Prawnicy fundacji oceniają, że nowelizacja ustawy o TK narusza konstytucyjną zasadę rzetelnej legislacji, niezawisłości sędziów oraz niezależności władzy sądowniczej.

W apelu skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy HFPC podkreśla, że ekspresowe tempo prac nad nowelizacją, brak konsultacji społecznych oraz przedłożonych opinii eksperckich narusza podstawowe zasady rzetelnego procesu tworzenia prawa w państwie demokratycznym. Przy uchwalaniu ustawy naruszono regulamin Sejmu, zgodnie z którym pierwsze czytanie może się odbyć nie wcześniej niż siódmego dnia od doręczenia posłom druku projektu. Krótki czas między czytaniami nie pozwolił też specjalistom z Biura Analiz Sejmowych na przedstawienie rzetelnej opinii do projektu ani na wyrażenie stanowiska przez KRS.

Fundacja uważa też, że pozbawienie funkcji urzędującego prezesa i wiceprezesa trybunału jest ingerencją w niezależność władzy sądowniczej oraz niezawisłość sędziowską. Jej zdaniem wątpliwości budzi też przepis, który przyznaje prezydentowi "prawo weta" wobec wyboru sędziów dokonanego przez Sejm. Zgodnie z konstytucją nie przysługują mu żadne uprawnienia w tym zakresie.

W ocenie fundacji przepis przejściowy, który przewiduje nowy termin na zgłoszenie kandydatur na stanowisko sędziów TK, nie ma żadnych konsekwencji prawnych, gdyż dokonany już przez Sejm wybór pozostaje w mocy. Ustawodawca doprowadził więc do sytuacji, w której wybranych zostanie 20 sędziów trybunału, co jest niezgodne z konstytucją.