statystyki

Rzepliński: 3 grudnia Trybunał rozpatrzy wniosek PO w sprawie ustawy o TK

19.11.2015, 21:32
Andrzej Rzepliński/ fot. Wojtek Górski

Andrzej Rzepliński/ fot. Wojtek Górski źródło: DGP

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zapowiedział, że 3 grudnia Trybunał rozpatrzy wniosek Platformy Obywatelskiej o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o Trybunale jest zgodna z konstytucją.

Reklama


Reklama


Sędzia Rzepliński powiedział w TVP Info, że Trybunał rozpatruje dwa wnioski w sprawie uchwalonej w czerwcu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - złożony w poprzedniej kadencji wniosek posłów PiS oraz złożony dwa dni temu wniosek autorstwa posłów PO i PSL. Co prawda PiS dwa tygodnie temu wycofało swój wniosek, ale - jak powiedział Adrzej Rzepliński - nie ma jeszcze decyzji Trybunału co do sposobu załatwienia tej sprawy.

Na początku października Sejm poprzedniej kadencji, mimo sprzeciwu PiS, wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Do dzisiaj sędziowie nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta.

Po południu Sejm uchwalił nowelizację ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Za byli wszyscy obecni na sali posłowie - 268. Przed głosowaniem salę obrad opuścili przedstawiciele PO, Nowoczesnej i PSL. Projekt Prawa i Sprawiedliwości poparła większość posłów klubu Kukiz'15.

Zgodnie z ustawą, ma odbyć się ponowny wybór pięciu członków Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • !(2015-11-20 09:11) Odpowiedz 00

  Suwerenem narodu jest Prezydent ponieważ jest wybierany BEZPOŚREDNIO w wyborach powszechnych. Sprawuje niezależną wladzę zwierzchnią w imieniu narodui i stoi na straży Konstytucji. Wszystkie inne organy państwa są wybierane pośrednio i jedynie uczestniczą w sprawowaniu władzy (ustawodawczej,wykonawczej,sądowniczej). W tym również TK

 • Jan(2015-11-20 01:00) Odpowiedz 00

  Co ten Rzeplinski wygaduje, to zamach na TK.

 • sekretarz POP i POPlecznik(2015-11-20 13:31) Odpowiedz 00

  Przecież to stary komuch i POplecznik platfusów! Sprawdźcie w jego bio: Do 1981 należał do PZPR, z której został usunięty na początku stanu wojennego. Pod koniec lat 70. był II sekretarzem POP w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.
  Jako "ekspert" doradzał wstrętnemu UW-olowi i członkowi PO Leonowi Kieresowi - najgorszemu prezesowi IPN.
  W 2005 kandydował, z rekomendacji PO, na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z upływem kadencji podobnego mu POplecznika Andrzeja Zolla.

 • m(2015-11-20 07:55) Odpowiedz 00

  Czas się w końcu obudzić i zacząć nazywać rzeczy po imieniu...
  czas rozpędzić tę bandę faszystów...

 • Naród to konstytucyjny suweren wladzy. w Polsce.(2015-11-20 07:09) Odpowiedz 00

  Ten człowiek swoja postawą i służalczością wobec jednej znanej partii POlitycznej , ktora tak zepsuła prawo i Konstytucję, tak je nacągała i grzeszyła korupcją, iż w końcu musiała przegrać wybory.

  Ale ma dobrego obrońcę i większość w TK ,dzięki czerwcowej Ustawie stworzonej wyłącznie dla wyboru własnych 5 sedziów Trybunału.. Obrońcę w postaci tak usłużnego "prezesa" jakiego by ze świecą szukać po świecie.

  Nawet ten artykuł i tytuł wskazują jak nisko upadła ta "władza sądownicza", kiedy naród długimi miesiącami jeżeli nie latami musiał wyczekiwał na najbardziej istotne dla siebie wyroki, a tu proszę w kilkanaście dni prezes Rzepliński ,jak usłużny funkcjonarjusz stanie w obronie prawa, tyle że prawa które psuło PO za czasów prezesa i jemu podobnymi w TK .

  Ale ludzi widzą i już dziś wiedzą "kto jest kto" i dali temu wyraz w wyborach parlamentarnych i tak łatwo prezesowi nie pójdzie jako poplecznikowi psucia prawa przez poprzednią władzę. Zła władza odeszła, ale pozostawiony przez nią jej "Trojański Koń" może niszczyć nasze Państwo dalej.

  NARÓD JAKO KONSTYTUCYJNY SUWEREN TEJ WŁADZY JUŻ WYBRAŁ W WOLNYCH WYBORACH NOWĄ WŁADZĘ. WIĘC NIECH PREZES "TK" WEŹMIE TO POD UWAGĘ I POGODZI SIĘ Z TYM FAKTEM, IŻ WSPIERANA PRZEZ NIEGO I JEGO LUDZI OPCJA POLITYCZNA JEST MNIEJSZOŚCIĄ W PARLAMENTACH OBU IZB.
  PROSZĘ USZANOWAĆ WOLĘ SUWERENA I JEGO WŁADZY. TYLKO TYLE.

 • Dudek(2015-11-20 07:00) Odpowiedz 00

  Dobrze, że Trybunał zdąży się wypowiedzieć w sprawie tego zamachu na demokrację. Tylko czy to coś da skoro PiS ma gdzieś konstytucję. Z prawa i sprawiedliwości zostało tylko "i".

 • S.D.(2015-11-20 17:55) Odpowiedz 00

  Według art. 46 ustęp 2 punkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, sędzia Trybunału podlega wyłączeniu z udziału w rozpoznawaniu sprawy, jeżeli
  istnieją okoliczności mogące wywołać wątpliwości co do jego bezstronności.
  Treść wniosku grupy posłów wskazuje, że wynik sprawy wyznaczonej na dzień 3.12.2015 r. może oddziaływać na prawa i obowiązki każdego sędziego TK. Wysoki poziom kwalifikacji moralnych charakteryzujący sędziów TK na pewno sprzeciwia się rozpoznaniu tej sprawy.
  Według art. 45 ustęp 1 analizowanego łącznie z art. 2 Konstytucji, Trybunał Konstytucyjny NIE jest sądem WŁAŚCIWYM do orzekania w sprawie zgodności ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym z Konstytucją. Już sama zapowiedź rozpoznania tej sprawy przez Trybunał podrywa zaufanie do tego organu władzy sądowniczej. W cywilizowanych społeczeństwach stosuje się starożytną zasadę nemo iudex indoneus in propria causa – nikt nie jest odpowiednim sędzią we własnej sprawie.

 • adam(2015-11-20 12:19) Odpowiedz 00

  W całym wymiarze sprawiedliwości potrzebna jest natychmiast ustawa deubekizacyjna, i repolonizacyjna,a po takich rzeplińskich śladu nie bedzie, będzie gwiazdorzył w księdze hańby narodowej

 • do @mk(2015-11-20 10:45) Odpowiedz 00

  Ale dwóch nie. I na tym mogę zakończyć, Ale to byłoby niegrzeczne.
  Dopóki TK to twór polityczny PO, to PIS nie może być gorzyej traktowany od PO, a wszystko do tego zmierza, iż Kali mógł wszystko, ale jak Kalemu coś zabrać to wtedy zbrodnia.
  Przecież to czysta hipokryzja i demagogia.

  Art. 4. Konstytucji RP

  1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

  2.Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

  Obecnie przedstawicielem władzy Narodu, wybranej w wolnych wyborach jest PIS Prezydent, Parlament (Sejm Senat), - mają po prostu większość parlamentarną
  Dlatego należy zrobić wszystko by Trybunał Konstytucyjny był wybierany przez Naród tak jak Prezydent i nie będzie wtedy łez, bezsilności i zgrzytania zębami.

  Trybunał Konstytucyjny to zbyt ważny organ Państwa by go wybierać politycznie, bo będzie zawsze polityczny. Dlatego Twoje argumenty n/t PO są ważne, ale tak samo ważne będą argumenty PIS dopóki TK nie będzie apolityczny.. To jest pat.
  Ale na dziś rządzi PIS i dajmy mu prawo wyboru jaki ma być TK. Daliśmy wcześniej takie prawo PO. Ja tak to rozumiem.

 • T1000(2015-11-19 22:25) Odpowiedz 00

  W przyszłym tygodniu po podpisaniu ustawy przez dudapomoc opozycja ją zaskarży do Trybunału, który orzeknie o jej niekonstytucyjności. Bawimy się dalej?

 • mk(2015-11-20 09:53) Odpowiedz 00

  ! - Suwerenem jest naród, a nie pacynka prezesa. 1/4 narodu wybrała takiego prezydenta, ale na stanowisko opisane w konstytucji. Jaby wybierali dyktatora to wybór byłby inny.

 • Obserwator(2015-11-19 21:50) Odpowiedz 00

  Bezradność totalna opozycji się kłania. Przy pieniądzach, które posiadają, można było w ciągu tych kilku dni napisać kilka tysięcy różnego rodzaju poprawek do ustawy. I każda musiałaby być czytana, bo koalicja nie ma takiej większości, aby tak zmienić tryb procedowania, by odrzucać wszystkie poprawki automatem.
  Da się sparaliżować pracę, tylko trzeba trochę pomyśleć i coś zrobić a nie tyle gadać.

 • antypelopsl(2015-11-19 21:48) Odpowiedz 00

  smród wokół d... się podniósł to 2 tygodnie wystarczy na rozpatrzenie wniosku politycznych zleceniodawców z PO. Drogi panie to się nazywa korupcja polityczna!!! Dlaczego inne newralgiczne wnioski np. te dotyczące zniewolenia polskiego społeczeństwa i bandyckiej polityki poprzedniej koalicji po psl były rozpatrywane po 2 latach, a nie po 2 tygodniach???ŻENADA!!! Czas rozwiązać ten polityczny twór. A jak się nie da to zmienić konstytucję.

 • Ślusarz(2015-11-29 16:10) Odpowiedz 00

  TK na swym posiedzeniu 3.12 musi uznać ustawę z czerwca za niezgodną z konstytucją bo nie ma innej możliwości uporządkowania bałaganu legalizacyjnego jaki powstał. Każda inna decyzja będzie skutkowała paraliżem TK. Tak czy inaczej PIS postawił na swoim. SZACH MAT.

 • sk(2015-11-20 10:34) Odpowiedz 00

  Jak pracownicy sądów w sprawach ich głodowych pensji czekali na wyznaczenie rozprawy przez Rzeplińskiego to się nie śpieszył.

 • jan(2015-11-20 10:20) Odpowiedz 00

  Byłoby to złamanie ustawy o TK, jeśli miałby się zajmować prawem, które zostało wcześniej znowelizowane (naprawione). To byłby SKANDAL.

 • S.(2015-11-20 09:59) Odpowiedz 00

  Konstytucja RP:
  Art. 144. 1. Prezydent Rzeczypospolitej, korzystając ze swoich konstytucyjnych i ustawowych kompetencji, wydaje akty urzędowe.
  2. […].
  3. […]:
  17) powoływania sędziów, […].
  Ustawa
  z dnia 25 czerwca 2015 r.
  o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064):
  Art. 21. 1. Osoba wybrana na stanowisko sędziego Trybunału składa wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ślubowanie następującej treści: […]
  UCHWAŁA
  SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  z dnia 8 października 2015 r.
  w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego (M.P. poz. 1038 -1040 z dnia 23.10.2015 r.) :
  § 1. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 194 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064), wybiera na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego Romana Hausera [poz. 1038] [Andrzeja Jakubeckiego [poz. 1039] Krzysztofa Ślebzaka [poz.1040]
  § 2. Kadencja nowo wybranego sędziego Trybunału Konstytucyjnego rozpoczyna się z dniem 7 listopada 2015 r. Marszałek Sejmu: M. Kidawa-Błońska

  Prawo nie zobowiązuje Prezydenta RP do zapraszania osób wybranych na stanowisko sędziego TK do składania wobec Prezydenta R P ślubowania, a tym bardziej "organizowania przez Prezydenta uroczystego aktu ślubowania". Osoba wybrana na stanowisko sędziego oświadcza na piśmie lub ustnie i na piśmie, że "uroczyście" ślubuje. Wyraz "uroczyście" odnosi się wyłącznie do powagi i godności, z jaką treść ślubowania jest podpisywana lub wygłaszana i podpisywana.
  Osoby wybrane na stanowisko sędziego TK na kadencję rozpoczynającą się z dniem 7.11.2015 r. (pan R. Hauser, pan A. Jakubecki i pan K.Ślebzak) miały możność w czasie 23.10.2015 r. – 6.11.2015 r. (zob. Monitor Polski RP z dnia 23.10.2015 r. poz. 1038. 1039 i 1040) złożyć na piśmie w Kancelarii Prezydenta RP tekst ślubowania z własnoręcznym podpisem (poświadczonym przez notariusza). Pismo można było złożyć za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A.
  Z dowodem złożenia pisma osoby te obowiązane były objąć w dniu 7.11.2015 r. stanowisko sędziego TK.

 • mk(2015-11-20 09:56) Odpowiedz 00

  do Naród to konstytucyjny suweren wladzy. w Polsce
  przecież trzech sędziów wybrano zgodnie z panującymi wcześniej zasadami. Można się kłócić co do dwóch. Poza tym poprzedni Sejm wybrał osoby nie związane politycznie, z autorytetem. A PiS proponuje swoich posłów jak np. posłanka Pawłowicz, którą pogoniono z UW i musiała szukać schronienia na katolickiej uczelni.

 • PIS-DA(2015-11-20 14:15) Odpowiedz 01

  PIS I PAD TO SZKODNICY POLSKI I POLAKÓW

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama