statystyki

Polska pozwana za złe wdrożenie przepisów UE w sprawie praw jazdy

10.12.2015, 13:17; Aktualizacja: 10.12.2015, 13:22
Unijna dyrektywa w sprawie praw jazdy wprowadza m.in. nowe kategorie praw jazdy i zharmonizowaną ważność dokumentów prawa jazdy.

Unijna dyrektywa w sprawie praw jazdy wprowadza m.in. nowe kategorie praw jazdy i zharmonizowaną ważność dokumentów prawa jazdy.źródło: ShutterStock

Według KE Polska, a także Niemcy i Finlandia, nie wydawała praw jazdy na wymagane okresy ważności ani nie zdefiniowała prawidłowo niektórych kategorii praw jazdy. Polska nie wdrożyła też właściwie do swego prawa krajowego unijnych przepisów dotyczących miejsca zamieszkania, zwłaszcza w odniesieniu do osób mieszkających kolejno w różnych państwach członkowskich - informuje KE.

Reklama


Reklama


Według KE Austria i Niemcy przyznawały w pewnych przypadkach niewłaściwe prawa jazdy posiadaczom niektórych uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi lub autobusami. Z kolei Finlandia nie połączyła się z unijną siecią praw jazdy RESPER.

Unijna dyrektywa w sprawie praw jazdy wprowadza m.in. nowe kategorie praw jazdy i zharmonizowaną ważność dokumentów prawa jazdy. Ustanawia ona także sieć wymiany informacji na temat praw jazdy (RESPER). Przepisy te pomagają ograniczyć możliwości oszustwa, gwarantują rzeczywistą swobodę przemieszczania się kierowców w UE i przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach

Korzystanie z sieci RESPER pomaga państwom członkowskim dopilnować, aby dana osoba nie posiadała więcej niż jednego prawa jazdy. Bez tego nie da się zagwarantować, że kierowcy kierują wyłącznie pojazdami kategorii, w odniesieniu do których posiadają kwalifikacje i uprawnienia. Przyczynia się to do realizacji jednego z głównych celów dyrektywy, jakim jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Eu man (2015-12-10 17:40) Odpowiedz 21

    To teraz czas na jednolite egzaminy praktyczne na prawo jazdy na terenie całej Unii Europejskiej ;-)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama