statystyki

RPO: Wybór sędziów nie znajduje uzasadnienia

03.12.2015, 10:10; Aktualizacja: 03.12.2015, 10:23
Trybunał Konstytucyjny

Sędziowie TK, od lewej: Marek Zubik, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Stanisław Rymar, PAP/Paweł Supernak źródło: PAP

Trybunał Konstytucyjny bada w czwartek ustawę o TK, która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm pięciu nowych sędziów TK. Pierwotnie zaskarżyło ją PiS, kwestionujące ten wybór, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej RPO.

Reklama


Reklama


Jak powiedział Bodnar, tak samo podstaw prawnych nie mają uchwały Sejmu uznające za niemający podstaw prawnych poprzedni wybór sędziów. Wyjaśnił, że chodzi o uchwały z 25 listopada tego roku. "Popieramy to, co było przedstawione w piśmie procesowym przedstawionym Trybunałowi Konstytucyjnemu w tym postępowaniu" - dodał.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk wyjaśniał przed TK, że rzecznik wnosi o oddalenie wniosku Sejmu chociażby z tego powodu, że jego podstawą "nie może być naruszenie konstytucji". "Postanowienie Trybunału z 30 listopada 2015 r. zgodnie z art. 190 ust. 1 konstytucji ma moc powszechnie obowiązującą. A więc moc wiążącą wszystkie organa, w tym również Sejm. W związku z tym ten wniosek jest oparty de facto na relikcie konstytucyjnym, dlatego wnosimy o jego oddalenie" - powiedział.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Bez względunawyrok(2015-12-03 10:54) Odpowiedz 51

    I co POmyleńcy , Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

  • Inspektor Pracy(2015-12-03 10:52) Odpowiedz 50

    Czy Ktoś może podpowiedzieć Mi jak mogę zaskarżyć RPO o nieróbstwo ,tumiwisizm ,tendencyjność i stronniczość względem POlityków? Nie mam wątpliwości, że cała ta Instytucja Rzecznika to fasada i zadyma dla złodziei POlitycznych i że On prawie nic nie robi! – maskuje tylko Konstytucyjne oszustwa. Wg mnie ten cały Urząd RPO to sprzedajna dupa. RPO to nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO. ! ....................Zwracałem się do Nich w sprawie art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostowych ,że tam Ustawodawca nie zalicza do czasu pracy przepracowanych w tych warunkach nadgodzin w soboty i święta które za komuny były nagminne. Odpowiedzieli, iż nie zainterweniują gdyż pracownicy mieli za tą prace wypłacane nadgodziny, tyle, że nie spostrzegli iż nadgodziny mieli także płacone Ci co nie pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych jeżeli bywali zatrudniani w czasie ponad-ustawowym. ........Obecnie spracowani robotnicy zatrudnieni w ówczesnych szkodliwych i niebezpiecznych mogą już nie być przez lekarzy dopuszczani na swoich stanowiskach pracy do dalszego zatrudniania i mogą pozostać bez środków do życia.. Wskazywałem ,że cała ta ustawa ,wykaz stanowisk nie podlega kontroli sądów jako wykaz zamknięty co doprowadza do wielu oszustw, że była wprowadzona wstecznie i dotyczyła także tych którzy na jej wejście w życie mieli przepracowane więcej niż 15 lat pracy w tych warunkach. Zwracałem się do Niego też w sprawie "Kodeksu Pracy" czyli Kodeksu Niewolnika gdyż zgodnie z art 151 pracodawca może nakazać: uwaga-- za darmo! dyżurowanie w domu. MPiPS które też ustosunkowało się do tej kwestii, odpisało - to jest sporadyczne --jak by mówili prawdę-- a RPO DAŁO WIARE -niech zerkną do Internetu ,jakie to jest sporadyczne!. Zwracałem się do nich w sprawie Świadectw Pracy -braku wpisów wykonywanych nadgodzin ,w sprawie delegaci i pozbywania się dzięki nim niewygodnych pracowników z firm ,w sprawie przepisów pozwalających wyznaczać ze zwykłych zatrudnionych osoby kierujące pracownikami i co :te sprzedajne dupy dalej uważają że deszcz pada a nie Ktoś pluje i nie zamierzają interweniować. Podobnie RPO nie zwracał uwagi na wiek emerytalny dla osób które są zatrudnione od 15 r życia (nawet Rezydent Komor tą kwestie wreszcie po moich u Niego interwencjach zrozumiał) --- ….......RPO to przykrywka POlitycznych oszustów totalitarnego systemu ,jak by można było to bym Go zaskarżył o nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO.

  • Inspektor Pracy(2015-12-03 11:18) Odpowiedz 41

    RPO powiedział przed chwilką przed TK : -"jeżeli zgodzimy się na utratę niezależności Trybunału to zgodzimy się na utratę organu chroniącego Nasze Prawa" A gdzie ten Kur.... TK był jak z wieku emerytalnego okradano robotników zatrudnionych od 15r życia ,pracujących za komuny bez dni zamiennie wolnych w soboty i święta ,pracujących w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -wstecznie i z tego okradzionych ,ludzi którzy wg Tuska obecnie muszą pracować nie licząc tych nadgodzin po 52 lata życia . A gdzie Ty jesteś RPO w tej sprawie ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama