statystyki

Uchodźcy w Polsce: Powstanie zespół ds. bezpieczeństwa w procesie przyjmowania

11.01.2016, 17:22

Projekt zarządzenia ws. "powołania międzyresortowego zespołu do spraw zapewnienia bezpieczeństwa w procesie przesiedleń i relokacji uchodźców" trafił do konsultacji.

Reklama


Reklama


Zespół ma opracować procedury postępowania dotyczące sprawnego rozpatrywania wniosków w procesie przyjmowania i pobytu uchodźców, ze szczególnym uwzględnieniem "okoliczności mogących wskazywać na zagrożenie dla obronności, bezpieczeństwa i porządku publicznego Polski".

Ma również opracować "mechanizmy monitorowania procesów przesiedleń i relokacji uchodźców a także sposób kontroli wypełniania przez uchodźców obowiązków związanych z procesem integracji".

Pracami zespołu będzie kierował szef MSWiA. Będzie mieć dwóch zastępców: wiceszefa resortu oraz koordynatora służb specjalnych. W skład tego gremium wejdą przedstawiciele czterech resortów: finansów, rodziny, zdrowia i MSZ, szefowie: Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz komendanci główni Straży Granicznej oraz policji.

W poniedziałek do konsultacji trafił także przygotowany przez MSWiA projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Projekt ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do decyzji Rady UE z września 2015 r. w sprawie przyjmowania uchodźców.

Projektowane zmiany polegają na wydłużeniu dotychczasowego terminu przewidzianego na przekazanie informacji Szefowi UdSC, czy wjazd cudzoziemca na terytorium RP mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony porządku publicznego - z 7 dni od dnia otrzymania wniosku do 30 dni, z możliwością dalszego przedłużenia do 14 dni.

Jak podkreśla MSWiA projektowane zmiany przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa państwa; wydłużenie tego terminu jest zasadne, ponieważ 7-dniowy termin przekazywania informacji nie gwarantuje rzetelnego ich zebrania.

Na początku stycznia wiceszef MSWiA Jakub Skiba, nadzorujący m.in. politykę migracyjną, poinformował PAP, że grupa polskich oficerów łącznikowych, m.in. Straży Granicznej, uczestniczy w Grecji w procesie weryfikacji tożsamości 67 uchodźców wytypowanych w pierwszej kolejności do osiedlenia w Polsce.

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami polskiego rządu pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do naszego kraju w tym roku. Docelowo Polska ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat (taką unijną decyzję o podziale uchodźców Polska zaakceptowała we wrześniu 2015 r.)

MSWiA chce, by większość spośród 7 tys. uchodźców, których Polska zadeklarowała przyjąć w ciągu dwóch najbliższych lat, trafiło do naszego kraju w 2017 r. Polska stoi na stanowisku, że potrzebne jest jak najszybsze wcielenie planu, który ma zabezpieczyć granice i dokonać rozróżnienia pomiędzy uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Anono(2016-01-11 23:25) Odpowiedz 60

    Niech PiS przyjmuje tylko chrześcijanom i niech uchwalą tak jak jest zakaz faszyzmu tak powinien być zakaz islamu meczetu szariatu. Stwórzmy prawo które nas uchroni

  • Art8;)(2016-01-11 22:20) Odpowiedz 42

    Z tego co widzę już podjęli decyzję za Nas, bo kierują się tym co narzuca im UE. I trochę smutne jest to, że ma się taki marionetkowy rząd, który w moim odczuciu tańczy jak im zagra Bruksela i powiedzą Niemcy. No cóż ja im życzę powodzenia i to nie, że nie stanie się nic w przeciągu dwóch - pięciu lat, ale ma wcale nie być takich sytuacji. A Polacy nie powinni zapomnieć kto podjął decyzję i ich wpuścił do kraju. Owszem PO podpisało ten dokument, ale to PiS kiedy jest u władzy, a teraz jest ich wpuszcza do kraju. Powodzenia PiS-owcy i żeby nie było tak jak w Kolonii i kilku innych miastach, a już nie daj Boże tak jak w Paryżu, bo jeżeli tak to wydaje mi się, że Polacy Wam nie darują i będziecie skończeni i to pewnie razem z PO. Z tego co widzę i co się dzieje w innych krajach to ciąży na Was ogromna odpowiedzialność.

  • kika(2016-01-13 20:07) Odpowiedz 10

    1.zablokowane sa lapki pod wypowiedziami 2.weryfikacja chrzescijan -umiesz pacierz to go zmow po arabsku 3.weryfikacja dokumentow- z tym to roznie ,moga miec podrobione lub nie miec ,wszystko dozwolone 4.integracja z Polakami przez zrozumienie ,ze Polacy to niewierni i musza sluzyc uchodzcom,bo sie poskarza 5. zapewnienie wszystkich przyjemnosci bo to biedni zniszczeni wojna ludzie 6.natychmiastowe sprowadzenie rodzin w ilosci 30 osob co najmniej 7.potym to juz sie potoczy tak jak w Szwecji,Belgii i ,Niemczech i nie chce mi sie pisac

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama