statystyki

Andrzej Duda uzasadnia zaprzysiężenie sędziów TK: Chciałem zakończyć niepotrzebne waśnie

03.12.2015, 20:15; Aktualizacja: 03.12.2015, 20:30
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

Prezydent uzasadnia swoją decyzję o odebraniu przysięgi od wybranych wczoraj przez Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Andrzej Duda wyjaśnił w orędziu, że stojąc na straży Konstytucji i ciągłości władzy państwowej, zdecydował się zakończyć "niepotrzebne waśnie, podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego".

Reklama


Reklama


Prezydent Andrzej Duda zapowiada powołanie zespołu, który zajmie się opracowaniem nowych zasad wyboru sędziów Trybunału. W swoim orędziu nie odniósł się jednak bezpośrednio do dzisiejszego orzeczenia Trybunału, który uznał podstawę prawną wyboru trzech z pięciu sędziów powołanych przez koalicję PO-PSL.

Andrzej Duda przypomniał, że spór o wybór sędziów Trybunału rozpoczął się w maju, gdy Sejm poprzedniej kadencji znowelizował ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, a następnie w październiku wybrał jego pięciu członków. Prezydent podkreślił w orędziu, że zaprzysiężenie przez niego pięciu sędziów wybranych przez obecny Sejm powinno zakończyć spór o skład Trybunału i że kierował się w swojej decyzji wolą nowo wybranego Sejmu, "w którym Polacy pokładają wielką nadzieję naprawy Rzeczpospolitej".

Andrzej Duda dodał, że Sejm poprzedniej kadencji dokonał wadliwego prawnie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny.
Jednocześnie prezydent zapowiedział powołanie grupy ekspertów, która zajmie się reformą Trybunału Konstytucyjnego. Grupa ta powstanie przy Narodowej Radzie Rozwoju, a jej zadaniem powinno być opracowanie zmian procedury wyboru sędziów oraz zasad funkcjonowania Trybunału. Andrzej Duda zadeklarował współpracę ze środowiskami politycznymi i prawniczymi w tej sprawie. Do dialogu zaprosił przedstawicieli partii politycznych oraz były sędziów Trybunału. Prezydent wyraził też nadzieję, że wspólnie uda się zapobiec podobnym sporom w przyszłości.

Trybunał Konstytucyjny wydał dziś orzeczenie, które stwierdza, że Sejm poprzedniej kadencji mógł wybrać trzech, a nie pięciu sędziów Trybunału.
Zanim wyrok został wydany PiS najpierw unieważnił sejmowymi uchwałami wybór tych pięciu sędziów, a następnie wybrał pięciu nowych. Andrzej Duda przyjął przysięgę jedynie od tych wybranych wczoraj.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • dr(2015-12-03 21:04) Odpowiedz 554

  Uczelnie socjalistyczne „wyprodukowały” wykwalifikowane kadry, które wykazują aktywność zawodową wg kryterium zaangażowania partyjnego

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • zniesmaczona(2015-12-03 21:04) Odpowiedz 4252

  Panie prezydencie jestem cząstką społeczeństwa, która Pana wybrała, dzisiaj muszę z żalem stwierdzić, że zawiodłam się i wstydzę się za Pana. Pan nie stoi na straży Konstytucji, Pan ją łamie.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • duraleks(2015-12-03 21:37) Odpowiedz 3537

  Cóż za obłuda! To przecież pośpieszne wybranie i powołanie w środku nocy nowych kandydatów do TK tylko komplikuje sytuację i zaognia kryzys konstytucyjny. Dla każdego było też jasne, że poprzedni Sejm miał prawo a nawet obowiązek wybrać 3 nowych sędziów TK, a że zmienił ustawę i wybrał dwóch więcej - to należało walczyć z tym nadużyciem poprzez skargę do TK, który właśnie o tym obiektywnie orzekł. Dlaczego nie odebrano przyrzeczenia od 3 sędziów, którzy na pewno byli legalni? Przypominam początek przysięgi Prezydenta: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji..." A w orędziu o tej części przysięgi - cisza.

 • Obywatel(2015-12-03 20:42) Odpowiedz 2135

  Taka nostalgiczna refleksja dochodzi odnośnie ostatnich zdarzeń z TK - któż będzie teraz piastował stanowiska, które onegdaj piastowały takie autorytety, jak prof. Safjan, prof. Zoll, prof. Łętowska, prof. Garlicki. Spójrzmy teraz na nowo "wybranych" sędziów ....

 • Brian(2015-12-03 22:23) Odpowiedz 1718

  A to dopiero pierwszy miesiąc rządów PIS. Aż boję się myśleć, co narobią w cztery lata. Mam wręcz ochotę wygonić ich siłą z tych stołków. I wciąż żałuje, że ten kurdupel także nie siedział w tym samolocie.

 • Rychu(2015-12-04 08:30) Odpowiedz 1611

  Duda wyciera sobie twarz mówieniem, że jest prezydentem wszystkich Polaków Pamiętać należy, że Duda posiada słabiutki mandat do sprawowanego urzędu, gdyż jest prezydentem wybranym przez mniejszość. Głosowało na niego zaledwie 28,10% z wszystkich uprawnionych do głosowania. Duda jest bardzo złym prezydentem, jest całkowicie stronniczy, PiS-owski, Ja się wstydzę, że ktoś taki jest prezydentem Polski.

 • reformator(2015-12-03 22:43) Odpowiedz 138

  Panie Duda: W Sejmie też są niepotrzebne waśnie, ale jest też podobny sposób co z TK - zamknąć posłów opozycji.

 • Partyjny wyrok TK(2015-12-03 20:56) Odpowiedz 922

  Nowo wybrani sędziowie tylko na okres przejściowy.. Trzeba uchwalić nowe reguły, bardziej niezależne wyboru TK.,by nie było tak , że 14/115 sędziów zostało wybranych przez PO-PSL. Tak było za komuny, że wszyscy musieli być z PZPR. Tak nie może być . Bo każdy taki wyrok to "partyjny" wyrok TK. To absurd , który trzeba zmienić...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Jaro(2015-12-03 22:47) Odpowiedz 98

  Są tacy to nie żart Dla których jesteś wart Mniej niż zero!!!!!

 • Mirek(2015-12-04 07:41) Odpowiedz 71

  Najwyraźniej prezydent uważa,że racje ma prezes i "nikt nam nie powie,że białe jest białe,a czarne jest czarne",i "ciemny lud wszystko kupi".No bo trudno sobie wyobrazić,trudności w mówieniu ze zro- zumieniem

 • Effik(2015-12-04 07:46) Odpowiedz 76

  To już nie jest prezydent, to jest "el presidente" bo nadaję się co najwyżej do jakiejś republiki bananowej.

 • StAAbrA(2015-12-03 21:50) Odpowiedz 431

  Za dużo ekspertów , za dużo rad i za dużo gadania . Trybunał kontrybucyjny - do likwidacji . A ustawy niech pisze taki , który potrafi - to co pisze , porównać z konstytucją . Bo państwo musi być zarządzane , a ględzić , to sobie mogą mądrale w kawiarni , przy herbacie i na własny koszt . Dociera zollkolwiek ?

 • absolwent(2015-12-04 13:57) Odpowiedz 32

  Jestem ciekawy jak czują się rektorzy uczelni, które wypuściły jako absolwentów prawa tych prawników, którzy stojąc przed milionami telewidzów w Polsce tłumaczą takie bzdury prawne jakie wyprawia prezydent, nota bene też podobno dr prawa, z konstytucją i jej uregulowaniami przyjętymi w REFERENDUM Polaków, czyli woli Narodu.

 • Inspektor(2015-12-04 10:16) Odpowiedz 31

  I co POmyleńcy ,Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

 • awruk60(2015-12-04 01:12) Odpowiedz 35

  "Chciałem zakończyć niepotrzebne waśnie". Nie chcem, ale muszem!

 • Sens owocow Ducha Swietego(2015-12-04 05:45) Odpowiedz 20

  Nalezy objasnic sens tych twierdzen Prezydenta. Obecnosc Ducha Swietego i Parakleta pozostala i nadal pozostaje jak serce pulsujace w Kosciele, zawsze w drodze, zawsze mlodym, posiadajacym niezwykla zdolnosc odmladzania sie i wcielania sie w kazda epoke historyczna.

 • Letopis(2015-12-04 08:23) Odpowiedz 23

  No cóż proszę państwa, smutne to było wczoraj... szkoda

 • adam(2015-12-04 08:23) Odpowiedz 22

  Streszczenie cyrku z TK: 1. PO po przegranych wyborach prezydenckich robi skok na TK 2. ustawa pisana jest na szybko i na kolanie z pomocą TK 3. TK nie zgłasza zastrzeżeń do własnej ustawy (o dziwo) która była wbrew konstytucji (o czym dzisiaj im się przypomniało) 4. PIS wykorzystuje ustawę PO, przeciwko PO 5. PO bóldupi, że te działania, na które pozwala ich ustawa, są niezgodne z konstytucją i "demokracją" 6. TK uznaje, że ustawa którą współtworzył TK jest niezgodna z konstytucją (dod pkt. 7) Przypomnijmy jeszcze: 7. prawdziwym i jedynym celem ustawy z 23 czerwca było całkowite upolitycznienie TK przez PO 8. efekt braku działań PiS - w TK 15/15 sędziów byłoby z PO-PSL 9. efekt działania PiS - w TK 10/15 sędziów jest z PO-PSL 10. to PO upolityczniło i zdyskredytowało TK, które wyrokowało wbrew konstytucji (np. za waloryzacją kwotową-2012r,OFE i wiekiem emerytalnym) Gdzie byli obrońcy demokracji gdy TK wydawał polityczne wyroki i aktywnie uczestniczył w tworzeniu patologicznej relacji z partią rządzącą.Czy sędzia pisząc ustawę o TK-niezgodną z Konstytucją moze dalej być sędzią TK ?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ref.(2015-12-04 08:57) Odpowiedz 10

  Warto sobie przypomnieć, że przez ostatnie 25 lat za przyzwoleniem TK obowiązywał Bankowy Tytuł Egzekucyjny w sytuacji gdy bankom przyzwolono stosować wszelkie kruczki (opcje walutowe, polisolokaty, kredyty we frankach gdy grano na spadek franka), przez 25 lat mamy żenująco niską kwotę od podatku plus spłaszczone podatki dochodowe, co łącznie powodowało, że utrzymanie państwa opierało się na podatkach nisko zarabiających ludzi pracy. Do tego prowadzenie bezmyślnej polityki "najniższa cena wygrywa" gdzie nie liczy się jakość tylko cena czego efektem był skokowy wzrost zatrudniania na śmieciowych warunkach, co ma też wpływ na wysokość składek do budżetu i do ZUS. Samo wprowadzenie OFE było skandalem rujnującym budżet państwa przy nabijaniu kasy właścicielom OFE. Zachodnie cywilizacje zrozumiały, że jak chce się mieć demokracje to trzeba dbać aby ludzie nie myśleli tylko jak przeżyć od pierwszego do pierwszego, aby mogli też skorzystać z wolności.

 • .(2015-12-04 08:34) Odpowiedz 13

  ty nie musisz rżnąć głupa ty nim jesteś

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama