim postępowaniem i długim postępowaniem. W sądzie ma być drogo!

 • Super mysleniePismaka(2016-01-12 23:27) Odpowiedz 41

  Brawo PO -a może jak POdniesiemy je 1000 krotnie to dopiero zatorow nie bedzie i wierzyciele szybko odzyskają kase !

 • do zdegustowany(2016-01-13 09:20) Odpowiedz 10

  Założę się, że jesteś albo byłeś jakimś kiepskim studentem administracji, stosunków międzynarodowych czy bezpieczeństwa wewnętrznego o wybujałym ego, uważającym się za "wielkiego i najmądrzejszego prawnika", któremu to "wredne państwo" nie dało uprawnień takich, jakie posiadają radcowie prawni i adwokaci... Dlatego wylewasz swoje żale na forum... Jeśli tylko gospodarka rynkowa ma regulować, kto może wykonywać dany zawód, to idź zostań jutro neurochirurgiem albo pilotem odrzutowca. No przecież mamy wolny rynek!!! No jak to państwo może zabraniać zostania komuś z dnia na dzień neurochirurgiem... Pewnie jesteś z tych, co nadaje się tylko do roznoszenia ulotek, ale za to masz ambicje zostania profesjonalnym prawnikiem i chcesz "doradzać" w prawie :D :D :D

 • Aga(2016-01-13 10:45) Odpowiedz 10

  Wzrosły stawki maksymalne, a nie minimalne. Zasądzane będą najczęściej minimalne, więc nie spodziewałabym się większych zmian...

 • Grzegorz(2016-01-13 11:14) Odpowiedz 00

  Niewinni ze strachu zaczna placic nienalezne pieniadze. Nalezy rozbudowac etap przed sadowy aby na wokande nie trafialy oczywiste proby wyludzenia.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • brana(2016-06-23 13:25) Odpowiedz 00

  Zgadzacie się, że jak powiedział mój gach, że rozbrykani, puszczeni samopas, komornicy są gorsi niż złośliwy rak. ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama