statystyki

Kto powinien wybierać sędziów TK? Poznaj oficjalne stanowisko

03.12.2015, 16:45; Aktualizacja: 03.12.2015, 17:07
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny, PAP/Paweł Supernak źródło: PAP

Sędziów Trybunału Konstytucyjnego powinien wybierać Sejm tej kadencji, w której czasie kończy się kadencja sędziego. Takie stanowisko przedstawił sędzia Leon Kieres w uzasadnieniu wyroku w sprawie zbadania zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawa została uchwalona jeszcze w Sejmie ubiegłej kadencji głosami PO i PSL.

Reklama


Reklama


Sędzia Leon Kieres w odczytanym uzasadnieniu wyjaśnił, że Sejm nie może wybierać nowych sędziów Trybunału na miejsce sędziów, których kadencja jeszcze nie upłynęła. Taki przepis sprowadzony do absurdu mógłby doprowadzić do wyboru sędziów, których stanowiska zostaną opróżnione w kolejnych miesiącach lub nawet latach. Według wyroku Trybunału taka interpretacja wynika bezpośrednio z zapisów konstytucji. Sejm VII kadencji upływał z dniem poprzedzającym pierwsze posiedzenie obecnego Sejmu. Nawet jeśli w chwili uchwalania ustawy nie było wiadomo, kiedy odbędą się wybory, to i tak maksymalnie kadencja Sejmu VII kadencji mogła potrwać do 30 listopada. Zatem, tłumaczył sędzia Kieres, wybór dwóch sędziów, których kadencja kończyła się na początku grudnia był niekonstytucyjny.

Sędziowie podkreślili w wyroku, że ciągłość funkcjonowania Trybunału i kadencyjność to filary naszego systemu konstytucyjnego. Dlatego Sejm powinien mieć to na uwadze i nie może wykorzystywać do tych przepisów do walki politycznej. Funkcjonowanie Trybunału w okrojonym składzie jest możliwy, ale taką sytuację należy uważać za wyjątkowy zbieg okoliczności - podkreślił sędzia Kieres.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie czerwcowej ustawy o Trybunale, przyjętej przez Sejm poprzedniej kadencji. Wynika z niego, że trzech sędziów powołano zgodnie z konstytucją, dwóch - niezgodnie.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • Świat się śmieje(2015-12-03 17:06) Odpowiedz 57

  Trybunał uznał, że jest niezgodna z konstytucją Ustawa o TK , którą przygotował Prezes Trybunału Konstytucyjnego z 2 kumplami z TK wraz z PO-PSL . Czy może być lepsze podsumowanie tej kuriozalnej sytuacji, gdzie teraz ten sam TK w swojej sprawie przyznaję się do winy , że nie przeciwstawiając się temu precedensowi sami stali się winnymi, gdy ich przewodniczący i koledzy łamali Konstytucję przygotowując tą kuriozalna Ustawę o TK..

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Przyjaciel państwa prawa(2015-12-03 19:13) Odpowiedz 24

  Tak, żeby nikt nie uległ manipulacji w/w "świat się śmieje" Przepis art. 137 został zakwestionowany, któego nie było w pierwotnym projekcie a dodali go posłowie. Więc mówienie o tym, że sędziowie sobie cokolwiek uchwalili jest kompletną bzdurą. Brawo TK!

 • Demokratyczna państwo prawne(2015-12-04 11:34) Odpowiedz 02

  Po pierwsze sędzia Kieres, a za nim skład orzekający Trybunału nie podał żadnej podstawy prawnej stanowiska wg którego wyboru sędziów TK ma dokonywać ten sejm, na którego kadencję przypada wygaśnięcie mandatu sędziów. Po drugie nawet jeżeli ta wykładnia odnajduje uzasadnienie w praktyce parlamentarnej, to Sejm VII Kadencji nie mógł wiedzieć kiedy de iure skończy się jego kadencja, bo de facto skończyła się 13 października (ostatnie posiedzenie sejmu), a po 25 października Sejm VII kadencji stracił zdolność kreowania prawa. Proszę pamiętać, że to Prezydent Rp zgodnie z Konstytucją ustanawia pierwsze posiedzenie nowego sejmu w terminie 30 dni po dniu wyborów (do 24 Listopada), zatem de iure mogło się ono odbyć już 2, 3, 4, 5,6 Listopada. Ergo Sejm VII kadencji dokonując wyboru ex ante w oparciu o przypuszczenie, domysł (zawarty w art 137 Ustawy z dnia 25 czerwca) NIE WIEDZIAŁ czy jego kadencji będzie trwać do 7 Listopada. TK oceniał jednak DECYZJĘ z PAŹDZIERNIKA, a nie stan z Listopada. Czyli ipso facto TK uznał, że Sejm ,,może wybierać nowych sędziów Trybunału na miejsce sędziów, których kadencja jeszcze nie upłynęła".

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama