statystyki

Krajowa Rada Sądownictwa apeluje do prezydenta, aby nie podpisywał ustawy o TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.12.2015, 16:01; Aktualizacja: 23.12.2015, 16:26
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

O niepodpisywanie noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zaapelowało do prezydenta prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. Chodzi oczywiście o ustawę autorstwa posłów PiS, którą wczoraj przyjął Sejm, a na temat której obecnie toczą się burzliwe obrady w Senacie.

Reklama


Reklama


Prezydium rady zwróciło się do Andrzeja Dudy, aby ten skorzystał z przysługującego mu prawa i przed podpisaniem nowelizacji skierował ją w trybie prewencyjnym do Trybunału Konstytucyjnego. To – zdaniem KRS – jedyne możliwe wyjście w obecnej sytuacji. Ustawa bowiem zawiera zapisy, które praktycznie sparaliżują prace w TK i uniemożliwią trybunałowi zbadać spornej ustawy. Wszystko dlatego, że zawiera ona przepis, iż TK rozpatruje sprawy w kolejności wpływu, a sama ustawa ma wejść w życie od dnia ogłoszenia.

Odnosząc się zaś do treści samej noweli KRS stwierdziła, że obecnie procedowana w Senacie ustawa znacznie różni się od projektu przedstawionego na pierwszym czytaniu w Sejmie projektu. „Krajowa Rada Sądownictwa sprzeciwia się wprowadzaniu tak radykalnych zmian w treści projektu ustawy (…)” – czytamy w dokumencie prezydium.

KRS skrytykowała również propozycję, aby to Sejm podejmował ostateczną decyzję co do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu sędziego TK. Zdaniem prezydium rady jest to niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawnym w świetle zasady podziału władz. Prezydium podkreśla przy tym, że nie ma żadnego znaczenia, na wniosek jakiego organu Sejm będzie stwierdzał wygaśnięcie mandatu (zgodnie z nowelą tym organem ma być Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK). „W projekcie ustawy nie określono zasad, według jakich będzie prowadzone postępowanie poprzedzające wystąpienie z wnioskiem dotyczącym złożenia sędziego z urzędu” – czytamy w dokumencie.

Radzie nie podoba się ponadto, że w ustawie nie przewidziano okresu vacatio legis. Sędziowie podkreślają, że zmiany mają charakter ustrojowy, a ich waga dla sprawnego działania TK oraz skutki dla obywateli są na tyle istotne, że ustawodawca ma obowiązek wprowadzić odpowiedni okres, jaki musi minąć między ogłoszeniem ustawy, a jej wejściem w życie.

Rada sprzeciwiła się także wypowiedziom niektórych posłów, którzy na posiedzeniu komisji twierdzili, że KRS „samowolnie” opiniowała sporny projekt. Prezydium podkreśliło, że po pierwsze opinia została sporządzona na wniosek marszałka Sejmu, a po drugie radzie przysługują do tego kompetencje określone w odpowiednich przepisach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • StAAbrA(2015-12-23 17:19) Odpowiedz 710

  Niech się KRS zajmie szwindlami w swoim "sądownictwie" , a Prezydentowi niech nie zawraca gitary , please , póki co .

 • Edmund(2015-12-23 18:03) Odpowiedz 51

  APEL do KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA . w czerwcu 2015 r. złożyłem pozew o zapłatę do Sądu Rejonowego w Jaśle - Wydział Cywilny. Jest grudzień 2015 r. Nie otrzymałem do dziś żadnej informacji. Nie ma daty wyznaczenia rozprawy, nie wzywano mnie o uzupełnienie czegokolwiek [złożone powództwo z wszystkimi dokumentami, opłatami sądowymi.. - droga KRS - zajmijcie się tym jak funkcjonują polskie sądy, a raczej dlaczego nie funkcjonują !

 • fela(2015-12-23 19:39) Odpowiedz 41

  do POLSKO , w czym żes Ty zawiniła, że (23 minuty temu) - no właśnie Polsko czym tyś zawiniła, że nami przez ostatnie 8 lat rządzili idioci dbający o swoje tyłki, bo ja jako pracownik budżetówki własnie przez 8 lat nie dostałam tzw. podwyżki inflacyjnej pomimo, że ustawą tj. przepisowo winnyśmy ją dostać a moje wynagrodzenie po 36 latach pracy to 1400 zł netto. Także po co było wydawać zbędne przepisy, które nie są respektowane

 • POLSKO , w czym żes Ty zawiniła, że (2015-12-23 19:04) Odpowiedz 36

  Jaki Prezydent Polski ... ? . Raczej .... NAMIESTNIK PIS ... i "ruki po szwam"

 • adam(2015-12-23 22:21) Odpowiedz 22

  Streszczenie cyrku z TK:" 1. PO po przegranych wyborach prezydenckich robi skok na TK 2. ustawa pisana jest na szybko i na kolanie z pomocą TK 3. TK nie zgłasza zastrzeżeń do własnej ustawy (o dziwo) która była wbrew konstytucji (o czym dzisiaj im się przypomniało) 4. PIS wykorzystuje ustawę PO, przeciwko PO 5. PO bóldupi, że te działania, na które pozwala ich ustawa, są niezgodne z konstytucją i "demokracją" 6. TK uznaje, że ustawa którą współtworzył TK jest niezgodna z konstytucją (dod pkt. 7) Przypomnijmy jeszcze: 7. prawdziwym i jedynym celem ustawy z 23 czerwca było całkowite upolitycznienie TK przez PO 8. efekt braku działań PiS - w TK 15/15 sędziów byłoby z PO-PSL 9. efekt działania PiS - w TK 10/15 sędziów jest z PO-PSL 10. to PO upolityczniło i zdyskredytowało TK, które wyrokowało wbrew konstytucji (np za OFE i wiekiem emerytalnym) Gdzie byli obrońcy demokracji gdy TK wydawał polityczne wyroki i aktywnie uczestniczył w tworzeniu patologicznej relacji z partią rządzącą."

 • Też Apel(2015-12-23 22:38) Odpowiedz 01

  .Panie Prezydencie Duda -zwracamy się do Pana w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia

 • Al.(2015-12-24 13:32) Odpowiedz 02

  Trzymam kciuki za Pana Panie Prezydencie. Dość już mamy tej platformy i Tego Petru, który manipuluje tłumem. To niby w jaki sposób mamy zrobić porządek z tymi złodziejami, ktorzy dorobili sie majątków na moich barach. dziwi mnie tylko ta durnota ludzi, którzy jeszcze obstają za nimi. Poszedł Palikot przyszedł drugi. Tak samo skończy. To fakt, że w urzedzie po 43 latach pracy w budżetówce otrzymuję 1450 zł. Musimy to pogonić. Chcą wojny domowej to będa ją mieli. Sedziowie to święte krowy i wydaje się im, że już nad nimi nie ma nikogo. Wychodzi taki głupi sędzia po studiach i myśli, ze wszystkie rozumy pozjadał. Skorumpowani do kości. Biedny człowiek nie ma szans wygrać w sądzie z duzymi oszukańczymi firmami. Co gorsze z tymi windykacyjnymi np. Ultimo z Luxemburga. To paranoja jezeli sędzia wydaje wyrok za firmą windykacyjną a potem komornik egzekwuje pieniadze dla firmy windykacyjne. TO PRAWO BUSZU PAŃSTWO SĘDZIOWIE. My też tak was traktujemy. Nareszcie będzie na was bat. To sedziowie sami naruszaja niezawisłość a teraz pyszczą. PRECZ Z TAKIM PRAWEM !!!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama