statystyki

Biblioteka nie może pytać czytelnika o konkretne miejsce zatrudnienia

autor: Piotr Pieńkosz18.09.2015, 09:48; Aktualizacja: 18.09.2015, 09:58
biblioteka

W odniesieniu do osób pracujących nie ma podstaw do zadawania pytania o formę i miejsce zatrudnienia.źródło: ShutterStock

Podczas zapisywania się do biblioteki gminnej, wśród danych, które musiałem podać, była informacja o tym, gdzie pracuję. Na moją odpowiedź, że w biurze, padło kolejne pytanie – w jakiej firmie? Dla świętego spokoju podałem nazwę, choć mam wątpliwości, czy były podstawy, by zbierać aż tak szczegółowe dane o moim miejscu zatrudnienia. Czy pracownica wypożyczalni książek postąpiła przepisowo – pyta pan Artur.

Biblioteka, jak każda jednostka publiczna lub też prywatna, może przetwarzać dane osobowe jedynie w oparciu o konkretne upoważnienie. To ostatnie może wynikać albo wprost z ustawy, albo ze zgody wyrażonej przez osobę, której dane dotyczą.

Wśród danych, które zbiera biblioteka, są informacje o przynależności czytelnika do grupy społeczno-zawodowej. Obowiązek ich gromadzenia wynika z przepisów o statystyce publicznej. Biblioteki w ramach corocznych sprawozdań przedkładanych w GUS muszą informować o tym, jak duży odsetek ich użytkowników to osoby uczące się, pracujące, a także pozostałe – niemieszczące się w dwóch pierwszych kategoriach. Innymi słowy, biblioteka jest uprawniona na podstawie ustawy do zbierania informacji o przynależności czytelnika do grupy społeczno-zawodowej. Ale może to robić jedynie na dużym poziomie ogólności.

Jeśli chodzi o osoby uczące się, pracownik biblioteki może zapytać o to, czy pobierają edukację w szkole lub studiują na uczelni. Nie ma jednak prawa pytać o nic więcej.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane