statystyki

Ast: Będziemy respektować wyrok TK, ale nowi sędziowie wybrani poprawnie

09.12.2015, 17:20; Aktualizacja: 09.12.2015, 17:33
Przedstawiciel Sejmu, poseł PiS Marek Ast podczas rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym.

Przedstawiciel Sejmu, poseł PiS Marek Ast podczas rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym.źródło: PAP

"TK uznał, że ustawa była konstytucyjna, a za niekonstytucyjne uznał jej poszczególne przepisy. Z tymi rozstrzygnięciami TK trudno polemizować. To orzeczenie jako przedstawiciel Sejmu przyjmuję do wiadomości. Jednocześnie pokazuje ona, że praca nad ustawą o TK powinna być kontynuowana, a rozstrzygnięcie daje pewne wskazówki dla parlamentu, kierunki, w których parlament powinien iść, regulując tę sprawę" - powiedział Ast.

Reklama


Reklama


Pytany przez dziennikarzy, czy wyrok TK zostanie przez Sejm wykonany, odparł, "że będzie respektowany w zakresie, w jakim przepisy zostały uznane za niekonstytucyjne". Podkreślił, że nadal istnieją pewne wątpliwości prawne.

"W zakresie kadencyjności prezesa TK powinniśmy się zastanowić, jak ta regulacja powinna wyglądać, aby spełniała wymogi wyroku. TK uznał ponadto, że kadencja sędziego rozpoczyna się z chwilą wyboru. Wątpliwość będzie pozostawała, w tym sensie, że ustawa mówi o osobie, od której prezydent odbiera ślubowanie, czyli podkreśla kwestię możliwości objęcia przez niego obowiązków po złożeniu ślubowania. Ten problem prawny, mimo wyroku, nadal istnieje" - dodał Ast.

Ast pytany, co w takim razie stanie się z 5 sędziami zaprzysiężonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę, odpowiedział: "Tę kwestię wyjaśnił dzisiaj prezydent. Sędziowie, którzy zostali wybrani przez parlament obecnej kadencji, złożyli przed nim ślubowanie, i to kończy procedurę wyboru sędziów" - dodał.

Podkreślił też, że PiS-owska nowelizacja ustawy o TK "zmierzała w stronę usprawnienia prac TK, wyjaśnienia kwestii budzących wątpliwości, jak np. uregulowanie początku kadencji sędziego czy wygaszenia kadencji jego prezesa, jednak TK nie podzielił stanowiska Sejmu".

"W kwestii kadencyjności prezesa, TK mówił, że może ona być wprowadzona, ale nie w taki sposób, w jaki zostało to zrobione w ustawie z 19 listopada. Również jeżeli chodzi o wygaśnięcie kadencji prezesa TK, trybunał stanął na stanowisku, że skoro w ustawie nie ma dzisiaj mowy o kadencji, trudno mówić o jej wygaśnięciu" - uważa poseł.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Fred *(2015-12-10 07:47) Odpowiedz 20

    Oglądałem udział tego pana,i tak sobie myślę że jakbym ja był tak przygotowany na egzamin będąc na studiach, to wynik byłby oczywisty.

  • student(2015-12-10 23:31) Odpowiedz 00

    Fred, a jestes pewny, ze zdalbys, gdyby egzaminator już przed rozpoczeciem egzaminu mial wpisana ocene, a pytania zadawal tylko dla zabawy i zlosliwie ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama