statystyki

Nowe zasady zakupu gruntów za kilka miesięcy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.12.2015, 07:48; Aktualizacja: 21.12.2015, 13:42
działka

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadza wiele nowych regulacji w obrocie nieruchomościami rolnymiźródło: ShutterStock

Agencja Nieruchomości Rolnych zyska więcej czasu na przygotowanie się do zmian. Tak wynika z nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą przyjął bez poprawek Senat. Ma wejść w życie 31 grudnia 2015 r.

Reklama


Reklama


Jej celem jest przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1433). Po wprowadzeniu zmiany przez obecny parlament ustawa ta ma wejść w życie 1 maja 2016 r., a nie jak to pierwotnie przyjęto – 1 stycznia 2016 r. – Wiąże się to z przygotowaniem Agencji Nieruchomości Rolnych do realizacji wielu nowo nałożonych na nią zadań i obowiązków oraz z koniecznością doprecyzowania i uzupełnienia przepisów w celu umożliwienia ANR racjonalnego i skutecznego wywiązywania się z nich – wynika z uzasadnienia.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadza wiele nowych regulacji w obrocie nieruchomościami rolnymi. Są to m.in. ograniczenie podziału gospodarstw, wprowadzenie tzw. sąsiedzkiego prawa pierwokupu dla rolników indywidualnych sąsiadujących ze sprzedawaną nieruchomością rolną, rozszerzenie stosowania prawa pierwokupu przez ANR na nieruchomości o powierzchni od 1 ha, a nie jak dotychczas od 5 ha. 1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców, obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce grunty rolne bez specjalnego pozwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Etap legislacyjny

Nowelizacja skierowana do podpisu prezydenta

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama