statystyki

Trzeci wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli o TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.11.2015, 07:45; Aktualizacja: 26.11.2015, 08:51
Debata nad uchwałą PiS o unieważnieniu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Zgromadzenie ogólne sędziów SN zaapelowało, aby I prezes również zaskarżyła ten akt prawny.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Tym razem autorem zaskarżenia jest Krajowa Rada Sądownictwa. Organ ten, podobnie jak wcześniej rzecznik praw obywatelskich oraz grupa posłów PO, nabrał wątpliwości co do trybu, w jakim nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1928) została uchwalona.

KRS zwraca uwagę, że została pozbawiona realnej możliwości przedstawienia opinii o projekcie spornej nowelizacji. „Organy władzy ustawodawczej zwróciły się do rady o wyrażenie stanowiska w sprawie projektu ustawy w dniu 17 listopada 2015 r., czyli w tym samym dniu, w którym skierowały projekt do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, a już 19 listopada 2015 r. projekt został ostatecznie uchwalony przez Sejm, 20 listopada 2015 r. przyjęty przez Senat i podpisany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” – przypomniano w uzasadnieniu wniosku.

Jak przypomniała rada, zgodnie z art. 186 ust. 1 konstytucji KRS stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Z normy tej wynika m.in. uprawnienie tego organu do wypowiadania się we wszystkich sprawach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów, w tym także do opiniowania projektów ustaw.

Rada podkreśla, że przedkładanie projektów mających szczególne znaczenie dla ustroju państwa dosłownie w ostatniej chwili, a także niczym nieuzasadnione przyśpieszenie prac nad nimi, godzi w dobro wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • TvKB(2015-11-26 11:58) Zgłoś naruszenie 10

  Opiniowanie nie należy mylić z uchwalaniem ustaw. Sejm jest tu niezależny, może uchwalić ustawy
  wbrew opiniom, lub nawet z nich zrezygnować, jeśli jest taka wola większości parlamentarnej, która odzwierciedla wolę suwerena, który ją wybrał.

  Odpowiedz
 • "Prawo, ktore nie słuzy narodowi jest bezprawiem"(2015-11-26 10:38) Zgłoś naruszenie 10

  Kornel Morawiecki, polityk ugrupowania Kukiz'15 podczas wczorajszej debaty w Sejmie mówił, że „nad prawem jest dobro narodu”. Powiedział, że „prawo, które nie służy narodowi, jest bezprawiem”

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane