statystyki

TK do Sejmu o niewybieranie sędziów do czasu wyroków

01.12.2015, 18:10; Aktualizacja: 01.12.2015, 18:48

Prof. Rzepliński poinformował, że 11 sędziów TK wydało w poniedziałek postanowienie "co do zabezpieczenia wniosku" grupy posłów, którzy zaskarżyli ustawę o TK oraz nowelizację tej ustawy.

Reklama


Reklama


Prezes TK wyjaśnił, że Trybunał zastosował tu przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiające zabezpieczenie danego roszczenia do czasu wyroku w danej sprawie. Ustawa o TK stanowi bowiem, że w sytuacjach nią nieuregulowanych TK może posłużyć się K.p.c. "Jako obywatel i sędzia nie wyobrażam sobie ignorowania takiego postanowienia" - powiedział PAP Rzepliński.

Potwierdził także, że TK oddzielnym postanowieniem wyłączył jego oraz sędziów: Stanisława Biernata i Piotra Tuleję od orzekania 3 grudnia w sprawie czerwcowej ustawy o TK. Sprawę tę rozpatrzy skład pięciu sędziów, a nie - jak wcześniej zapowiadano - pełny skład TK. Rzepliński podkreślił, że orzeczenie składu pięcioosobowego ma taką samą moc prawną, jak orzeczenie pełnego składu.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Dziwne metody(2015-12-01 20:58) Odpowiedz 20

    Dziwne metody p. Rzeplińskiego. Mógł przecież tak nawoływać do poprzedniego Sejmu, a jednak tego nie zrobił. Dobrze przynajmniej , że się zrzekł orzekania we własnej sprawie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama