statystyki

Wchodzi w życie prawo zwiększające ochronę nękanych lokatorów kamienic

07.01.2016, 10:00; Aktualizacja: 07.01.2016, 10:08
Kamienica

W razie stwierdzenia takich naruszeń, których charakter uniemożliwia lub znacznie utrudnia użytkowanie w celach mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego nakazuje przywrócenie stanu poprzedniegoźródło: ShutterStock

Nowelizacja - jak deklarowano po jej uchwaleniu - jest reakcją na zachowania właścicieli nieruchomości, którzy dążąc do przejęcia mieszkań, utrudniają lokatorom korzystanie z zajmowanych lokali; wyłączają prąd lub ogrzewanie, odcinają dostęp do wody, dewastują budynek czy niszczą jego części wspólne, np. poprzez usuwanie drzwi i okien. Media donosiły o przypadkach właścicieli kamienic wykupujących je, żeby zmodernizować i sprzedać nowe mieszkania lub wyburzyć i postawić nowy budynek.

Reklama


Reklama


Dotąd w Kodeksie karnym był zapis, że karze do 3 lat więzienia może podlegać ten, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec osoby dla zmuszenia jej do określonego działania. Sądy sformułowanie "wobec osoby" traktowały jednak literalnie i karały wyłącznie za fizyczne oddziaływanie, a nie działania pośrednie.

Na potrzebę zmiany prawa w tym zakresie wskazywała m.in. poprzednia Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Projekt zmian w tej sprawie latem zeszłego roku przygotował Senat; została uchwalona we wrześniu, podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Wchodzące w życie zmiany w Kodeksie karnym wprowadzają karę za nowy typ przestępstwa: stosowanie wobec kogoś innej przemocy niż bezpośrednia w sposób uporczywy lub "istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego". Będzie za to groziło do 3 lat więzienia. Takie przestępstwo ma być ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Ustawodawca ma na myśli zwiększenie dzięki temu ochrony lokatorów nękanych przez osoby chcące przejąć ich mieszkania.

Zmiany dotyczą także Prawa budowlanego oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Do Prawa budowlanego dodano m.in. przepis, zgodnie z którym budynki powinny być w czasie ich użytkowania poddawane kontroli w przypadku zgłoszenia przez lokatorów dokonania "nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń".

W razie stwierdzenia takich naruszeń, których charakter uniemożliwia lub znacznie utrudnia użytkowanie w celach mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego nakazuje przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja ta podlega natychmiastowemu wykonaniu. Osoba, która nie zastosuje się do decyzji będzie mgła zostać ukarana mandatem w wysokości do 2 tys. zł. Wykroczeniem od czwartku stanie się też nieprzeprowadzenie kontroli obiektu przez jego właściciela lub zarządcę, gdy zgłoszono, że w obiekcie dokonano nieuzasadnionej ingerencji lub naruszenia. (P

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Brian(2016-01-07 11:59) Odpowiedz 91

  Ta patologia, tj. zachowanie się tych właścicieli, jest przecież wynikiem czegoś. Nikt dla sportu nikogo nie nęka. Moim zdaniem wynika to z archaicznych przepisów o ochronie praw lokatorów, przez które nie można komuś wypowiedzieć najmu. Jest więc właściciel, który chce swoją własność zagospodarować, a tu opór ludzi, którzy mu zajmują dom. To też nie jest ok. Powinno się ułatwić wypowiadanie najmów, wtedy nie było by problemu. A tak leczymy skutki a nie przyczyny patologii.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • sa(2016-01-07 13:37) Odpowiedz 50

  Tym przepisem przeholowano i postawiono na głowie sprawę. Lud domagał się przepisu broniącego biednych ludzi którym rządy pozwoliły przejąć cwaniakom i różnym łotrom,mieszkania np. mieszkania zakładowe fabryk (często za ich pieniądze z f.socjalnego wybudowane) , górnictwa, komunalne. Ci cwaniacy kupowali za grosze kamienice i pod byle pozorem podnosili niebotycznie czynsze200-500% ,że ludzie nie byli w stanie z nikłych em.rent rządu to opłacać. Stad powstał bunt tych lokatorów i skargi do RPO. Autorzy przepisu POparciPSL wyleli dziecko z kąpielą i namotali niesamowicie. Do tej grupy włączyli zwykłych Obywateli , którzy sami mają kłopoty z lokatorami najemcami cwaniakami krętaczami ,niepłacącymi za nic i nie chcący opuścić lokalu.Czy tak ma być pisane prawo w RP?. n/w kom/ DGP 2//05.01.16r Pisali to prawo chyba przy ośmiorniczkach, smirnowie i policzkach wołowych Ci POparciPSL . Właściciel wynajmuje lokal i ma płacić za media ,ponosić koszty utrzymania budynku, to paranoja .Jak Oni mogli dalej pozostać przy władzy , jak takie buble wysyłali do sejmu. Przecież to postawienie sprawy na głowie w kapitalizmie.Myśmy takiego mieli gościa, co pół roku za nic nie płacił i jeszcze mieszkał pomimo odciętych mediów.Sąd koszty + adwokat , tytuł egzekucyjny ,komornik, nic ta akcja nie dała ,bo komornik wysyłał na adres, gdzie była kupa gruzu i nikt nie mieszkał ,pozostał tylko adres.Umorzył postępowanie komornik z ul. Złotej bo niby nic nie mógł zrobić. Takie mamy organy MS, a my na tym cierpimy, oszuści mają się dobrze (śmiał się w nos) , nabił nam straty ponad 10 tys. .Czy takie ma być Państwo Prawa dalej ?!!!!

 • EWA(2016-01-07 21:35) Odpowiedz 13

  organy nadzoru budowlanego trzymaja sztame z czyscicielami kamienic! ci cwaniacy jak piszecie nie kupowali kamienic tylko dostawali sfalszowane dokumenty na rzekoma "wlasnosc" lub ich "nastepstwa prawne" i to bez zadnych podstaw!!!! ja nie mialam wody 4.7 roku a skorumpowana MALPA W SADZIE wydala postanowienie ze: taki cwaniak i bandyta ma prawo wylaczyc wode jesli "nie place" tylko ze nie chciala udowodnic tego faktu ze ja nie place - placilam do depozytu sadowego i odbierala administrujaca we wspolnocie , a sprawa trwala od1990 roku do 2014 -ego bo przestepcy w sadach i urzedach warszawskich oraz prokuratorzy nie chcieli jej zakonczenia!!!! i tak my emeryci placimy jeszcze przez komornika sciagane przymusem z nas wyimaginowane "DLUGI" dla przestepcow bo oni nigdy nie mogli byc ani wlascicielami ani jakimikolwiek wspoltowarzyszacymi - najemcami nigdy nie byli!!!! nikt nie uznaql, ze to my mamy racje tylko dintojra do dzisiaj ma sie dobrze wraz z nadzorem budowlanym - bo doprowadzili budynek do ruiny , a to zabytek warszawski na Mokotowie!!!!! mam nadzieje, ze Pan Minister zajmie sie takimi przestepcami i odbierze im to co nigdy ich nie bylo i nie powinno byc bo na sfalszowanych papierach wyrobionych przez administrujaca cholote bezprawnie nimi wladaja lub posprzedawali a robia tych papierkow ile i jakie chca!!! a toskarb panstwa powinien miec dochody z tej kamienicy - powodzenia drogi PiS i Panie Ziobro !

 • q(2016-01-08 11:00) Odpowiedz 10

  patologia jest następujaca, tolerowaniew nie pałcenia, metlik przepisów, ochrona konsumentówe którzy zcesto nie lubia płącić albo mało płaca , przedsiębiorcy też róznie od bogatych bardzo poprzez załatwianych z dnia na dzien, bez zadnej włsącii ochrony a musza płacić innym bo „odetną” media !, sądy i prokuratury wielokrotnie „wieki” całe zapoznaja się zprzepisami których nie znaja albo słab zmanja , lepszymi czy gorszymi chybaz reguły alr to inny watek, mają też gdzie swiel esparwa im się płąci systyematycznie, w tym zcasie pmnazaja majątki, gdy ini sa na skaraju wytrzymałości, pełnmocnikom wzasdzie nie lubią płącic , podbnie wiele instytucji, organów państwowych i z nimi powiazanych , powstaje sytuacja że ludzie nie widza prerspektyw okradani z dnia na dzień jedynie powstaja straszne dyspropoecje finansowe !

 • x(2016-05-07 08:50) Odpowiedz 00

  Patologią jest, że byle kto może kupić kamienicę z ludźmi jak oborę z krowami i zaorać, bo ma w tym interes wart miliony.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama