statystyki

Konstytucjonaliści: Wznawiania postępowań przed TK nie będzie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.12.2015, 16:50; Aktualizacja: 16.12.2015, 18:40
Eksperci jednak uspakajają. Ich zdaniem, jeżeli projektodawca rzeczywiście chciałby tym przepisem wzruszyć wydane przez TK wyroki, to powinien był sformułować ten przepis zupełnie inaczej.

Eksperci jednak uspakajają. Ich zdaniem, jeżeli projektodawca rzeczywiście chciałby tym przepisem wzruszyć wydane przez TK wyroki, to powinien był sformułować ten przepis zupełnie inaczej. źródło: ShutterStock

„Jeżeli postępowanie wszczęte przed wejściem w życie ustawy nie jest prowadzone przez skład sędziów określony w tej ustawie, postępowanie wszczyna się na nowo” – ten przepis projektu zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym wywołał dyskusję na temat tego, czy PiS chce w ten sposób doprowadzić do podważenia wszystkich wyroków wydanych przez trybunał.

Reklama


Reklama


- Nie ma takiej możliwości – uspokaja prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS.

Z uzasadnienia projektu można jednak wyczytać, że taki właśnie cel przyświecał jego autorom. Piszą oni bowiem: „Art. 2 nakazuje niezwłoczne skontrolowanie właściwości składu orzekającego. W przypadku zawartego w ustawie obowiązku przekazania procedowanej prawy do składu pełnego, norma nakazuje procedowanie od początku. Jest to cofnięcie procedowania, ale przeprowadzone na korzyść wnioskodawcy. Pełny skład daje gwarancję lepszego zbadania sprawy niż składy ograniczone. Dotyczy to także spraw w toku.” Między wierszami można więc wyczytać, że chodzi tutaj przed wszystkim o wyroki TK z 3 i 9 grudnia, które dotyczyły zasad, na jakich odbyły się tegoroczne wybory sędziów TK. Orzeczenia te bowiem zostały wydane nie w pełnym składzie, a w składzie pięcioosobowym.

Eksperci jednak uspokajają. Ich zdaniem, jeżeli projektodawca rzeczywiście chciałby tym przepisem wzruszyć wydane przez TK wyroki, to powinien był sformułować ten przepis zupełnie inaczej.

- W przepisie użyty jest czas teraźniejszy, mowa jest w nim bowiem o prowadzonym postępowaniu. Nie ma też ani słowa o tym, że miałoby to dotyczyć spraw zakończonych wydaniem przez TK orzeczenia. Tak więc już sama redakcja tego przepisu wskazywałaby, że chodzi tutaj tylko o takie sprawy, które dopiero będą rozstrzygane przez TK – twierdzi dr. hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto dodaje, że rozwiązanie, które miałoby jednak prowadzić do powtórzenia postępowań już zakończonych, byłoby niezgodne z art. 190 ust. konstytucji. Ten bowiem stanowi, że orzeczenia TK są ostateczne.

- Co więcej, ustawodawca uchwalając takie rozwiązanie działałby niezgodnie ze wskazówką zamieszczoną w preambule konstytucji. Jest w niej bowiem mowa o tym, że naród ustanawia konstytucję po to, aby zapewnić rzetelność i sprawność działania instytucji publicznych – zauważa dr Piotrowski.

Tymczasem, jak zaznacza konstytucjonalista, gdyby TK musiał orzekać jeszcze raz we wszystkich sprawa już rozpatrzonych i to jeszcze – jak chce tego projektodawca – w pełnym składzie, to z pewnością doprowadziłoby to do sparaliżowania prac tego organu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Inspektor (2015-12-16 19:42) Odpowiedz 194

  .....I usłyszałem przeraźliwy kwik podobny do brzmienia Świń odrywanych od koryta, a przed Nimi stanął "Złoty Cielec TVNu -Peteru " darł pysk najmocniej robiąc sobie na frajerach przez TVN krypto-reklamę . Ma im zastąpić Słoneczko Peru. Jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Wielu już w Niego uwierzyło ,czy mają w tym interes -stanowiska ,odprawy, wpływy. Tylko kim i czym cuchnie ten POsąg.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • dziadek Franek(2015-12-17 07:46) Odpowiedz 150

  - czy twoim zdaniem Przemyśl jest odpowiednim miejscem dla nowej siedziby TK ? (SONDA NIESPONSOROWANA)

 • Ustawa(2015-12-16 17:49) Odpowiedz 145

  Uważam,że TK za rządów POPSL w 2012 roku przyczynił sie do przestępstwa.Okres ochronny pracowników wynosił 4 lata,więc osoby które w 2012 r,miały 62 lata były praktycznie pod ochroną.Jakim cudem PO tym osobom przedłużyła wiek emerytalny?Ochrona to znaczy już prawa nabyte więc nie powinni w żadnym wypadku miec wydłużonego wieku tylko w ustawowym czasie czyli 60 i 65 lat przejśc na emeryturę.Trybunał konstytucyjny ówczesny przyłożył reke do przestępstwa.Z tego powinni byc rozliczeni.

 • WolfHeart(2015-12-16 21:29) Odpowiedz 37

  Nie wierzę, że nawet na tym portalu, przeznaczonym siłą rzeczy dla ludzi inteligentnych, znajdują się trolle PiS-u. Myślicie, że ktokolwiek da wiarę waszej propagandzie?

 • Mały Jaś(2015-12-17 07:31) Odpowiedz 10

  "prof. konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS" Z czego on jest? SWPS? Buhahahaha To po co z tym politykierem rozmawiacie, skoro sami piszcie w tekście, że "Eksperci jednak uspokajają"? Kto ekspertem jest? Tylko dr. hab. , konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama