statystyki

GIODO: Bedzie zakaz kserowania dowodów?

19.12.2015, 10:30; Aktualizacja: 19.12.2015, 15:29
Logo GIODO

Logo GIODOźródło: Materiały Prasowe

Co 20. Polak rocznie traci swoją tożsamość na skutek kradzieży i gubienia dowodów osobistych - wynika z danych policji. By zapobiegać tego typu sytuacjom, Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapowiada dogłębną analizę problemu, której efektem ma być zmiana przepisów dotyczących m.in robienia ksero dowodu.

Reklama


Reklama


To dlatego, że- jak tłumaczy inspektor Beata Bielak-Jomaa- to w dużej mierze ksero naszych dokumentów w ostatnim czasie pomaga oszustom.
"Według mnie, nie ma takiej konieczności, żeby kserować dowody osobiste do zawarcia np umowy kredytowej między bankiem a klientem"- mówi.

Przekonuje, że im mniej instytucji posiada nasze dane, tym mniejsze zagrożenie, iż ktoś naszą tożsamość skradnie, a co za tym idzie zaciągnie pożyczkę czy kredyt na nasze konto. "Moim zdaniem dowód osobisty powinien służyć jedynie potwierdzaniu tożsamości danej osoby. Oczywiście bank czy operator telefoniczny ma prawo zażądać wglądu do niego, ale kompletnie nie rozumiem, czemu ma służyć jego skserowanie lub skanowanie"- wyjaśnia.

Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że jeśli sądy na podstawie obecnego prawa uznają kserowanie czy skanowanie dowodu osobistego za dopuszczalne, to nadszedł czas, by to prawo zmienić.To o tyle ważne, że Sąd Najwyższy wyrok wydał w 2001 roku. Od tego czasu - jak podsumowała Beata Bielak-Jomaa, świat wykonał znaczący postęp technologiczny.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • Cyklon(2015-12-19 12:02) Odpowiedz 30

  Najbardziej mnie dziwi po co bankowi trzy moje zdjęcia jedno paszportowe, drugie trochę mniejsze a trzecie malutkie.

 • xcv(2015-12-20 18:57) Odpowiedz 20

  Co robi GIODO oprócz analizowania spraw ewidentnych przez długie tygodnie? Dlaczego że strony tego urzędu nie ma inicjatyw w sprawie zmian w prawie, mających na celu ochronę obywateli np. przed nielegalnymi kredytami branymi przez przestępców na ich konto, przed nadużyciami banków i sądów.

 • Irena anna(2015-12-21 08:20) Odpowiedz 20

  Moim zdaniem powinien być zakaz kserowania dowodów. Argumenty GIODO uważam za w pełni racjonalne.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • xymena(2016-02-25 16:57) Odpowiedz 10

  GIODO niech działa szybciej w sprawie zakazu skanów !

 • StAAbrA(2015-12-20 10:45) Odpowiedz 13

  Jomaam , pardon , jo mom swój dowód pokserowany przez wszystkie mafijne mendy i żadne gnido, tych kserokopii już nikomu nie odbierze . A w ogóle , to żadna łaska , bo element będzie uskuteczniał akcję FV , o czym GNIDO - w obronie tych danych osobowych i dóbr osobistych - słowem nie bałaknie .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama