statystyki

Zmiany od 2016 roku: Kto zbierze śmieci, gdy zezwolenia wygasną

07.10.2015, 19:00
Czasu jest niewiele, bo procedura i przygotowanie do niej mogą potrwać.

Czasu jest niewiele, bo procedura i przygotowanie do niej mogą potrwać.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

23 stycznia stracą ważność stare decyzje z zakresu gospodarki odpadami. Po tym terminie spóźnialscy nie będą mogli prowadzić działalności, a niektóre samorządy ze śmierdzącym problemem zostaną same.

Ministerstwo Ochrony Środowiska uczula, że wydłużony specjalnie o rok termin na odnowienie zezwoleń śmieciowych jest terminem ostatecznym. Chcąc uniknąć paraliżu śmieciowego w poszczególnych gminach przypomina, że 23 stycznia 2016 r. tracą ważność decyzje z zakresu gospodarki odpadami wydane przed wejściem w życie ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21 ze zm.) wydane na podstawie przepisów wcześniejszej ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Chodzi o zezwolenia na zbieranie odpadów, na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów oraz decyzje wydane na podstawie art. 31 ust. 3 oraz art. 32 ust. 3 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach w zakresie zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Oznacza to, że do 22 stycznia 2016 r. włącznie podmioty prowadzące działalność na podstawie starej ustawy o odpadach powinny uzyskać nowe decyzje w starostwach lub u marszałków województw. Jak mówi rzecznik Ministerstwa Ochrony Środowiska Katarzyna Pliszczyńska, termin na odnowienie zezwoleń jest ostateczny i nie będzie podlegał kolejnemu wydłużeniu. – Jeśli firmy nie dostosują się do wymagań, będą traktowane jako prowadzące działalność niezgodnie z przepisami prawa – podkreśla rzecznik.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane