statystyki

Unieważnienie wyboru sędziów TK: Uchwały Sejmu z 25 listopada nie miały mocy prawnej

03.12.2015, 17:15
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny, PAP/Paweł Supernakźródło: PAP

Trybunał Konstytucyjny faktycznie nie uznał uchwał unieważniających wybór sędziów Trybunału przez Sejm VII kadencji. Chodzi o uchwały z 25 listopada, które stały się podstawą do wyboru nowych pięciu sędziów przez większość sejmową Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie obecnej kadencji.

Reklama


Reklama


Leon Kieres w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że uchwały nie były przedmiotem orzekania Trybunału. Jednak, aby móc wydać orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy z czerwca, musiał zająć stanowisko w tej kwestii. Możliwość badania artykułu 137 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest dopuszczalna o tyle, o ile trwa procedura obsadzania stanowiska sędziego. Trybunał uznał, że skoro pięciu sędziów wybranych przez PO i PSL nie zostało zaprzysiężonych, a uchwały z 25 listopada nie mają mocy wiążącej, to może zająć stanowisko w sprawie artykułu 137.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że proces wyboru sędziego Trybunału powinno zakończyć się zaprzysiężeniem sędziów. Nie ma natomiast w tym procesie możliwości podjęcia przez Sejm uchwały unieważniającej wcześniejszy wybór. Dlatego uchwały te nie wypełniały funkcji kreacyjnej Sejmu, a jedynie należy je uznać za pewien apel polityczny.
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie czerwcowej ustawy o Trybunale, przyjętej przez Sejm poprzedniej kadencji. Wynika z niego, że trzech sędziów powołano zgodnie z konstytucją, dwóch - niezgodnie.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • KaB(2015-12-03 18:17) Odpowiedz 2015

  Na miłość boską - TK nie może orzekać o zgodności z Konstytucją UCHWAŁ Sejmu - jego kompetencje zakreśla art. 3 ustawy z dnia 25.06.2015 o TK. Uchwała Sejmu NIE JEST aktem normatywnym. To elementarz prawniczy. Co się tak naprawdę dzieje w TK ?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Kuriozum TK(2015-12-03 17:38) Odpowiedz 1710

  PO, Rzepliński, 2 sedziowie TK montowali Ustawę o TK z dn 25czerwca, o której dziś ten sam TK w wyroku powiedział, że w odniesieniu do 2 wybranych sędziów złamano Konstytucję. Powtórzę jeszcze raz: - Ten sam TK oświadcza, że złamano Konstytucję w Ustawie, którą ten sam TK razem z PO układali, tak układali, że dziś sami oświadczyli ,że w części ta Ustawa jest niekonstytucyjna. Czy można jeszcze mieć wątpliwości o politycznym wyroku TK, wyroku o samym sobie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Nie umieja przegrywać.(2015-12-03 17:31) Odpowiedz 1517

  Trybunał nie może się wypowiadać na temat regulaminu Sejmu i Ustaw , to nie jego kompetencje, a że to robi, to robi to w imieniu PO-PSL., co świadczy o jego upolitycznieniu,.Więc nie należy się dziwić obrażonej przez wyborców byłej władzy. Niżej upaść już nie można. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat. Kropka. Nie umieją przegrywać.

 • obiektywny(2015-12-04 11:04) Odpowiedz 114

  Ludzie czy wy w ogóle wiecie co piszecie? Uchwały to akty prawa wewnętrznie obowiązującego, które muszą być zgodne z aktami prawa powszechnie obowiązującego, a co za tym idzie odniesienie się sędziów TK w wyroku do uchwał podejmowanych przez Sejm VIII kadencji jest tylko konsekwencją niezgodności ustawy z Konstytucją RP.

 • zzzz(2015-12-04 12:31) Odpowiedz 103

  Trapinka jeśli jeden przepis ustawy jest niekonstytucyjny to uchyla się całą? :D No ludzie myślcie trochę. Może nie każdy się interesuje prawem, TK i jego orzeczeniami ale zapewniam, że było (co jest oczywiste) kilkaset wyroków uznających w części ustawy za niekonstytucyjne. Jak można na podstawie aktu niższego rzędu uchylić postanowienia ustawy i dokonane na jej podstawie działania? Równie dobrze na podstawie regulaminu sejmu można uchylić konstytucję (bo co komu do tego skoro sejm może uchwały podejmować :D ) i uchwalić, że po poniedziałku jest piątek itp.

 • Trapinka(2015-12-04 12:08) Odpowiedz 48

  Do obiektywny. To znaczy, że TK uznał, że ta uchwała Sejmu jest nieważna, ponieważ ustawa z 25.06.2015 jest niekonstytucyjna. Zatem wybór na podstawie tej ustawy jest nieważny. Wszystkich sędziów. Rozumię, że ustawa nie może być w części kontytucyjna, a w części nie. Nie można uznać prawidłowego wyboru na podstawie niekonstytucyjnej ustawy. Chyba, że uznamy iż traktor, któremu zepsuło się jedno koło jest sprawny, bo przecież ma jeszcze trzy dobre!

 • Inspektor nadInspektory(2015-12-07 09:29) Odpowiedz 02

  Mam PYTANIE do 3/z 2 członkow orzekających. Czy ustaliliscie już którzy to przez PO -PSL byli z (nazwiska i imienia ) wybrani legalnie wg Was? Czy może na to ma odpowiedzieć Pan Prezydent.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama