statystyki

W wyborach parlamentarnych można głosować poza miejscem zamieszkania

autor: Piotr Pieńkosz28.09.2015, 09:32; Aktualizacja: 28.09.2015, 09:38
wybory, głosowanie

Sytuacja ulega diametralnej zmianie, jeśli mówimy o wyborach do Sejmu i Senatu.źródło: ShutterStock

W nadchodzących wyborach do Sejmu chciałabym wesprzeć swoim głosem mojego wuja, który kandyduje na posła. Startuje on jednak z innego okręgu niż ten, na terenie którego mieszkam. Czy w związku z tym mogę zrobić coś, by w ramach tych wyborów zagłosować poza miejscem stałego pobytu? Pytam, bo słyszałam, że nie zawsze jest to możliwe. Są bowiem przypadki, gdy trzeba głosować w miejscu zamieszkania – pisze pani Aleksandra.

Rzeczywiście, w odniesieniu do wyborów samorządowych prawo ogranicza możliwość głosowania poza miejscem zamieszkania. Wydaje się to logiczne, ponieważ ideą wyborów lokalnych jest to, że wybiera się przedstawicieli, którzy zarządzają naszymi małymi ojczyznami, w których na co dzień mieszkamy. Trudno, by np. mieszkaniec Warszawy mógł głosować w wyborach samorządowych na wybranej przez siebie wsi i w ten sposób wpływać na to, kto będzie zarządzał miejscowością, w której on sam na co dzień nie mieszka.

Sytuacja ulega diametralnej zmianie, jeśli mówimy o wyborach do Sejmu i Senatu. Wybiera się w nich przedstawicieli do ogólnokrajowego parlamentu, którzy będą stanowić prawo obowiązujące w całej Polsce. W takiej sytuacji nie ma więc znaczenia, gdzie wyborca wykorzysta swój głos. Dlatego też przepisy ułatwiają głosowanie poza miejscem zamieszkania. Pani Aleksandra powinna więc bez problemu móc zagłosować w okręgu, z którego startuje jej wuj.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane