statystyki

Brak publikacji wyroku TK z 3 grudnia. Prokuratura wszczęła śledztwo

14.12.2015, 16:15; Aktualizacja: 14.12.2015, 17:01
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zaniechania publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Dotyczy on ustawy o Trybunale przygotowanej przez PO. Prokuratorzy uznali, że doszło do podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na niewydrukowaniu orzeczenia.

Reklama


Reklama


W piątek do prokuratury wpłynęły trzy zawiadomienia w sprawie wstrzymania publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Jedno złożył Sławomir Neumann z PO, drugie Kamila Gasiuk-Pihowicz w imieniu Nowoczesnej, a trzecie osoba prywatna. Wszystkie dotyczą tego samego, czyli możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 231 Kodeksu karnego, czyli przestępstwa urzędniczego.

3 grudnia sędziowie orzekli, że nowelizacja ustawy o Trybunale uchwalona przez parlament poprzedniej kadencji jest częściowo niezgodna z konstytucją. Trybunał stwierdził, że konstytucyjny jest wybór trzech z pięciu nowych sędziów Trybunału, natomiast wybór dwóch pozostałych, których kadencja kończyła się w grudniu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. To orzeczenie nie zostało dotychczas wydrukowane.

Rząd nie opublikuje wyroku?

Jak poinformowała Beata Szydło, rząd ma ma poważne wątpliwości, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia powinien być opublikowany. Szefowa rządu podkreśliła, że nadal czeka na ustosunkowanie się do tych zastrzeżeń przez prezesa izby, profesora Andrzeja Rzeplińskiego.

W ubiegłym tygodniu szefowa kancelarii premiera Beata Kempa wysłała pismo w tej sprawie do prezesa Trybunału wskazując, że wątpliwości budzi fakt, że 3 grudnia Trybunał nie orzekał w pełnym składzie. Profesor Rzepliński odpisał, ale nie Kempie tylko premier Beacie Szydło. Przypomniał tylko, że wyrok należy opublikować "niezwłocznie".
Dziś szefowa rządu podkreśliła, że ta odpowiedź jest niesatysfakcjonująca, bo prezes TK nie odniósł się w sposób merytoryczny do zastrzeżeń. "Nie mamy tej odpowiedzi" - zaznaczyła Beata Szydło.

Beata Szydło dodała, że Rządowe Centrum Legislacji ma jeszcze czas na publikację wyroku. Powoływała się przy tym na orzecznictwo Sadu Najwyższego który uznał, że "niezwłocznie" nie jest terminem dookreślonym i że może to być na przykład 14 dni od wydania wyroku.

Beata Szydło apelowała też do polityków, by nie przenosili dyskusji wokół Trybunału Konstytucyjnego za granicę i namawiała ich raczej do szukania kompromisu. Prosiła również media, by nie podgrzewały atmosfery wokół całej sytuacji.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • Marek (2015-12-14 17:00) Odpowiedz 152

  Polacy to naród niewolników i debili . Polki trzeba było już dawno sterylizować żeby nie rodziły imbecyli .Bo tylko ciemny tłum małym rozumku może kupić prostą inżynieria społeczna, inżynieria socjalna, socjotechnika oraz techniki manipulacji(Reguła wzajemności,Zaangażowanie - konsekwencja,Manipulant sobie odpuszcza dając nam prezent, Zasada kontrastu,Zadawanie zamkniętych pytań,Prawo limitu, Konformiz,Cytaty , Autorytety,Sympatia , Placebo - czyli prawo oczekiwań,Błędne skojarzenia )Manipulacja mediami i jednostko. Było to dobrze widać demonstracji KOD kierowanie emocjami nienawiści i wyzwisk kupa prymitywów .

 • heca nad hece(2015-12-14 17:09) Odpowiedz 142

  Kurde jak Kupili kopalnie Szczygłowice z jej emerytami za 1,5 mild zł to nic ,cisza, jak Zarząd Spółki POdniósł sobie gaże o 400% też nic, jak Prezesi mieli odprawy PO 3mnl zł to też cisza -a tu jakiś superekspres!

 • Już niedługo(2015-12-14 17:27) Odpowiedz 103

  ...Zgodnie z Konstytucją prace TK reguluje ustawa a ona może zawierać stwierdzenie że to Pan Prezydent wyznacza przewodniczącego TK. No i Rzepiński będzie lizał koperty!

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • dosyć(2015-12-14 17:42) Odpowiedz 81

  niech prokuratur ślepakura ogłosi że publikacja POpełniła samobójstwo. dotąd zawsze tak ogłaszał...sadowe bezkarne barachło boi sie że przestanie być bezkarnym cesarzem panem życia i smierci ludzi dosyc tego.POmyje w togach z dodatkiem mieszkaniowym przy pensji 24 tys

 • Ferguś(2015-12-14 16:30) Odpowiedz 72

  Ale jaja,ale jaja!Wsadzić prokuratorów do pierdla!!

 • Adam(2015-12-14 17:05) Odpowiedz 79

  Kempa popełniła urzędnicze przestępstwo karane do 3 lat więzienia. Pytanie czy szydło ja do tego nakłaniała czy sama podjęła takie decyzje to jest do sprowadzenia. Prokuratura nie ma wyjścia tylko wszczac śledztwo a po jego zakończeniu zgłosić sprawę do Sadu

 • hahahah-najnowsze POyleńcy(2015-12-14 17:33) Odpowiedz 73

  "Nie będzie postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezydenta w związku z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i zaniechaniem zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego. "

 • gupek(2015-12-14 16:31) Odpowiedz 32

  Ale jaja,ale jaja!!

 • emeryt(2015-12-14 20:32) Odpowiedz 28

  Nie podniecajcie się. Nawet jeśli będzie akt oskarżenia a póżniej wyrok sądowy, to a końcu postępowania jest słynny Duda. Ten to ułaskawi wszystkich związanych z PIS-em. Rodacy! Kogo wybraliście.....................Boże chroń Polskę !......................

 • eu(2015-12-14 19:18) Odpowiedz 00

  Czy nadszedł czas "kempy i moczary" to oznacza bagno!

 • ad vocem ... Już niedługo (2015-12-14 22:00) Odpowiedz 00

  Waść to ma .... PLECY, których w DOOPE CAŁUJE, Mnia mniam ... chyba smakuje. Też... już niedługo .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama