statystyki

Rzeczniczka ETS: Dyrektywa o papierosach mentolowych jest ważna, skarga Polski powinna być oddalona

23.12.2015, 12:13; Aktualizacja: 23.12.2015, 12:27
palenie, papierosy, palacz

Chodzi o dyrektywę, która wprowadza zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w całej Unii od maja 2020 roku. Pźródło: ShutterStock

Unijna dyrektywa tytoniowa jest ważna, a polska skarga w tej sprawie powinna zostać oddalona - tak uważa rzeczniczka Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Juliane Kokott. Polska zaskarżyła do Luksemburga przepisy dotyczące papierosów mentolowych.

Reklama


Reklama


Chodzi o dyrektywę, która wprowadza zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w całej Unii od maja 2020 roku. Polska, która jest kluczowym producentem tytoniu w Europie, od początku była przeciwna tym przepisom obawiając się zbyt dużych strat gospodarczych. Gdy regulacji nie udało się ich zablokować, rząd w Warszawie złożył skargę do Trybunału w Luksemburgu o stwierdzenie nieważności dyrektywy.

Rzeczniczka instytucji wskazała jednak, że „żaden z argumentów podniesionych przez, Polskę przy wsparciu Rumunii, przeciwko zakazowi papierosów mentolowych nie został uwzględniony” i dlatego należy skargę oddalić. Zdaniem Juliane Kokott, biorąc pod uwagę zagrożenia wynikające z palenia papierosów aromatyzowanych, „nie można mieć wątpliwości co do konieczności zakazu w całej Unii wszystkich charakterystycznych aromatów wraz z mentolem”. Dlatego , jak uważa Kokott, autorzy nowych przepisów właściwie postawili ochronę zdrowia ponad interesy gospodarcze. Inne elementy dyrektywy - dotyczące m.in. papierosów elektronicznych czy ujednolicenia oznaczeń i opakowań wyrobów tytoniowych - według rzeczniczki - także są zgodne z prawem. Opinia ta jest dla Trybunału niewiążąca.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • Kaz(2016-05-04 08:54) Odpowiedz 00

    Czy zakaz palenia e papierosów w miejscach publicznych będzie oznaczał że ktoś w tym dzikim kraju dopilnuje aby w końcu nie walały się w miejscach publicznych pety standardowych papierosów?. A najbardziej idiotyczny pomysł, to zakaz sprzedaży przez internet dla osób dorosłych. Skoro przez internet można wziąć np. kredyt, to dlaczego skazuje się nas dorosłych na brak możliwości zakupu ulubionych liquidów czy też marek e papierosów. I dlaczego grzałki, baterie czy claromizery. volimizery objęte są także tym zakazem?. Ciekawym o ile zdrożeje e palenie bo że zdrożeje to wiadomo - na wszystkie elementy e papierosa mają być nałożone drakońskie opłaty za certyfikaty. NA KAŻDY ELEMENT!!!. Reasumując: czym durniej to tym śmieszniej.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama