statystyki

Gdy w grę wchodzi korupcja, tajemnica adwokacka nie jest świętością

autor: Emilia Świętochowska11.09.2015, 08:49; Aktualizacja: 11.09.2015, 08:52

W 2006 r. portugalska prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko wspólnikom kancelarii Sérvulo & Associados w Lizbonie, podejrzewając ich o korupcję, oszustwa bankowe oraz pranie brudnych pieniędzy. Zarzuty te pojawiły się w związku z rządowym zakupem dwóch okrętów podwodnych od niemieckiego konsorcjum, w którym prawnicy pełnili rolę doradców.

Prokuratura prowadząca śledztwo zwróciła się do sądu karnego o wydanie nakazu przeszukania siedziby kancelarii oraz zajęcia materiałów ważnych z punktu widzenia postępowania. Sędzia śledczy udzielił zgody na przejęcie wszystkich dokumentów elektronicznych, w których pojawiało się jedno z 35 słów kluczy istotnych dla śledztwa, w tym m.in. nazwy firm i banków powiązanych ze sprawą oraz terminy takie jak „wkład finansowy” czy „finansowanie”.

Zanim doszło do przeszukania, prawnicy złożyli zażalenie do prezesa sądu apelacyjnego w Lizbonie, w którym dowodzili, że wymienione słowa klucze były rutynowo używane w kontekście wielu prowadzonych przez nich spraw, co skutkowałoby zajęciem nieproporcjonalnej ilości materiałów, również niezwiązanych ze śledztwem oraz objętego tajemnicą adwokacką.

Sędzia śledczy uznał ich racje oraz nakazał, aby wszystkie zajęte dokumenty zostały zapieczętowane bez wcześniejszego przeglądania oraz przesłane prezesowi sądu apelacyjnego. Do niego miało należeć podjęcie decyzji w sprawie zatwierdzenia wniosku o przeszukanie przy uwzględnieniu, że część materiałów jest chroniona tajemnicą adwokacką.

Wiceprezes sądu apelacyjnego przeanalizował dokumenty, po czym oddalił zażalenie prawników i nakazał zwrot materiałów sędziemu śledczemu. Ten ostatni poprosił tylko o usunięcie 850 dokumentów zawierających dane osobowe oraz informacje objęte tajemnicą zawodową. Prokuratura ostatecznie umorzyła śledztwo przeciwko kancelarii prawnej.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane