statystyki

Projekt odwrócenia reformy procedury karnej jeszcze w grudniu

01.12.2015, 18:44; Aktualizacja: 01.12.2015, 18:47
Prawo

Głównym zadaniem wiceministra Warchoła w resorcie ma być powrót do poprzedniego modelu postępowania karnego z modyfikacjami, których celem jest usprawnienie i przyspieszenie postępowania.źródło: ShutterStock

"Zakładamy, że będzie to projekt realizowany w ramach szybkiej ścieżki legislacyjnej" - dodał Warchoł. Poza stwierdzeniem, że rząd zajmie się projektem do końca roku, nie ujawnił więcej szczegółów.

Reklama


Reklama


Głównym zadaniem wiceministra Warchoła w resorcie ma być powrót do poprzedniego modelu postępowania karnego z modyfikacjami, których celem jest usprawnienie i przyspieszenie postępowania.

"Stoję na stanowisku, że prawda materialna lepsza jest do osiągnięcia w klasycznym modelu postępowania karnego. Sąd nie może być biernym arbitrem, który siedzi z założonymi rękami. Prawda materialna jest bowiem podstawową zasadą procesu karnego, do dążenia do niej powołani są zarówno prokurator, jak i sąd" – mówił niedawno w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Nowa procedura karna, zmieniająca filozofię prowadzenia procesu, weszła w życie w lipcu tego roku. Była przygotowywana przez składającą się z prawniczych autorytetów Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego pod kierunkiem prof. Andrzeja Zolla i Piotra Hofmańskiego. Z ramienia resortu sprawiedliwości pracował nad nią wiceminister Michał Królikowski.

Nowa procedura czyni sędziego bezstronnym arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną - nosi to nazwę kontradyktoryjności, w miejsce wcześniejszego modelu tzw. inkwizycyjności, gdy na sądzie ciąży inicjatywa dowodowa w postaci przesłuchiwania świadków i zbierania dowodów.

Procesy karne prowadzone w sprawach z aktów oskarżenia wysłanych po 1 lipca - nieliczne pierwsze procesy toczą się w tym trybie przed sądami - polegają na zasadzie, że to prokurator - autor aktu oskarżenia - przedstawia dowody winy oskarżonego, a obrońca je obala, zaś sąd zasadniczo nie włącza się w postępowanie dowodowe, tylko rozstrzyga, kto ma rację. Jedynie w wyjątkowych wypadkach sędzia ma zarządzać dowody z urzędu. Prawnicy spierają się, jak szeroko w praktyce uchylona ma być furtka dająca sądom możliwość ingerencji w bieg procesu.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • szary obywatel(2015-12-02 09:10) Odpowiedz 163

  Dzięki opisanej nowelizacji kpk każdy polak uzyskał cały szereg nowych praw. Te prawa mu się teraz odbiera. Oczywiście prokuratura i policja zawsze będą robić propagandę jaka to nowelizacja zła, bo każda nowelizacja która zagania ich do roboty a nie siedzenia jest dla nich zła. Nie ma co takich głosów słuchać. PiS zabiera ludziom ich słuszne prawa.

 • praktyk(2015-12-02 00:45) Odpowiedz 76

  Słuszna decyzja, bo to co od 1 lipca dzieje się w policji, prokuraturach i sądach to całkowita zapaść organizacyjna.

 • nosek generał(2015-12-01 21:05) Odpowiedz 710

  Nareszcie! Liberalne pomysły Zolla trafią do kosza!

 • zlot(2015-12-01 22:45) Odpowiedz 76

  nie popieram reformy, ale jak ktoś chce w ciągu miesiąca zmienić coś, co było opracowywane przez kilka lat, to można spodziewać się rezultatu...

 • normalny(2015-12-02 12:13) Odpowiedz 31

  Szanowni Państwo i właśnie w ten sposób tzw. "władza" przyczynia się wydatnie do "olewania" prawa i sądów przez społeczeństwo. Tylko tak dalej, a wrócimy do "sądów ludowych" na placu w mieście - mówił już zresztą o tym "wielki strateg" Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu. Na miejscu sędziów i prokuratorów obecnie wcale nie śpieszyłbym się z jakąkolwiek robotą bo być może za miesiąc, dwa "władza" znów wszystko zmieni.

 • rai(2015-12-02 17:21) Odpowiedz 00

  Zapomnieli dodać, że nie tylko szybko ale i w nocy, tak żeby wszyscy zainteresowani spali w tym czasie i nikt się nie burzył. Minął dopiero miesiąc, co to będzie za kilka lat... Szkoda, że nikt nigdy nie miał odwagi, by wprowadzić instytucję odwołania osoby sprawującej funkcje publiczne pochodzącej z wyborów powszechnych. Przynajmniej musieliby się liczyć ze społeczeństwem a tak mają wszystko i wszystkich gdzieś.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama