statystyki

Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

autor: Małgorzata Raczkowska13.11.2015, 10:12; Aktualizacja: 13.11.2015, 10:19
czas, zegar

W naszym prawie nie ma żadnych konkretnych przepisów, które wyznaczałyby godziny ciszy nocnej.źródło: ShutterStock

Mieszkamy w świeżo powstałej wspólnocie mieszkaniowej, tworzymy dla niej podstawy, zarząd, regulaminy – opowiada pan Karol. – Podczas jednego ze spotkań roboczych wywiązała się między nami dyskusja, w jakich godzinach powinna u nas obowiązywać cisza nocna. Jedni byli za tym, by wyznaczyć ją na godziny 22–6, tak jak jest wszędzie. Inni znów, że to anachronizm, że ludzie teraz później chodzą spać i później wstają, więc i godziny ciszy nocnej powinniśmy ustawić po nowemu.

Reklama


I znów pojawiły się rozbieżności, bo jedni chcieli, żeby cisza trwała od godz. 23 do 7, a byli i tacy, którzy proponowali od godz. 24 do 8. Cud, że się nie pokłóciliśmy. Chciałbym się zatem dowiedzieć, czy istnieje jakiś ogólniejszy przepis, który by wyznaczał konkretne godziny ciszy nocnej – pyta czytelnik.

W naszym prawie nie ma żadnych konkretnych przepisów, które wyznaczałyby godziny ciszy nocnej. Pora, w jakiej powinniśmy powstrzymać się od powodowania hałasu, wynika raczej z powszechnie przyjętego obyczaju.

Jedynym paragrafem, który się do tego problemu odnosi i wspomina godziny 22 i 6, jest art. 221 kodeksu postępowania karnego. Zapisano tu, że policja może dokonać przeszukania zamieszkanych pomieszczeń w porze nocnej tylko w wypadkach niecierpiących zwłoki, a za porę nocną uważa się czas od godziny 22 do 6. To tylko tak na marginesie, bo trudno ten zapis odnosić bezpośrednio do problemu przedstawionego przez pana Karola.

Kodeks cywilny niewiele wnosi w tej sprawie. Stanowi jedynie, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Jasieńko(2015-11-14 20:52) Zgłoś naruszenie 193

    Zwolennicy przesunięcia ciszy nocnej, bo ludzie chcą się bawić i mogą później wstać, zapominają, że (jeszcze!) są dzieci, które mają prawo i obowiązek wcześniej chodzić spać. Szkoda, że kulturę osobista muszą zastępować paragrafy!

    Odpowiedz
  • czytelnik(2015-11-14 10:32) Zgłoś naruszenie 122

    Jak ktoś chce się byczyć w wyrze do 8 , to jego sprawa.
    Ale inni wstają do pracy o 6 i mają prawo do ciszy od 22.

    Odpowiedz
  • karolina(2015-11-17 10:21) Zgłoś naruszenie 60

    mieszkam w bliżniaku ,którego połowę sąsiad wynajął młodym ludziom na działalność gospodarczą polegającą na zapraszaniu towarzystwa po południu jest hałas gra muzyka .Cżłowiek ma wrażenie, że ktoś przez 5-6 godzin łupie mu młotkiem po głowie. Nikt temu nie jest w stanie zaradzić takie jest prawo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zic(2015-11-14 21:10) Zgłoś naruszenie 50

    Tytuł artykułu sugeruje, że mamy trzymać mordę na kłódkę przez cały dzień, a w nocy można zacząć szaleć ;)

    Odpowiedz
  • Marcin(2015-11-16 13:16) Zgłoś naruszenie 51

    A co z psami ? mój sąsiad debil wypuszcza prawie codziennie o godzinie 22 lub 23 psa, który strasznie głośno i nieprzerwanie ujada ,jak jest na podwórku, a jest wypuszczony z domu do 1 lub 2 w nocy !!! ja szału dostaję bo spać nie mogę, co zrobić z takim oszołomem ? mam na myśli sąsiada bo pies to pies i szczeka i tyle .

    Odpowiedz
  • sąsiad(2015-11-15 19:06) Zgłoś naruszenie 40

    Lokator drący twarz, jest uciążliwy nie tylko w nocy. Niestety, to kwestia kultury, której coraz mniej...

    Odpowiedz
  • ja(2015-11-16 09:12) Zgłoś naruszenie 21

    tytuł artykułu sugeruje że cisza nocna obowiązuje od godziny 6 rano do godziny 22 wieczorem ... hmmmm

    Odpowiedz
  • dark(2015-11-15 13:06) Zgłoś naruszenie 21

    Pomijając błąd, mam męczących sąsiadów, nie ukrywam że pracuję w hałasie i cisza w domu jest dla mnie ważna. Niestety takie są minusy mieszkania w bloku. Gdybym mieszkał w Wola Invest np. nie byłoby problemu.

    Odpowiedz
  • czytam ze zrozumieniem(2015-11-13 12:26) Zgłoś naruszenie 10

    "Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22". Świetny pomysł, za to między 22 a 6 - balanga.

    Odpowiedz
  • dfff(2015-11-15 13:53) Zgłoś naruszenie 02

    i znowu coś idioci wymyslaja

    Odpowiedz
  • !!!!!!!!!(2017-08-01 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    Odpowiedz
  • !!!!!!(2017-08-01 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Witam . Mam głęboką nadzieje że mimo wszystko odsetek rozsądnych ludzi znacznie przewyższa ilość D..... tylko czekających aby komuś zaszkodzić bądź wyładować swoją flustrację , nie mam namyśli tu osób toczących pianę przez takich oszołomów . Sam mam własne doświadczenia szkoda gadać . Myślę że od dawna cisza nocna od 22 do następnego dnia tj 6 rano jest czymś oczywistym jednakże są tacy w moim kochanym kraju którzy by wszystko pozmieniali by nabić sobie kabzy lub załatwiać swoje interesy . Pozdrawiam . NIE CZYŃ DRUGIEMU CO TOBIE NIE MIŁE !!!!

    Odpowiedz