Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało stowarzyszeniu do zaopiniowania projekt rozporządzenia dotyczący wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem "Iustitii" zaproponowane przez resort zmiany nie wpłyną na poprawę ich sytuacji.

Zgodnie z treścią rozporządzenia podwyższeniu (o 25-70 proc.) mają ulec górne granice wynagrodzeń dla poszczególnych kategorii pracowników sądów i prokuratur. Z kolei najniższa pensja nie będzie mogła być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W ocenie "Iustitii", projektowana zmiana nie poprawi w sposób zauważalny sytuacji pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Wprost przeciwnie zwiększą się tylko dysproporcje płacowe pomiędzy osobami najlepiej i najgorzej zarabiającymi oraz pogłębi dowolność w ustalaniu tych wynagrodzeń. "Iustitia" uważa też, że nowe przepisy nie gwarantują realnych podwyżek dla pracowników najmniej zarabiających.

"W tej sytuacji projektowane rozporządzenie trudno uznać za cokolwiek innego, jak tylko działanie pozorne, a w istocie szkodliwe bowiem pozwalające (...) na oferowanie – niekoniecznie najlepszym specjalistom – wysokich wynagrodzeń" - czytamy w opinii stowarzyszenia.

Z tego powodu SSP "Iustitia"ocenia projekt negatywnie. I rekomenduje odstąpienie od wprowadzenia w życie projektowanego rozporządzenia oraz skoncentrowanie się na potrzebach tych grup pracowniczych, które wykonują podstawowe czynności. Apeluje również o rzeczywiste i odczuwalne podwyższenie wynagrodzeń wszystkich pracowników sądów, zwłaszcza tam, gdzie braki kadrowe są najbardziej dotkliwe.

PS/źródło: Iustitia