statystyki

Rowerzysta spowodował wypadek? Kierowca i tak odpowiada na zasadzie ryzyka

autor: Maciej Suchorabski09.10.2015, 07:00; Aktualizacja: 09.10.2015, 08:08
rowerzysta

Rower nie jest pojazdem mechanicznym wprawianym w ruch za pomocą sił przyrodyźródło: ShutterStock

Osoba prowadząca samochód powinna zachować szczególną ostrożność w stosunku do rowerzystów. Jeśli bowiem dojdzie do wypadku, odpowiada on na zasadzie ryzyka, a nie winy – potwierdza w orzeczeniu Sąd Apelacyjnych w Łodzi.

reklama


reklama


W sprawie chodziło o potrącenie rowerzysty, który poruszał się nieprawidłowo po lewej stronie drogi. Kierowca samochodu widząc tak jadącego rowerzystę zdecydował się jednak na manewr wyprzedzania prawą stroną drogi. Jadąca rowerem osoba w tym samym momencie postanowiła zjechać na prawą stronę i w taki sposób doszło do kolizji. Sąd Okręgowy uznał, że sprawcą zdarzenia drogowego był rowerzysta (został uznany za winnego), natomiast kierujący samochodem przyczynił się do kolizji, ponieważ nie zachował szczególnej ostrożności podczas wyprzedzania oraz wyprzedał go z prawej strony.

Powód (rowerzysta) w wyniku zdarzenia doznał złamania szyjki kości udowej. Był leczony operacyjnie oraz przez dłuższy czas przebywał w szpitalu. Następnie skarżył się na liczne bóle. Konieczna była ponowna hospitalizacja ambulatoryjna i szpitalna. Powód przechodził również powypadkową rehabilitację ortopedyczno-rehabilitacyjną, która nie pozwoliła mu jednak w pełni powrócić do zdrowia i prowadzi on obecnie przeważnie siedzący lub leżący tryb życia. Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz sytuację zdrowotną powoda, Sąd uznał, że pozwany (kierowca samochodu) musi zapłacić powodowi stosowne odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę.

Apelacje od powyższego wyroku wywiodły obie strony postępowania. Powód żądał zwiększenia orzeczonych kwot, a pozwany wykazywał na naruszenie licznych przepisów prawa przez sąd.

Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który wyjaśnił istotną kwestię dotyczącą odpowiedzialności za zdarzenie drogowe powstałe między kierującym rowerem a samochodem. Sąd Okręgowy przyjął bowiem, że kierujący samochodem osobowym odpowiada na zasadzie winy, gdy tymczasem w przypadku zderzenia pojazdu mechanicznego z rowerem podstawą odpowiedzialności posiadacza pojazdu w stosunku do poszkodowanego rowerzysty jest art. 436§ 1 w zw. z art. 435§1 k.c., ponieważ, mimo iż niewątpliwie doszło do zderzenia dwóch uczestników ruchu drogowego, to rower nie jest pojazdem mechanicznym wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody.

Sąd przyznał, że zarówno rowerzystów jak i kierujących samochodami obowiązują te same przepisy o ruchu drogowym, to w przypadku kolizji w zdecydowanie gorszej sytuacji jest rowerzysta, co nakłada na kierującego pojazdem mechanicznym obowiązek zachowania większe ostrożności przy wyprzedzaniu, czy omijaniu rowerzysty, szczególnie gdy porusza się on nieprawidłowo. Sąd Apelacyjny stwierdził, że kierowca samochodu, mimo iż widział nieprawidłowo poruszającego się rowerzystę, nie zastosował sygnału dźwiękowego, aby ostrzec rowerzystę oraz nie zmniejszył prędkości. Jak wynika bowiem z przedstawionych opinii, gdyby wykonał te czynności i uważnie obserwował rowerzystę, to do wypadku prawdopodobnie w ogóle by nie doszło. Mając jednak na uwadze, że powód był niewątpliwie sprawcą wypadku oraz zasadę odpowiedzialności kierowcy samochodu na zasadzie ryzyka, Sąd Apelacyjny uznał, że przyczynie powoda do powstania szkody winno wynosić 50%.

Podstawa prawna

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi 25 marca 2015 r., sygn. akt I ACa 1442/14

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • jerry(2015-10-09 20:19) Odpowiedz 83

    Kierowca aby poruszać się po drodze publicznej musi zdać egzamin ze znajomości przepisów drogowych.
    Rowerzysta nie musi! A za jego niewiedzę jest karany kierowca. Sąd zapewne nie wziął tego pod uwagę.
    Nie można tego inaczej nazwać jak SZYKANOWANIEM KIEROWCÓW.

  • Grzegorz D(2015-10-09 07:49) Odpowiedz 61

    No brawo sąd, tak trzymać. W ten sposób to może od razu zróbmy z rowerzystów pojazdy uprzywilejowane. Rowerzysta złamał przepisy - złamał. Jego nieodpowiedzialne zachowanie doprowadziło do wypadku - tak. W ten sposób, jak rowerzysta wjedzie mi pod koła, bo nie patrzy w lusterka to będzie wina kierowcy czy jak? Niestety ale przy takiej interpretacji to jak kierowca zobaczy rowerzystę powinien:
    a) wyłączyć silnik pojazdu i samemu uciekać w krzaki
    b) uciekać na biegu wstecznym by swoją obecnością nie narażać rowerzysty na stres
    c) poczekać aż wszyscy rowerzyści opuszczą jezdnie - stosowny komunikat nadany zostanie w radiu przez Sad w Mózgowiu Niewielkim.

    Prawidłowa odpowiedz wszystkie powyższe bo sąd chyba nie rozumie, że kierowca to nie wróżka i nie może wiedzieć co siedzi w głowie pojazdu napędzanego przyrodą!

  • Ona(2015-10-10 19:16) Odpowiedz 62

    Bardzo niesprawiedliwy wyrok, kierowcy nie powinni odpowiadać za głupotę i niewłaściwe postępowanie rowerzystów.
    Każdy odpowiada za siebie, nikt facetowi nie kazał jechać nieprawidłowo i gwałtownie zmieniać kierunku jazdy.

  • Rowerzystka(2015-10-09 20:05) Odpowiedz 40

    Ja w ogóle nic z tego nie rozumiem. Jeśli rowerzysta jechał lewą stoną drogi, to samochód jechał prawidłowo, prawą stroną drogi.Kierowca powinien jechać nadal prawidłowo, nie wyprzedzać i czekać aż rowerzysta się zdecyduje, którą stronę drogi wybrać ??? Ile metrów czy też km, miłaby ten kierowca auta tak jechać??? Rowerzysta zjechał na prawą stronę jezdni nie patrząc czy coś jedzie???Raczej jadący samochód zazwyczaj słychać. Kompletna głupota i nieodpowiedzialność rowerzysty.

  • Kleopatra(2015-10-09 22:00) Odpowiedz 40

    Jestem kierowcą i rowerzystką w jednym.Znam dobrze przepisy drogowe. Codziennie do pracy dojeżdżam rowerem. Staram się nie jeździć chodnikami, ponieważ moi ziomkowie z Warszawy przecież nienawidzą (nienawiść i agresja jest wszechobecna) rowerzystów jadących chodnikiem (nawet gdy nie ma ludzi na chodniku,a chodnik jest szeroki). Nie ma przy tym ścieżek rowerowych. Więc skazana jestem na jazdę zatłoczoną ulicą, gdzie kierowcy nie przestrzegaja przepisów, przekraczają prędkość, nie zwracają uwagi na rowerzystów, wyprzedzają na tzw."trzeciego". Tak więc uważajmy na siebie i na innych uzytkowników dróg publicznych. Nie bądźmy egoistami. Nauczmy się jeździć inteligentnie mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych. Miejsca przecież starczy dla wszystkich:-)

  • takaprawda(2015-10-09 20:39) Odpowiedz 41

    Kim był ten rowerzysta...sędzią,prokuratorem,policjantem,czy innym urzędnikiem państwowym.Skoro ewidentnie rowerzysta zawinił, to co to jest jak nie przekręt i szukanie innego winnego na siłę.

  • Stophipokrytom(2015-10-09 14:12) Odpowiedz 31

    Do kolegi Yuuu. Rowerzysta nie jechał lewą stroną pasa, a lewą stroną drogi. Sąd dlatego uznał winę rowerzysty. Bzdurą jest ciąg dalszy. To tak jakbyś był napadnięty i wybił ząb bandycie, a sąd skazałby cię za jego uszczerbek na zdrowiu.

  • Stronniczość(2015-10-09 15:15) Odpowiedz 31

    Jedyne wytłumaczenie tego kuriozum to takie, że sędziowie z tego składu to ewidentnie miłośnicy dwóch pedałów, zionący nienawiścią do motoryzacji. Inaczej tak bzdurnego wyroku wytłumaczyć się nie da. Będę się bronił przed napastnikiem a oni mi każą mi zapłacić mu za "straty moralne" ...

  • Kierowca i kochający rower.(2015-10-09 14:09) Odpowiedz 20

    Wina często jest po obydwu stronach.Widać jak zachowują się kierowcy i rowerzyści.

  • 997, 112, 986(2015-10-09 14:03) Odpowiedz 22

    Karać Rowerzystów za jazdę po chodnikach i po przejściach dla pieszych !
    Wprowadzić obowiązkowe OC dla rowerzystów !
    Wprowadzić zmianę w Ustawie PORD by tak jak dawniej, na przejazdach z droga rowerową, to rowerzysta miał obowiązek ustąpić pierwszeństwa samochodowi !
    Przestać zamieniać istniejące chodniki i jezdnie na ścieżki rowerowe !
    Zakazać wjazdu rowerami do parków !
    Odseparować całkowicie rowerzystów od pieszych - likwidacja CPR !
    Wprowadzić obowiązkową rejestracje rowerów !
    Przywrócić poprzednie, surowe, kary za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu !
    Ujawnić jakie koszty ponosi UMŁ w związku z organizacją Masy Krytycznej !
    Ile osób z fundacji Fenomen jest zatrudnionych w instytucjach utrzymywanych przez podatników?

    W związku z coraz większą ilością wypadków powodowanych rowerzystów proponuję zgłaszać każde zaobserwowane wykroczenie rowerzystów.
    Jak policja i SM zacznie dostawać kilkaset zgłoszeń o rowerzystach jeżdżących chodnikami i po przejściach dla pieszych to obiboki dla świętego spokoju zajmą się zrobieniem porządku z tą grupą użytkowników dróg!

  • Anna(2015-10-09 20:06) Odpowiedz 20

    Absurd z tym przyczynieniem. Rowerzysta zmieniał pas a zatem to on powininen sprawdzić czy może. Jeżeli uznano że wypadek był z jego winy to jego przyczynienie powinno być w 100%!
    Ten wyrok to jest cywilizacyjny krok wstecz... może od razu wszyscy przerzućmy się na rowery...

  • sn(2015-10-09 11:25) Odpowiedz 21

    Rowerzyści w większości nie znają podstawowych zasad ruchu , a jeżdżą po drogach , gdzie obowiązują zasady ruchu> paranoja , niby tak im wolno, łamią często wszelkie zasady i przepisy . Włączając się do ruchu każdy uczestnik na drodze powinien te zasady znać , choćby po przeszkoleniu na kartę rowerową ,gdzie tu działania MI i R, bałagan tkwi od lat , nie uregulowany !!!

  • Pieszy(2015-10-09 16:57) Odpowiedz 21

    Nieodpowiedzialni "rowerzyści" to istna plaga . Jeżdżą po drogach publicznych w obszarze zabudowanym ,szybciej niż pojazdy nie zważając na innych uczestników drogi , zarówno pieszych jak i kierowców pojazdów. Jadąc po chodniku , raptem wjeżdżają
    na pasy nie zważając na sygnalizację świetlną. Proponuję , żeby kierowcy pchali swoje samochody , a i tak jakiś
    "rowerzysta" wpadnie na ich samochód . Jest jeszcze jedno wyjście, zakazać poruszania się po drogach samochodami ( w tym rządowymi , policyjnymi,straży pożarnej i innymi itd.) , wówczas będzie porządek na drogach.
    Piesi mogą fruwać , a rowerzyści triumfować..

  • kaczka(2015-10-09 11:49) Odpowiedz 20

    mam dość polskich sądów i całej tej zasranej polski

  • elekt.(2015-10-10 21:59) Odpowiedz 21

    Swięta" krowa? Jak można wydać taki wyrok, jeśli rowerzysta nie przestrzega przepisów ruchu drogowego.
    Nieznajomość prawa szkodzi, bez względu na konsekwencje. Kilka przejechanych na pewno poprawi bezpieczeństwo pozostałym, których zmusi do zapoznania się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego.

  • mm(2015-10-09 11:12) Odpowiedz 20

    pewnie jak zastosowałby sygnał dźwiękowy, to rowerzysta by się wystraszył, dostał zawał, upadł i znowu byłby wina kierowcy, że się przyczynił "trąbieniem". absurd.

  • aaa(2016-04-06 23:39) Odpowiedz 10

    Według mnie to rowerzyści na drodze to lekki koszmar. obok ścieżka, a oni na asfalcie jadą, bo lepiej (droga 70-90) i rowerzysta i oczywiście korek się robi. ile można jechać 20km/h jak jest możliwość to wyprzedzanie. W mieście ciągłe wyprzedzanie, a na światłach i tak Cię dogoni i za skrzyżowaniem znów trzeba wyprzedzać. Przejazd przez rondo: wiele razy widziałam jak rozpedzony rowerzysta wiechał siłą rozpędu na rondo i śmignoł wogóle nie patrząc. nie mówiąc już o gwałtowych zmianach pasa i przejmowanie trików motocyklistów. A najgorsze jest przejeżdzanie na pasach dla pieszych. wyjeżdza z bocznej uliczki pakuje się na pasy, a na koniec wieżdza na jezdnie. zamiast zachować się jak uczestnik ruchu i po prostu zdecydować się, czy jedzie jezdnią czy chodnikami.

  • artur(2015-10-10 13:00) Odpowiedz 16

    Bardzo sprawiedliwy wyrok, kierowcy nie mogą taranować bezkarnie rowerzystów nawet jeżeli ci popełniają jakieś wykroczenie drogowe czy jadą nieprawidłowo

  • LOL(2015-10-09 20:48) Odpowiedz 10

    Takie wyroki to tylko w lodzi pelno lewych wyrokow.Tak dzialaja lodzkie sady byle kasa od sprawy.Niewazne czy winny czy nie.Znajdzie sie paragraf,tylko dajcie czlowieka.

  • psps(2016-04-06 20:23) Odpowiedz 01

    Ryba psuje się od głowy - czyli od TK.