Brak możliwości przedłużenia terminu na złożenie apelacji w sprawach szczególnie skomplikowanych i obszernych, może godzić w konstytucyjnie zagwarantowane prawo do obrony - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło oświadczenie: Wojciecha Skurkiewicza, Grzegorza Wojciechowskiego, Tadeusza Kopcia, Dorotę Czudowską i Wiesława Dobkowskiego. Senatorowie zwrócili w nim uwagę na problem dotyczący terminu na wniesienie apelacji w postępowaniu karnym. Wskazali, że w jednej ze spraw prowadzonych przez Sąd Rejonowy w Szczecinie sporządzono uzasadnienie wyroku liczące tysiąc dwieście stron, co zajęło sądowi blisko dziewięć miesięcy. Obrona na wniesienie apelacji miała z kolei standardowo czternaście dni.

Zdaniem senatorów taki stan prawny może powodować naruszenie prawa do obrony.

Zgodnie z art. 423 par. 1 kodeksu postępowania karnego, uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a w wypadku sporządzenia uzasadnienia z urzędu - od daty ogłoszenia wyroku. W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin.

Tymczasem, termin do wniesienia apelacji, zgodnie z art. 445 par. 1 k.p.k., w każdym wypadku wynosi 14 dni i biegnie od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem. Ustawodawca nie przewidział możliwości jego przedłużenia.

RPO ma wątpliwości czy, biorąc pod uwagę, że od poprawnego sporządzenia środka zaskarżenia może zależeć jego skuteczność, a także to, iż przygotowanie apelacji wymaga dokładnego zapoznania się z uzasadnieniem wyroku, czternastodniowy termin na wniesienie odwołania gwarantuje realne i efektywne prawo do obrony. Szczególnie jeżeli sprawa jest skomplikowana.

Nie można bowiem wymagać od obrońcy przygotowania poprawnej i kompleksowej apelacji w sytuacji, gdy nie mógł w wystarczającym zakresie zapoznać się z uzasadnieniem wyroku.

O rozważenie tej kwestii rzecznik zwrócił się do ministra sprawiedliwości.

PS/źródło: RPO