statystyki

Dzień czy data? Bałagan z rokiem obrotowym w KRS

autor: Lech Gniady22.09.2015, 16:00
W przepisach ustawy nie odniesiono się do daty, a jedynie do dnia kończącego rok obrotowy

W przepisach ustawy nie odniesiono się do daty, a jedynie do dnia kończącego rok obrotowyźródło: ShutterStock

Analiza DGP

Od 15 stycznia tego roku w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zamieszcza się informację o dniu kończącym rok obrotowy. Norma ta została wprowadzona ustawą z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 4). Zgodnie z nią podmiot wpisany do rejestru ma obowiązek złożenia wniosku o wpis informacji o dniu kończącym rok obrotowy. Powinien to uczynić wraz z pierwszym wnioskiem dotyczącym sprawozdania finansowego złożonym po dniu wejścia w życie zmian. W praktyce więc każda spółka, która była już zarejestrowana w KRS przed 15 stycznia 2015 r., ma obowiązek uzupełnienia swoich danych w rejestrze o określenie dnia kończącego jej rok obrotowy. W uzasadnieniu ustawy wskazano, że pozwoli to na automatyczne generowanie przez system informacji o niewywiązaniu się z obowiązku złożenia sprawozdania pomimo upływu terminu, a co za tym idzie, bardziej efektywne egzekwowanie przez sądy rejestrowe tego obowiązku.

Zarówno uzasadnienie ustawy, jak i brzmienie ustawy o KRS po zmianach (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1142) nie budzą wątpliwości co do tego, że celem tych uregulowań jest wpisanie dnia kończącego rok obrotowy. Niestety, wydaje się, że cel ten nie został w pełni zachowany przez ministra sprawiedliwości, który musiał dostosować rejestr przedsiębiorców do nowych regulacji.

Minister przesadził...


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane